10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Aby ste sa vo vašom byte či dome cítili dobre, nestačí mať veľkú modernú sedačku či kuchynskú linku s vysokým leskom.

 

Domov robia maličkosti, ako sú fotografie, spomienkové predmety alebo zelené rastliny.

 

Boli by ste prekvapení, čo s vaším príbytkom urobí obyčajný vešiak alebo zrkadlo.


 

Čo vo vašom byte teda určite nemôže chýbať? Začnime pekne po poriadku...
 

 

1. Svietidlá

 

Interiéroví dizajnéri rozdeľujú svietidlá do dvoch základných skupín: praktické a dekoratívne. Praktické svetlá majú jednoznačnú funkciu: dávajú dostatok svetla. K zútulneniu domácnosti dokážu prispieť zase dekoratívne svietidlá. Dekoratívne svietidlá zdôrazňujú určité objekty v miestnosti, prípadne plnia funkciu náladového svetla, vytvárajúceho príjemnú atmosféru.

 

Stále obľúbené sú retro modely a späť sú aj veľké lustre. Svoje miesto v rebríčku svietidiel majú takisto aj stojanové lampy či dekoračné led pásky na podsvietenie obrazov, políc alebo televíznych prijímačov.

 

Odporúčame prečítať: Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

2. Zrkadlá

 

Zrkadlá majú svoje stále miesto v interiérovom dizajnérstve. Sú krásnym doplnkom každej miestnosti a slúžia na rôzne účely. Zrkadlo využívame vždy pri odchode z domu, keď si v ňom kontrolujeme svoj zovňajšok. Okrem toho zrkadlo opticky zväčšuje miestnosť. Čoraz častejšie sa mu prideľuje aj dekoratívny charakter.

 

 

3. Obrazy a fotografie

 

Obrazy a fotografie skrášľujú naše príbytky od nepamäti. Dodávajú miestnosti iný rozmer, vnášajú kultúru a umenie.

 

Na otázku, aký obraz si vybrať, nie je jednoznačná odpoveď. Obraz vás musí osloviť. Na obraze by vás mal zaujať motív, stvárnenie, farby, tiež umelecké prevedenie. Farby obrazu by mali ladiť s farbami interiéru. Nápomocné môžu byť aj rôzne svietidlá, ktoré podčiarknu umeleckú hodnotu obrazu alebo vyzdvihnú nejakú jeho konkrétnu časť.

 

Ak si nie ste pri výbere obrazu istí a neviete sa rozhodnúť, zarámujte vaše fotografie, dajte si vyrobiť fotoobraz alebo fototapetu. Takto dekorovaná miestnosť navodzuje intímnu atmosféru a upozorňuje na silné spojenie s rodinou.

 

Odporúčame prečítať: Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

4. Záclony a závesy

 

Niektorí tvrdia, že záclony už vyšli z módy. Závesy sú vraj tiež tabu. Interiéroví dizajnéri však aj dnes upozorňujú na ich praktickú aj dekoračnú hodnotu. Závesy navodzujú intímnejšiu atmosféru a v prípade slnečných dní vám zaistia potrebný tieň. Záclony a závesy dnes dostanete v modernom prevedení alebo aj retro. Všetko závisí od vášho vkusu.

 

 

5. Koberec

 

Nezabúdajte na koberec. Ten sa v poslednej dobe stal opäť obľúbenou podlahovou krytinou. Koberec pod konferenčným stolíkom, v jedálni či v spálni váš domov zútulní, zateplí, zaistí mäkší a príjemnejší došľap a takisto tlmí hluk.


 

6. Vešiaky

 

Veľa ľudí vešiaky podceňuje. Neoprávnene sa im pripisuje veľmi nízka hodnota. Pri zariaďovaní domácností sa ne často zabúda.

 

Dnešný trh ponúka rôzne typy vešiakov, od stojanových po celé vešiakové steny. Slúžia na odkladanie kabátov a dáždnikov, ale aj na zavesenie mokrých uterákov či kuchynského náradia. Hoci ich neradíme k základnému nábytku, s ktorým počítame pri zariaďovaní domácnosti, v bežnom živote sa často ocitneme v situácii, keď oceníme ich praktickú stránku.

 

Odporúčame prečítať: Čo neviete o zázvore a jeho zázračných účinkoch!

7. Botník

 

Ak botník ešte nemáte, je najvyšší čas si ho zaobstarať. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: aby ste mali kde poukladať vaše topánky.

 

Ak bývate v paneláku, kde je vzácny každý centimeter priestoru, vysoký a úzky botník s výklopnými zásuvkami bude pre vás to pravé. Botník umiestnený pri vchodových dverách zároveň výborne poslúži ako komoda, na ktorú si môžete odložiť kabelku alebo kľúče. Botníky s kovovými alebo drevenými policami a botníky s čalúnením môžete zároveň využiť aj ako praktickú lavičku pri obúvaní.


 

8. Nočný stolík

 

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie.

 

Odporúčame prečítať: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?

9. Knižnica

 

Aj keď žijeme v dobe smartfónov, tabletov a elektronických čítačiek kníh, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí sa čítania klasických viazaných titulov nedokážu vzdať. Aj mnoho mladých ľudí túži mať doma veľkú knižnicu, ktorá dodá obývacej izbe domácu a intelektuálnu atmosféru.

 

Vytvorte si kútik s knižnicou plnou kníh, s pohodlným ušiakom a stojanovou lampou, ktorá nielen dodá miestnosti dostatok svetla, ale na druhej strane aj vytvorí príjemnú intímnu atmosféru.


 

10. Kvety a rastliny

 

Zeleň do bytu jednoducho patrí. Zohreje studené múry a oživí chladne pôsobiaci nábytok. Niektoré izbové rastliny sú navyše ako stvorené na prečistenie vzduchu a dokážu pohltiť až 90 percent škodlivých látok.

 

Medzi rastliny, ktoré dokážu hotové zázraky, patria predovšetkým brečtan, fikus, filodendrón monstera, nefrolepka vznešená, zelenec, antúria alebo dracéna.

 

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

6 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.16.03.17 06:13 | Monika Filípková | karma: 36
Môžem povedať, že všetky spomínané doplnky mám vo svojom byte. Ak náhodou nebudú už moderné alebo budú opotrebované, rada ich vymením za nové a krajšie, aby som sa doma cítila útulne.

odpovedať

hlasuj plus 3 | 0 hlasuj minus


16.03.17 07:35 | Soňa Kelemenová | karma: 68
tieto všetky "drobnosti" sa u mna v byte nachádza..... súhlasím s autorkou článku

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus


16.03.17 08:05 | Mária Maxianová | karma: 71
nám chýbajú ešte nejaké svietidlá

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


16.03.17 16:01 | Lucia Valková | karma: 69
Okrem kniznice mame vsetko.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


17.03.17 16:11 | Pavlína Vaksmundská | karma: 66
Svetlá a lampy milujem..Všetko mám , okrem závesov a záclon.. Aspoň nemusím prať .. cha..Akurát som si dala spraviť nový botník a vešiaky , také posúvné dvere aj s týmito vecami..Teším sa z toho veľmi..!!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


22.03.17 17:45 | Daniela Bieliková | karma: 78
Ja som "zaťažená" na obrazy, mám ich veľa a mením ich podľa ročného obdobia a nálady :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

15.06.2017 LIFESTYLE
Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

Príbeh kyprej Jasmine inšpiroval tisícky žien po celom svete. Vyvolala to jedna fotografia, ktorú zdieľala na sociálnej sieti Instagram. V príspevku vidíme šťastných manželov, ktorí sa milujú aj napri...

Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

16.06.2017 LIFESTYLE
Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

Nákupy cez internet môžu dopadnúť naozaj všelijako. Dôkazom toho je týchto dvanásť kúskov, ktoré nemajú takmer nič spoločné s obrázkami na webstránke. Najmä nakupovanie na čínskych e-shopoch je risk...

Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

30.05.2017 LIFESTYLE
Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

Náhly pocit hladu, tento stav pozná každý z nás. Chcete tento vlčí hlad zahnať niečím rýchlym, malým a plným cukru, aby ste váš žalúdok aspoň na nejaký čas oklamali. Bohužiaľ...

Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

31.05.2017 LIFESTYLE
Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

V prírode je množstvo známych liečivých bylín a ešte viac je ich neznámych. Okolo mnohých dokonca veľmi často prechádzame bez povšimnutia. Takou rastlinou je aj ďatelina. Bylina síce známa...

Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

20.06.2017 LIFESTYLE
Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

Trápia vás bolestivé kŕče v oblasti chrbta? Venujete sa športovým aktivitám, ste neustále v pohybe, no aj napriek tomu sa večer neviete od bolesti ani pohnúť...

Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

07.06.2017 LIFESTYLE
Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

Práca šľachtí a to je určite každému jasné. Fyzická či psychická – jednoducho taká, na akú má každý z nás predispozície. No niekedy naše výdavky prevyšujú príjmy...

Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

11.06.2017 LIFESTYLE
Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

Keď sa povie kyslá chuť, snáď každý si hneď spomenie na citrón. Toto ovocie asi len málokto konzumuje priamo, no aj napriek tomu sa v domácnosti používa veľmi často...

Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

25.06.2017 LIFESTYLE
Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

Zabudnite na drepy! Poznáme účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak. Vďaka tomuto cviku si navyše nebudete vôbec ničiť kolená! Už ste počuli o cviku zvanom squat...

Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

03.06.2017 LIFESTYLE
Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

Možno ste už aj vy na internete narazili na meno Dr. Pimple Popper, teda dermatologička Sandra Lee. Videá, ktoré nakrúca vo svojej ambulancii, sledujú milióny ľudí po celom svete a nevedia od nich spu...

Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

02.06.2017 ROZHOVORY
Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

Je mladá, krásna, má dokonalé telo a obrovské množstvo fanúšikom na sociálnej sieti. Alexis Ren však svoju pravú tvár na Instagrame doteraz neukázala. Sociálnu sieť zapĺňala idylickými fotkami svojej ...

Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

06.06.2017 ROZHOVORY
Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

Speváčka Kristína Peláková v poslednej dobe žiari ako nikdy predtým. Na fotografiách, ktoré denne pridáva na svoj instagramový profil, vyzerá ako nebezpečná sexi kráska. Možno si budete myslieť...

Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

25.06.2017 LIFESTYLE
Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

K letu neodmysliteľne patrí chuť šťavnatého melónu. Viete si však vybrať zrelý melón tak, aby bol chutný, červený a šťavnatý? Stalo sa vám, že keď ste nakrojili melón, nebol podľa vašich predstáv...

Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

10.06.2017 ROZHOVORY
Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

Podnikateľka, matka a dcéra amerického prezidenta. Ivanka Trump je žena, o ktorej sa hovorí, že sa zaslúžila o vyhraté voľby Donalda Trumpa. Niektorí ľudia ju milujú, iní ju považujú len za dcéru boha...

Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

29.05.2017 LIFESTYLE
Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

Mnohí z nás si deň nevieme predstaviť bez dávky kofeínu. Káva je pre nás denný rituál a bez nej to jednoducho nefunguje. Káva je nielen nápoj, ale posedenie pri káve sa stáva už životným štýlom...

Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

19.06.2017 KRÁSA
Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

Mnohokrát obdivujeme ženy, ktoré sa objavujú na youtube videách krásne a dokonalé. Často však ide o hru svetiel, vrstvu make-upu a ich šikovnosti všetky nedokonalosti zakryť...

Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

28.05.2017 LIFESTYLE
Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

Snažíme sa dodržiavať zdravý životný štýl, varíme si a konzumujeme len zdravé jedla, dodržiavame pohyb, a to všetko len preto, aby náš organizmus správne fungoval. Viete však...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s