Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Chudnutie: Jeden kúsok ma nezabije, a potom si dám ďalší a ďalší

Stavím sa, že si si už pri chudnutí povedala: „Veď jeden kúsok ma nezabije."

 

Možno to bolo na návšteve u svokrovcov, kde si nechcela všetkým vysvetľovať, prečo si ty jediná nedáš zo svokrinej krémovej torty. Alebo ťa začal presviedčať a nahovárať niekto iný: „Veď si daj, jeden koláčik ti nijako neublíži.“ – (och, neznášam to). A tak si nakoniec neodolala.

 

Lenže to najhoršie ešte len prišlo. Po prvom nasledoval aj druhý. A potom ešte jeden. Až nakoniec si v ten deň zjedla viac sladkého, ako za týždeň a tak si sa celý čas snažila zbytočne. Ak sa ti to už stalo, tak nie si sama. Veľa žien, s ktorými pracujem a ktorým pomáham schudnúť a udržiavať si to – malo ten istý problém.

 

Vieš prečo si vždy povieme, že jeden kúsok nezaškodí? A prečo mu nevieme odolať? Poďme sa na to pozrieť trochu bližšie...

 

Odporúčame: Zmena stravy a chudnutie nemusí byť ťažké, ak vieš ako na to!

Paradox kopy – ako nám jeden koláčik (ne)ublíži

Predstav si, že máš pred sebou dve rovnaké kopy piesku. Ak by si zobrala jedno zrnko z prvej kopy a dala ho na druhú – bol by v nich na prvý pohľad nejaký rozdiel? Nie. A čo ak by si preložila ďalšie zrnko – bol by v nich rozdiel? Nie. A ďalšie? Nie. Žiadne jedno konkrétne zrnko by neurobilo viditeľný rozdiel.

 

Lenže, ak by sme takto pokračovali, nakoniec by z jednej kopy neostalo nič a druhá by bola dvakrát taká veľká. Toto sa volá Paradox kopy (Sorites Paradox). Na prvý pohľad je každé zrnko, každá drobná časť kopy – úplne bezvýznamná. Veď „jedno zrnko hore dole. Čo sa tým zmení?“ Lenže práve tieto drobné maličké nepodstatné bezvýznamné kúsky urobia nakoniec obrovský rozdiel.

 

Odporúčame prečítať: Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

A teraz si spomeň na to, keď si mala naposledy pred sebou koláčik. Vieš, že by si ho nemala, ale... jeden kúsok nás predsa nezabije, nie? Presne tak! Vtedy máme pocit, že jeden kúsok je bezvýznamný, že nič nezmení. Tak načo sa snažiť odolávať?

 

Ale rovnako ako pri kope piesku, aj tu platí, že práve tieto „na prvý pohľad bezvýznamné neškodné“ koláčiky urobia nakoniec rozdiel.

 

Bude to rozdiel medzi štíhlou, sebavedomou a príťažlivou ženou, ktorá si veselo nakupuje tie najkrajšie kúsky a nehanbí sa ich večer všetky vyzliecť – a medzi tou, ktorá sa psychicky trápi každé ráno pri obliekaní alebo vždy, keď prechádza okolo nejakého zrkadla a je sklamaná a smutná z toho, že niečo také dopustila.

 

Odporúčame prečítať: Ako zvládnuť „svoje dni“ tak, aby ti vynechaný tréning a dve zjedené čokolády nezničili všetku snahu

Ako byť skôr tou štíhlou a príťažlivou?

Vieš, problémom je, že vidíme tento koláčik ako bezvýznamný, ako niečo, čo nebude mať vplyv na našu postavu. A keďže to nemá žiadny vplyv, tak prečo si nedať aspoň jeden? Lenže, spomeň si na kopy piesku: Na každom kúsku záleží, iba to nie je hneď vidieť!

 

Možno si teraz pomyslíš: „Áno, ja viem, že by som nemala ani ten jeden. Ale nedokážem odolať.“ Chápem to. Ak ti niekto ponúkne čokoládový zákusok – je ťažké povedať „nie“, pretože je taký malý a vyzerá tak nevinne.

 

Veľakrát sa preto nakoniec necháme presvedčiť, že na tom jednom kúsku naozaj až tak nezáleží. A potom ani na druhom, ani na treťom... a ani na piatom, pretože sme už aj tak zjedli štyri. Ak sa tomu chceš vyhnúť, potrebuješ vidieť aj ten jeden ako niečo dôležité.

 

To, čo mne funguje veľmi spoľahlivo je nepozerať sa na to, len ako na „kúsok koláča“ ale ako na princíp. 

 

Odporúčame prečítať: Máj - mesiac lásky a svadieb?

Nejde o koláčik, ale o princíp

Vyhodila by si von oknom tisíc eur? Jasné, že nie! (Možno len ak by to bola nejaká reality show, kde za odmenu získaš dvojnásobok. Ale inak nie.)

