10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Aby ste sa vo vašom byte či dome cítili dobre, nestačí mať veľkú modernú sedačku či kuchynskú linku s vysokým leskom.

 

Domov robia maličkosti, ako sú fotografie, spomienkové predmety alebo zelené rastliny.

 

Boli by ste prekvapení, čo s vaším príbytkom urobí obyčajný vešiak alebo zrkadlo.


 

Čo vo vašom byte teda určite nemôže chýbať? Začnime pekne po poriadku...
 

 

1. Svietidlá

 

Interiéroví dizajnéri rozdeľujú svietidlá do dvoch základných skupín: praktické a dekoratívne. Praktické svetlá majú jednoznačnú funkciu: dávajú dostatok svetla. K zútulneniu domácnosti dokážu prispieť zase dekoratívne svietidlá. Dekoratívne svietidlá zdôrazňujú určité objekty v miestnosti, prípadne plnia funkciu náladového svetla, vytvárajúceho príjemnú atmosféru.

 

Stále obľúbené sú retro modely a späť sú aj veľké lustre. Svoje miesto v rebríčku svietidiel majú takisto aj stojanové lampy či dekoračné led pásky na podsvietenie obrazov, políc alebo televíznych prijímačov.

 

Odporúčame prečítať: Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

2. Zrkadlá

 

Zrkadlá majú svoje stále miesto v interiérovom dizajnérstve. Sú krásnym doplnkom každej miestnosti a slúžia na rôzne účely. Zrkadlo využívame vždy pri odchode z domu, keď si v ňom kontrolujeme svoj zovňajšok. Okrem toho zrkadlo opticky zväčšuje miestnosť. Čoraz častejšie sa mu prideľuje aj dekoratívny charakter.

 

 

3. Obrazy a fotografie

 

Obrazy a fotografie skrášľujú naše príbytky od nepamäti. Dodávajú miestnosti iný rozmer, vnášajú kultúru a umenie.

 

Na otázku, aký obraz si vybrať, nie je jednoznačná odpoveď. Obraz vás musí osloviť. Na obraze by vás mal zaujať motív, stvárnenie, farby, tiež umelecké prevedenie. Farby obrazu by mali ladiť s farbami interiéru. Nápomocné môžu byť aj rôzne svietidlá, ktoré podčiarknu umeleckú hodnotu obrazu alebo vyzdvihnú nejakú jeho konkrétnu časť.

 

Ak si nie ste pri výbere obrazu istí a neviete sa rozhodnúť, zarámujte vaše fotografie, dajte si vyrobiť fotoobraz alebo fototapetu. Takto dekorovaná miestnosť navodzuje intímnu atmosféru a upozorňuje na silné spojenie s rodinou.

 

Odporúčame prečítať: Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

4. Záclony a závesy

 

Niektorí tvrdia, že záclony už vyšli z módy. Závesy sú vraj tiež tabu. Interiéroví dizajnéri však aj dnes upozorňujú na ich praktickú aj dekoračnú hodnotu. Závesy navodzujú intímnejšiu atmosféru a v prípade slnečných dní vám zaistia potrebný tieň. Záclony a závesy dnes dostanete v modernom prevedení alebo aj retro. Všetko závisí od vášho vkusu.

 

 

5. Koberec

 

Nezabúdajte na koberec. Ten sa v poslednej dobe stal opäť obľúbenou podlahovou krytinou. Koberec pod konferenčným stolíkom, v jedálni či v spálni váš domov zútulní, zateplí, zaistí mäkší a príjemnejší došľap a takisto tlmí hluk.


 

6. Vešiaky

 

Veľa ľudí vešiaky podceňuje. Neoprávnene sa im pripisuje veľmi nízka hodnota. Pri zariaďovaní domácností sa ne často zabúda.

 

Dnešný trh ponúka rôzne typy vešiakov, od stojanových po celé vešiakové steny. Slúžia na odkladanie kabátov a dáždnikov, ale aj na zavesenie mokrých uterákov či kuchynského náradia. Hoci ich neradíme k základnému nábytku, s ktorým počítame pri zariaďovaní domácnosti, v bežnom živote sa často ocitneme v situácii, keď oceníme ich praktickú stránku.

