Ako na to? - Správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Pýtate sa, aké je správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni a ako to urobiť bez pomoci drahého interiérového dizajnéra? Chápeme, že stavba, či rekonštrukcia kuchynského priestoru dokáže poriadne prevetrať naše peňaženky.

 

Preto sme sa rozhodli pomôcť vám s návrhom pracovných zón v kuchyni, ich rozmiestnením, rozmerom a výslednou harmonizáciou.

 

Ako začať?

Vhodné umiestnenie spotrebičov v kuchyni začalo zaujímať čoraz viac ľudí, čo nás nesmierne teší. Nie je totiž nič horšie, ak sa musíte za bežne používanými pomocníkmi v kuchyni načahovať na špičkách alebo si pravidelne búchate hlavu o otvorené dvierka na skrinke. No na druhej strane nás to prinútilo zamyslieť sa, ako to vlastne s tými našimi kuchyňami je.

 

Naplánovanie vhodného rozmiestnenia totiž nie je úplne jednoduchá záležitosť. Predsa len budete svoju vysnívanú kuchyňu využívať niekoľko najbližších rokov a preto je prioritou číslo jedna pripraviť všetko tak, aby ste si o pár mesiacov naozaj nebúchali hlavu. V tomto prípade by to však bolo o stenu a zo zúfalstva, že ste niektoré veci mohli urobiť lepšie alebo prinajhoršom úplne inak.

 

Odporúčame: Zápach v chladničke - spôsoby, ako ho navždy odstrániť

Aby ste nemali hlavu v smútku

Nehovoríme pritom len o samotnom dizajne či dekoráciách pri rekonštrukcii, ale najmä o slovenských technických a bezpečnostných normách, ktoré by ste pri stavbe mali dodržať. Triafanie naslepo by sa vám totiž mohlo vypomstiť, pretože pri nesplnení noriem sa revíznej správy tak skoro nedočkáte.

 

Netreba zabúdať, že nejde len o to, či sa vám bude pohodlne prenášať nakrájaná zelenina z pracovnej dosky do hrnca. Primárne treba klásť dôraz najmä na presný návrh a zakreslenie všetkých rozvodov, ich presných výšok, umiestnenie prívodov, či odpadu.

 

Bude vás zaujímať:  Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári? Skúste to takto!

Pracovné zóny v kuchyni

Pri zariaďovaní kuchyne sa treba držať tohto jednoduchého trojuholníka, ktorý sme si pre vás pripravili. Skladá sa z troch jednoduchých častí, ktorých srdcom je takzvaná pracovná zóna.

 

1. Zóna umývania

2. Zóna varenia

3. Zóna skladovania

 

A čo sme týmto trojuholníkom chceli povedať? Je to úplne jednoduché. Zónu umývania tvorí drez alebo umývačka riadu, zónu varenia sporák a mikrovlnná rúra a zónu skladovania tvoria chladnička a mraznička. Princíp je logický. Všetky tieto spotrebiče od seba nesmú byť ďaleko, ale naopak ani príliš blízko.

 

Dokonalým vzorom je trojuholník, ktorého každá strana má 90 cm. Pokiaľ však nedisponujete takouto kuchyňou alebo sú vaše predstavy o kuchyni priam megalomanské, nezúfajte. Všetko sa dá nastaviť pre vašu spokojnosť a docieliť tým dokonalú súhru spomínaných troch zón.

 

Odporúčame: Čistiace prostriedky do domácnosti, ktoré si môžete vyrobiť sami!

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com

Kreslite, merajte, špekulujte

Pokiaľ si staviate dom svojpomocne alebo prerábate kuchyňu v byte s pomocou kamarátov, urobte si dopredu dostatočný prieskum, navštívte rôzne fóra a čo je hlavné, pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa! Nevadí, ak vám niektorá otázka bude pripadať hlúpa. Trikrát meraj a raz rež v tomto prípade platí stonásobne! Najčastejšie sa robia chyby napríklad pri napájaní odtoku vody z umývačky alebo práčky, či osadení sifónu a rovnako aj pri návrhoch rozvodov elektriny a napojenia jednotlivých spotrebičov. 