 

A čo jedno euro? Vyhodila by si ho? Myslím, že tiež nie. Ale prečo? Veď je to len jedno euro. Kvôli tomu predsa neskrachuješ. To áno. Lenže v skutočnosti tu nejde o sumu ale o princíp: „Nebudem len tak vyhadzovať von oknom svoje ťažko-zarobené peniaze."

 

A to isté platí pre koláčik. Ak sa ťa niekto bude snažiť presvedčiť o tom, že je to len jeden koláčik (alebo ak sa ty sama budeš v hlave presviedčať, že „jeden kúsok ti postavu nezničí“) – povedz si, že tu nejde o to, či je to len jeden koláčik, alebo celá torta. Ide o princíp.

 

 • Ide o to, že CHCEŠ BYŤ ŠTÍHLOU a cítiť sa dobre, a chceš preto urobiť čo NAJVIAC – nie čo najmenej.
 • A tiež o to, že máš rada svoje telo, máš k nemu úctu a NECHCEŠ MU DÁVAŤ NIEČO, ČO MU UBLIŽUJE.
 • A aj o to, že si sa už vopred ROZHODLA nejesť ich a chceš to dodržať.

 

Odporúčame: Najvtipnejšie trapasy z posilňovne: TOTO sa nám stalo pri cvičení

Všimni si, aký je v tom zrazu rozdiel. Už to nie je len o koláčiku. Odrazu MÁ ZMYSEL povedať „nie“ aj tomu jednému, pretože nechceš sklamať samú seba.

 

Táto drobná zmena pohľadu mi pomáha zakaždým, keď nemám chuť ísť cvičiť, alebo mám nutkanie poliať si ovocnú misu pollitrom roztopenej čokolády a medu. Nevravím, že sa vždy rozhodnem dokonale, ale väčšinou som na seba hrdý.

 

Ak chceš byť aj ty, a chceš vedieť viac o tom, ako konečne zmeniť svoje stravovanie, schudnúť a udržiavať si to – získaj ZDARMA môj 35 stranový návod AKO SA PRIPRAVIŤ NA CHUDNUTIE a schudnúť tak raz a navždy.


Súťažte s nami ďalej v týchto súťažiach

 
Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?
Ako sa zbaviť najväčšieho nepriateľa žien - TUKU a mať krásnu postavu do plaviek s pomocou nápoja?
Trápi vás nadváha? Je tu pre vás FAT YOGA
Potraviny, ktoré nakopnú váš metabolizmus!
Najlepšie cviky, ktorými odstránite tuk na brušku
Chcete schudnúť? Doprajte si horúci relax!
7 krokov k strate hmotnosti pre vaše štíhlejšie ja!
7 krokov k strate hmotnosti pre vaše štíhlejšie ja!
Potraviny, ktoré nakopnú váš metabolizmus!
Vysoko kalorické potraviny, ktoré budete potrebovať pri chudnutí
Ploché bruško za 3 dni! Skúste tento kompletný jedálniček.
Ploché bruško za 3 dni! Skúste tento kompletný jedálniček.
Topmodelka Jasmine Tokes radí ako nestrácať motiváciu počas cvičenia!
Najlepšie cviky, ktorými odstránite tuk na brušku
Mätový olej a chudnutie? Určite vyskúšajte!
FIT & BALANCE WEEKEND na Donovaloch 2017
Čaj ako liek z bylín, ovocia či korenín - ktoré vám ako pomôžu?
Vysoko kalorické potraviny, ktoré budete potrebovať pri chudnutí
Viac už nesladím! Prečo a ako sa zbaviť závislosti od curku?
Nič nestíham! Ako si mám nájsť čas na chudnutie?
Najlepšie cviky, ktorými odstránite tuk na brušku
Potraviny, ktoré nakopnú váš metabolizmus!
Týchto 9 potravín zaraďte do jedálnička a predídete chorobám srdca
Nič nestíham! Ako si mám nájsť čas na chudnutie?
Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?
 

3 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.14.04.17 06:40 | Lucia Valková | karma: 69
Ja nemám problém povedať nie,proste si nedám.Ziadne hlupe komentare,ci drzim dietu ma nerozhodia,takto som si to nastavila a držim sa toho kvoli sebe.A urcite to nie je trapenie.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.04.17 11:21 | Soňa Kelemenová | karma: 68
Pekne a trefne napisane...ked si tam jeden tak potom uz neodolam tym dalsim...viem si rozkazat....radsej si nedam ani jeden....nastastie,patrim k ludom co maju radi skor slane dobroty....problem nemam odolavat hlavne sladkostiam

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.04.17 13:17 | Soňa Krátka | karma: 69
je to pravda, že všetko máme v hlave, ja som vo veku, kedy si už hormóny začínajú robiť, to čo chcú, a tak som si vo februári povedala, že vylúčim klasický chlebík, obmedzím bielu múku a sladkosti na minimum a veru ideme v tom spolu s manželom a dá sa to, každý sme niečo dali dolu, oblečenie je volnejšie a tiež sa samozrejme cítime lepšie a krajšie, "lákadlá" nenakupujem a preto ma ani nenapadne dať si niečo...v chladničke je iba zeleninka, mliečne produkty, ovocie...a o chvíľu ideme na dlhú prechádzku do hôr...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

25.06.2017 LIFESTYLE
Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

K letu neodmysliteľne patrí chuť šťavnatého melónu. Viete si však vybrať zrelý melón tak, aby bol chutný, červený a šťavnatý? Stalo sa vám, že keď ste nakrojili melón, nebol podľa vašich predstáv...

Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

15.06.2017 LIFESTYLE
Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

Príbeh kyprej Jasmine inšpiroval tisícky žien po celom svete. Vyvolala to jedna fotografia, ktorú zdieľala na sociálnej sieti Instagram. V príspevku vidíme šťastných manželov, ktorí sa milujú aj napri...

Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

16.06.2017 LIFESTYLE
Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

Nákupy cez internet môžu dopadnúť naozaj všelijako. Dôkazom toho je týchto dvanásť kúskov, ktoré nemajú takmer nič spoločné s obrázkami na webstránke. Najmä nakupovanie na čínskych e-shopoch je risk...

Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

30.05.2017 LIFESTYLE
Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

Náhly pocit hladu, tento stav pozná každý z nás. Chcete tento vlčí hlad zahnať niečím rýchlym, malým a plným cukru, aby ste váš žalúdok aspoň na nejaký čas oklamali. Bohužiaľ...

Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

31.05.2017 LIFESTYLE
Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

V prírode je množstvo známych liečivých bylín a ešte viac je ich neznámych. Okolo mnohých dokonca veľmi často prechádzame bez povšimnutia. Takou rastlinou je aj ďatelina. Bylina síce známa...

Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

07.06.2017 LIFESTYLE
Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

Práca šľachtí a to je určite každému jasné. Fyzická či psychická – jednoducho taká, na akú má každý z nás predispozície. No niekedy naše výdavky prevyšujú príjmy...

Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

20.06.2017 LIFESTYLE
Seknutie v krížoch: Prvá pomoc pri trápení

Trápia vás bolestivé kŕče v oblasti chrbta? Venujete sa športovým aktivitám, ste neustále v pohybe, no aj napriek tomu sa večer neviete od bolesti ani pohnúť...

Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

11.06.2017 LIFESTYLE
Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

Keď sa povie kyslá chuť, snáď každý si hneď spomenie na citrón. Toto ovocie asi len málokto konzumuje priamo, no aj napriek tomu sa v domácnosti používa veľmi často...

Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

03.06.2017 LIFESTYLE
Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

Možno ste už aj vy na internete narazili na meno Dr. Pimple Popper, teda dermatologička Sandra Lee. Videá, ktoré nakrúca vo svojej ambulancii, sledujú milióny ľudí po celom svete a nevedia od nich spu...

Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

02.06.2017 ROZHOVORY
Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

Je mladá, krásna, má dokonalé telo a obrovské množstvo fanúšikom na sociálnej sieti. Alexis Ren však svoju pravú tvár na Instagrame doteraz neukázala. Sociálnu sieť zapĺňala idylickými fotkami svojej ...

Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

06.06.2017 ROZHOVORY
Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

Speváčka Kristína Peláková v poslednej dobe žiari ako nikdy predtým. Na fotografiách, ktoré denne pridáva na svoj instagramový profil, vyzerá ako nebezpečná sexi kráska. Možno si budete myslieť...

Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

10.06.2017 ROZHOVORY
Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

Podnikateľka, matka a dcéra amerického prezidenta. Ivanka Trump je žena, o ktorej sa hovorí, že sa zaslúžila o vyhraté voľby Donalda Trumpa. Niektorí ľudia ju milujú, iní ju považujú len za dcéru boha...

Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

29.05.2017 LIFESTYLE
Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

Mnohí z nás si deň nevieme predstaviť bez dávky kofeínu. Káva je pre nás denný rituál a bez nej to jednoducho nefunguje. Káva je nielen nápoj, ale posedenie pri káve sa stáva už životným štýlom...

Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

19.06.2017 KRÁSA
Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

Mnohokrát obdivujeme ženy, ktoré sa objavujú na youtube videách krásne a dokonalé. Často však ide o hru svetiel, vrstvu make-upu a ich šikovnosti všetky nedokonalosti zakryť...

Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

28.05.2017 LIFESTYLE
Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

Snažíme sa dodržiavať zdravý životný štýl, varíme si a konzumujeme len zdravé jedla, dodržiavame pohyb, a to všetko len preto, aby náš organizmus správne fungoval. Viete však...

Muži prehovorili: 7 prekvapivých maličkostí, pre ktoré vás milujeme

27.05.2017 LIFESTYLE
Muži prehovorili: 7 prekvapivých maličkostí, pre ktoré vás milujeme

Láska hýbe svetom, to je pravda odveká. Muži prehovorili o prekvapivých maličkostiach, ktoré milujú na ženách. Sú to drobnosti, ktoré my považuje za bežné veci, no muži si ich nesmierne vážia a zbožňu...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s