 

Odporúčame prečítať: Čo neviete o zázvore a jeho zázračných účinkoch!

7. Botník

 

Ak botník ešte nemáte, je najvyšší čas si ho zaobstarať. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: aby ste mali kde poukladať vaše topánky.

 

Ak bývate v paneláku, kde je vzácny každý centimeter priestoru, vysoký a úzky botník s výklopnými zásuvkami bude pre vás to pravé. Botník umiestnený pri vchodových dverách zároveň výborne poslúži ako komoda, na ktorú si môžete odložiť kabelku alebo kľúče. Botníky s kovovými alebo drevenými policami a botníky s čalúnením môžete zároveň využiť aj ako praktickú lavičku pri obúvaní.


 

8. Nočný stolík

 

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie.

 

Odporúčame prečítať: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?

9. Knižnica

 

Aj keď žijeme v dobe smartfónov, tabletov a elektronických čítačiek kníh, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí sa čítania klasických viazaných titulov nedokážu vzdať. Aj mnoho mladých ľudí túži mať doma veľkú knižnicu, ktorá dodá obývacej izbe domácu a intelektuálnu atmosféru.

 

Vytvorte si kútik s knižnicou plnou kníh, s pohodlným ušiakom a stojanovou lampou, ktorá nielen dodá miestnosti dostatok svetla, ale na druhej strane aj vytvorí príjemnú intímnu atmosféru.


 

10. Kvety a rastliny

 

Zeleň do bytu jednoducho patrí. Zohreje studené múry a oživí chladne pôsobiaci nábytok. Niektoré izbové rastliny sú navyše ako stvorené na prečistenie vzduchu a dokážu pohltiť až 90 percent škodlivých látok.

 

Medzi rastliny, ktoré dokážu hotové zázraky, patria predovšetkým brečtan, fikus, filodendrón monstera, nefrolepka vznešená, zelenec, antúria alebo dracéna.

 

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

6 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.16.03.17 06:13 | Monika Filípková | karma: 81
Môžem povedať, že všetky spomínané doplnky mám vo svojom byte. Ak náhodou nebudú už moderné alebo budú opotrebované, rada ich vymením za nové a krajšie, aby som sa doma cítila útulne.

odpovedať

3 | 0


16.03.17 07:35 | Soňa Kelemenová | karma: 85
tieto všetky "drobnosti" sa u mna v byte nachádza..... súhlasím s autorkou článku

odpovedať

0 | 1


16.03.17 08:05 | Mária Maxianová | karma: 90
nám chýbajú ešte nejaké svietidlá

odpovedať

0 | 0


16.03.17 16:01 | Lucia Valková | karma: 67
Okrem kniznice mame vsetko.

odpovedať

0 | 0


17.03.17 16:11 | Pavlína Vaksmundská | karma: 89
Svetlá a lampy milujem..Všetko mám , okrem závesov a záclon.. Aspoň nemusím prať .. cha..Akurát som si dala spraviť nový botník a vešiaky , také posúvné dvere aj s týmito vecami..Teším sa z toho veľmi..!!

odpovedať

0 | 0


22.03.17 17:45 | Daniela Bieliková | karma: 100
Ja som "zaťažená" na obrazy, mám ich veľa a mením ich podľa ročného obdobia a nálady :-)

odpovedať

0 | 0
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Denne jeden banán - čo všetko dokáže?

07.03.2017 LIFESTYLE
Denne jeden banán - čo všetko dokáže?

Banány u nás patria medzi najobľúbenejšie cudzokrajné ovocie. Sú cenným zdrojom vitamínov A1, B6, B12 a C, obsahujú okrem iného draslík, horčík, vápnik, vlákninu...

Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

07.03.2017 LIFESTYLE
Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

Na začiatok máme jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou dobrou správou je, že existujúci zubný kaz naozaj vieme zastaviť aj svojpomocne. Zlá správa ale je, že to neplatí pri každom jednom kaze...

Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

28.02.2017 KRÁSA
Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

Úlohou make-upu je zakryť problémové oblasti pleti a vyzdvihnúť to, čo je na vás pekné. Nie vždy sa nám to aj podarí. Myslíme si, že to nie je až tak vidieť, ale opak je pravdou...

VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

01.03.2017 HOROSKOPY
VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

Marec nám odštartoval uprostred pracovného týždňa a vzhľadom na to, že včera bolo ešte len 28.2. nie všetci sa v dátumoch hneď aj zorientujú. Čo je však podstatnejšie, zorientovať by sme sa mohli v lu...

O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

02.03.2017 LIFESTYLE
O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

Rakovina prsníka je strašiakom každej ženy. Máloktorá z nás však vie, že tomu, aby sme sa jej vyhli, môžeme dopomôcť aj my samé. Zdravý životný štýl...

Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

02.03.2017 LIFESTYLE
Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

Krása sa nedá merať, tá musí vychádzať z vnútra. Avšak toto dievča rúca všetky predstavy o dokonalosti. Pred niekoľkými rokmi ste mohli na sociálnych sieťach zazrieť jej fotku...

Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

12.03.2017 ROZHOVORY
Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dominika Mirgová miluje experimentovanie v oblasti účesov. Videli sme na nej výrazné farebné odtiene ružovej, fialovej či sivej. Takéto premeny však nesmierne zaťažujú na...

To, akým spôsobom sedíte o vás napovie veľmi veľa

20.03.2017 LIFESTYLE
To, akým spôsobom sedíte o vás napovie veľmi veľa

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako pohyby môžu ovplyvniť vaše vystupovanie na verejnosti a pohľad ostatných na vašu osobu? Možno si rôzne pohyby, gestá, mimiku a ďalšie prvky neverbálnej komunikáci...

Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

25.02.2017 LIFESTYLE
Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

Trápite sa už týždne s cvikmi na brušné svalstvo, ale výsledky neprichádzajú? „Brušákovanie“ do vyčerpania je zbytočným plytvaním energie, ak nezmeníte spôsob stravovania. Samozrejme...

Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

11.03.2017 MÓDA a ŠTÝL
Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

Puzdrová sukňa je úzkeho strihu, ktorý musí dobre padnúť.   Jej dĺžka siaha po kolená, prípadne mierne pod kolená. Je úzka, dlhá a pôsobí veľmi žensky.   Predlžuje a zoštíhľuje...

4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

14.03.2017 LIFESTYLE
4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

Poznáme to všetky. Chudneme, no nie z tých partií, z ktorých by sme chceli. Nedarí sa vám pri chudnutí zbaviť sa tuku v podpazuší a na chrbte? Vyskúšajte tieto 4 cviky, ktoré stačí cvičiť len 5 minút ...

7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

04.03.2017 LIFESTYLE
7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

Veľa ľudí si myslí, že cvičenie je potrebné len pri túžbe po dokonalej postave. Len málokto si uvedomí  skutočné výhody cvičenia...

5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

05.03.2017 LIFESTYLE
5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

Hoci sa zima svojho žezla ešte stále nevzdala, leto nás prekvapí, ani sa nenazdáme. Čas tielok, krátkych sukní a nohavíc sa nezadržateľne blíži a pohľad do zrkadla hovorí občas jednoznačne...

Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

04.03.2017 LIFESTYLE
Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

Ktorá z nás by si nechcela zachovať zdravú a mlado vyzerajúcu pokožku bez vrások, nerovností a tmavých kruhov čo najdlhšie? Napomôcť tomu môže terapia kockami ľadu...

Chcete schudnúť? Dodržujte týchto 5 pravidiel a kilá pôjdu dole!

26.02.2017 LIFESTYLE
Chcete schudnúť? Dodržujte týchto 5 pravidiel a kilá pôjdu dole!

Ak ste sa svojej postave celú zimu nevenovali a vianočné sviatky vám pomohli pribrať zopár kíl, nezúfajte. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa prebytočných kíl zbaviť, udržať si štíhlu postavu a cíti...

Kedy sú ženy pre mužov najkrajšie – I. časť

10.03.2017 LIFESTYLE
Kedy sú ženy pre mužov najkrajšie – I. časť

Jedno príslovie vraví, že ťažko so ženou a ešte ťažšie bez nej. Za seba môžem len potvrdiť, že je to jednoznačne pravda. Ženy sú nežné stvorenia (teda aspoň väčšina) a my muži ich milujeme (teda aspoň...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s