 

Najjednoduchším spôsobom je náčrt. Pokiaľ neviete kresliť, využite dostupné programy vo vašom počítači, ako napríklad obyčajný skicár, prípadne aplikácie pre mobilný telefón či tablet. Zaznačte si rozmery miestnosti, okná, dvere, ventiláciu, vodu, elektrinu, prípadne radiátory. Myslite na to, že potrebujete aj určitý priestor pre pohodlné otvorenie dverí a okien. Ak chcete mať napríklad pri umývaní riadu krásny výhľad na záhradu, dajte si pozor na minimálnu vzdialenosť medzi spodným rámom okna a podlahou, ktorá by mala byť aspoň 90 cm.

 

Bude vás zaujímať: Medovka lekárska: Prečo by ste ju mali mať doma aj vy?

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com

Najčastejšie chyby

Aby sme si ušetrili nepríjemnosti, urobili sme si menší prieskum na rôznych stavebných fórach, z ktorých vám na záver prinášame rebríček najčastejších chýb pri stavbe a rekonštrukcii kuchyne.

 

 • nesprávne umiestnenie rúry na pečenie (malý tip: ideálna pracovná výška je v úrovni očí)
 • príliš veľká vzdialenosť medzi drezom a umývačkou riadu (malý tip: umiestnite umývačku riadu tak, aby ste riad naložili rýchlo a bez zbytočných mlák)
 • chladnička nesmie stáť v blízkosti okna alebo radiátora, dokonca ani v rohu miestnosti. Obmedzíte si tým otváranie dvierok a rovnako aj prístup do skriniek. (malý tip: ideálne miesto pre chladničku je na okraji kuchynskej linky a blízko priestoru na odkladanie)
 • plynový sporák nikdy neumiestňujte k oknu
 • sporák umiestnený pri stene (malý tip: nezabudnite, že pri sporáku potrebujete pracovnú plochu a umiestnením pri stene riskujete jej rýchle zašpinenie, zamastenie a následné ťažké čistenie)
 • batéria situovaná priamo pod oknom (malý tip: síce sme tu spomínali krásny výhľad do záhrady, no dajte si pozor na výšku batérie, aby ste si ňou nezabránili otváraniu okien)
 • otváranie skriniek umiestnených pri stene (malý tip: pokiaľ sa vaša skrinka otvára smerom k stene a vy sa nechcete dennodenne báť, že si ju obijete, dajte medzi skrinku a stenu výplňovú lištu, prípadne na dvierka nalepte dostupné ochranné lišty alebo nálepky)
 • mierne komplikovanou záležitosťou je aj vedenie plynu (malý tip: ak sa vám páčia americké kuchynské ostrovčeky a sporák umiestnený priamo na nich, zvážte všetky bezpečnostné riziká a možnosti zapojenia)

 

Bude vás zaujímať: Vypnuté vlasy do drdola - rýchle, moderné a praktické

 

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.27.05.17 06:41 | Lucia Valková | karma: 71
Naozaj dobré rady,ja som toto vôbec neriesila.Síce máme mini kuchynu,panelákovú,niektoré veci by som spravila inak.Tá biela kuchyna je nádherná.Aj ja chcem...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 07:06 | Daniela Bieliková | karma: 69
Chystám sa prerábať kuchyňu a preto sú pre mňa tieto rady veľmi dobré, hneď som prišla na niekoľko chýb, ktoré by som spravila...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 11:01 | Soňa Krátka | karma: 67
veru, 2krát meraj a raz rež

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 13:45 | benynka | karma: 81
my máme kuchyňu do U a tie zóny máme tak ako je to v tom trojuholníku, ale asi je to len zhoda náhod, že sa nám to tak páčilo

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 15:41 | Monika Filípková | karma: 36
Navrhovať kuchyňu, čo, kde bude, nie je vôbec jednoduché. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Treba si to dômyselne premyslieť, lebo po zhotovení už býva často neskoro.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 16:59 | Mária Maxianová | karma: 70
pri mojej malej panelákovej kuchyni je každá rada drahá, ale aj tak sme prerobením získali nejaký ten priestor naviac

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 18:01 | Pavlína Vaksmundská | karma: 66
Ja som veľmi spokojná ako som si navrhla a spravila svoju kuchyňu ..Veľmi rada a každý deň varím ,a cítim sa v nej pohodlne a úžasne..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


19.06.17 22:31 | Monika Č. | karma: neurčená
Aj mne sa tá biela páči... keď budem druhýkrát zariaďovať byt a kuchyňu, bude to vyzerať určite inak ako teraz :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

25.06.2017 LIFESTYLE
Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

Zabudnite na drepy! Poznáme účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak. Vďaka tomuto cviku si navyše nebudete vôbec ničiť kolená! Už ste počuli o cviku zvanom squat...

Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

16.06.2017 LIFESTYLE
Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

Nákupy cez internet môžu dopadnúť naozaj všelijako. Dôkazom toho je týchto dvanásť kúskov, ktoré nemajú takmer nič spoločné s obrázkami na webstránke. Najmä nakupovanie na čínskych e-shopoch je risk...

Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

30.05.2017 LIFESTYLE
Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

Náhly pocit hladu, tento stav pozná každý z nás. Chcete tento vlčí hlad zahnať niečím rýchlym, malým a plným cukru, aby ste váš žalúdok aspoň na nejaký čas oklamali. Bohužiaľ...

Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

31.05.2017 LIFESTYLE
Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

V prírode je množstvo známych liečivých bylín a ešte viac je ich neznámych. Okolo mnohých dokonca veľmi často prechádzame bez povšimnutia. Takou rastlinou je aj ďatelina. Bylina síce známa...

Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

07.06.2017 LIFESTYLE
Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

Práca šľachtí a to je určite každému jasné. Fyzická či psychická – jednoducho taká, na akú má každý z nás predispozície. No niekedy naše výdavky prevyšujú príjmy...

Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

20.06.2017 LIFESTYLE
Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

Trápia vás bolestivé kŕče v oblasti chrbta? Venujete sa športovým aktivitám, ste neustále v pohybe, no aj napriek tomu sa večer neviete od bolesti ani pohnúť...

Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

11.06.2017 LIFESTYLE
Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

Keď sa povie kyslá chuť, snáď každý si hneď spomenie na citrón. Toto ovocie asi len málokto konzumuje priamo, no aj napriek tomu sa v domácnosti používa veľmi často...

Amerika vs. Kórea - odlišnosti v líčení!

26.06.2017 KRÁSA
Amerika vs. Kórea - odlišnosti v líčení!

Americký vs. kórejský štýl? Americké trendy líčenia nás často inšpirujú. Ide o výrazné linky, ostro zvýraznené obočie, "baking" metódu a mnohé iné. Kórea je nazvaná aj mekkou kozmetiky...

Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

03.06.2017 LIFESTYLE
Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

Možno ste už aj vy na internete narazili na meno Dr. Pimple Popper, teda dermatologička Sandra Lee. Videá, ktoré nakrúca vo svojej ambulancii, sledujú milióny ľudí po celom svete a nevedia od nich spu...

Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

02.06.2017 ROZHOVORY
Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

Je mladá, krásna, má dokonalé telo a obrovské množstvo fanúšikom na sociálnej sieti. Alexis Ren však svoju pravú tvár na Instagrame doteraz neukázala. Sociálnu sieť zapĺňala idylickými fotkami svojej ...

Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

27.06.2017 CESTOVANIE
Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

Pokiaľ si myslíte, že na fotkách z výletov vyzeráte zle, pozrite sa na tieto najhoršie rodinné fotky z dovoleniek! Budete sa cítiť oveľa lepšie. Návšteva vodného parku...

Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

25.06.2017 LIFESTYLE
Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

K letu neodmysliteľne patrí chuť šťavnatého melónu. Viete si však vybrať zrelý melón tak, aby bol chutný, červený a šťavnatý? Stalo sa vám, že keď ste nakrojili melón, nebol podľa vašich predstáv...

Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

06.06.2017 ROZHOVORY
Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

Speváčka Kristína Peláková v poslednej dobe žiari ako nikdy predtým. Na fotografiách, ktoré denne pridáva na svoj instagramový profil, vyzerá ako nebezpečná sexi kráska. Možno si budete myslieť...

Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

10.06.2017 ROZHOVORY
Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

Podnikateľka, matka a dcéra amerického prezidenta. Ivanka Trump je žena, o ktorej sa hovorí, že sa zaslúžila o vyhraté voľby Donalda Trumpa. Niektorí ľudia ju milujú, iní ju považujú len za dcéru boha...

Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

19.06.2017 KRÁSA
Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

Mnohokrát obdivujeme ženy, ktoré sa objavujú na youtube videách krásne a dokonalé. Často však ide o hru svetiel, vrstvu make-upu a ich šikovnosti všetky nedokonalosti zakryť...

Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!

07.06.2017 LIFESTYLE
Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!

Horúce letné dni. Viete si ich predstaviť bez sviežeho ovocia, akým je melón? Bez sladkej červenej dužiny a kôstok, ktoré nám večne prekážali? My nie. Melón je jedno z najosviežujúcejších ovocí a niel...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s