Ako sa vyhnúť úpalu? Zisti, ako sa prejavuje a aká je prvá pomoc!

Ako sa vyhnúť úpalu? Zisti, ako sa prejavuje a aká je prvá pomoc!
  • 23.06.2014
  • Silvia Karasová

Letné horúčavy so sebou prinášajú okrem rizika dehydratácie aj riziko úpalu. Mnohé z nás zvyknú letné slniečko podceňovať, o úpale nehovoriac. Pokladáme ho skôr za niečo, čo hrozí našim deťom, ako nám dospelákom. Avšak omyl, na slnko sme všetci rovnako citliví.

Ďalší omyl, ktorí sa traduje, je fakt, že úpal dostaneme len na priamom slnku. Prekvapiť nás však môže aj v rozhorúčenom autobuse či aute. V takomto prípade už ide ruka v ruke s dehydratovaným organizmom a vyvolá ho šok organizmu. Ako sa mu teda vyhnúť?

Ako taký úpal vznikne?

Priame slnečné lúče sa na nás opierajú a zohrievajú nám telo, jeho nekryté časti, a najmä hlavu. Prvým varovným signálom, že môže dôjsť k úpalu je vysoká okolitá teplota. Ak začnete pociťovať nevoľnosť, úzkosť a sprevádzať to bude točenie hlavy, máte k úpalu veľmi blízko. Istí si môžete byť vtedy, ak sa k týmto stavom pridruží aj dávenie, bolesti hlavy a zrýchlený tep. Na úpal vás môže upozorniť aj pokožka, jej náhle sčervenanie, ale tiež ak je veľmi horúca, či suchá.

Čo nám úpal spôsobí?

Okrem nevoľnosti nám úpal môže vyvolať omnoho nepríjemnejšie stavy. Napríklad zmätenosť, stratu orientácie, ospalosť, ale dokonca aj agresivitu, či jednoducho nervozitu. Ešte vyšším levelom je strata reči, ako aj strata vedomia.

Pozri aj: Bezkonkurenčná cuketová pomazánka len z 5 surovín

letné horúčavy

Zdroj: Shutterstock®

Kto je najviac ohrozený?

Malé deti aj starší ľudia. Ďalej všetci tí, ktorí počas horúcich dní podceňujú pravidelný pitný režim. Úpal si vyhľadáva aj ľudí so zlou kondičkou či s nadváhou. A samozrejme aj tých, ktorí majú podlomené zdravie, najmä dlhodobého charakteru ako sú kardiovaskulárne ochorenia. Pozor by si mali dať aj osoby, ktoré užívajú lieky typu antidepresíva, hormonálne liečivá či diuretiká. 

Ako sa vyhnúť úpalu?

Treba sa vyhnúť nadmernému oblečeniu, letnému dusnu, fyzickej námahe v najhorúcejších dňoch, prehriatym priestorom aj alkoholu, či veľkému množstvu kávy, ktorá telo odvodňuje. Ak patríte k rizikovým skupinám dávajte si obzvlášť veľký pozor na to, aby ste pili počas horúcich dní dostatok vody, na hlave tiež noste nejaký klobúk, alebo šiltovku.

Obliekajte sa ľahko a vo vzdušných materiáloch. A vyhýbajte sa taktiež teplotným šokom – teda z horúčavy do nízkej teploty a opačne. Takéto šoky hrozia najmä tým, ktorí si napríklad v aute nastavia klimatizáciu na pre nich príjemných 20 stupňov, avšak vonkajšia teplota je vyše 30 °C. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou by mala byť maximálne šesť stupňov. 

Pozri aj: Hypertyreóza a jej prejavy: Čo spôsobuje nadmerne aktívna štítna žľaza?

prvá pomoc pri úpale

Zdroj: Shutterstock®

A čo prvá pomoc?

Ak sa už len predsa len napriek všetkým opatreniam pritrafí úpal, bolo by dobré keby ste vedeli ako pomôcť. Potrebné je hlavne dostať dotyčnú osobu mimo vplyvu slnečných lúčov, ideálne do dobre vetranej miestnosti, kde prúdi trochu chladnejší vzduch. Vypomôcť si môžete aj ventilátorom, oplachovaním pomocou vlažnej vody, či prikladaním studených obkladov. Tie aplikujte najmä na hlavu a slabiny.

Musíte tiež doplniť tekutiny, aj minerálne soli, ktoré úpal z vášho tela dôkladne odstránil. Napite sa teda minerálky, prípadne zmiešajte vo vode malú lyžičku kuchynskej soli. V prípade pretrvávajúcich problémov, alebo bezvedomia, postihnutej osobe nevyhnutne zavolajte lekársku pomoc. 

Odporúčame: Tehotenstvo a pôrod podľa vedcov: Kedy je najlepší vek na dieťa?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní