Dovolenkové nástrahy pri mori: Na čo si dávať pozor?

Dovolenkové nástrahy pri mori: Na čo si dávať pozor?
  • 30.06.2014
  • Silvia Karasová

Dovolenka má byť rozhodne časom oddychu a príjemného relaxu. Napriek tomu by ste nemali podceňovať jej nástrahy a dôkladne sa na ne pripraviť. Dnes sa pozrieme na tri najbežnejšie zranenia, na ktoré by ste si mali dávať pozor pri mori!

Úpal

Hádam najväčšou klasikou v rámci úrazov počas letnej dovolenky je úpal. Spôsobí ho dlhý pobyt na slnku, teplotný šok a tiež kombinácia dehydrovaného tela a vysokých vonkajších teplôt. Úpal hrozí najmä deťom a starším osobám, ale tiež ľuďom, ktorí ho podcenia. Prevenciou je dodržiavať pitný režim, nepodceňovať teplotné šoky v súvislosti s vysokými vonkajšími teplotami a klimatizáciou.

Potrebné je tiež nosiť nejaké pokrývky na hlavu a v prípade extrémne vysokých teplôt sa radšej dlho vonku nezdržiavať. Ak už sa vám úpal pritrafí, prvou pomocou bude telo postupne schladiť, dodať mu vodu aj minerálne soli. Pokiaľ človek počas úpalu nedajbože upadne do bezvedomia, alebo sa mu stavy zhoršujú, nutné je vyhľadať lekársku pomoc.

Pozri aj: Začína sa sezóna medvedieho cesnaku. Tu sú TOP tipy na jeho použitie!

spálená pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Spálenie pokožky

Spálenie pokožky je tiež viac než časté. Aj keď je väčšina z nás naučená chytiť pred letnou dovolenkou nejaký ten základ, na pláži to s opaľovaním občas preženieme. Výsledkom je potom podráždená a spálená pokožka. Jej príznaky sú viac než jasné – červená pleť, bolesť až pľuzgieriky. V najhoršom prípade sa k tomuto celému môže pridať aj celková nevoľnosť, zvracanie či bolesti hlavy. 

Odporúčame: Čo spôsobuje pomalé hojenie rán? Príčiny môžu byť vážne!

ochrana pred slnkom

Zdroj: Shutterstock®

Aby ste sa tomuto vyhli, potrebné je tráviť menej času na priamom slnku, používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, natierať sa viackrát denne (aj po vyjdení z mora či bazéna) a hlavne nepodceňovať silu slnka počas jeho najsilnejšej intenzity,teda v čase obeda. Ako prvá pomoc vám dobre poslúži hoc aj kyslá smotana, ktorá sčervenanie pleti mierne stiahne a podráždenú pokožku zároveň aspoň ako tak upokojí.

Do kozmetickej taštičky si však radšej špeciálne na tento problém pribaľte gél na takéto stavy. Pleť upokojí aj také Aloe vera. V ďalších dňoch dovolenky sa priamemu slnku vyhýbajte a pokožku sprchujte len vlažnou vodou. Počas večera ju trošku utíšia aj studené obklady.

morský ježko

Zdroj: Shutterstock®

Morské potvorky

Morské potvorky patria k ďalším dovolenkovým úrazom. Vieme o nich, ale od radosti, že po celom roku sme sa konečne z útrob našich pracovísk dostali k slanej morskej vode, na nich ihneď po prvotných šanteniach v morských vlnách zabudneme. Pritom takí morskí ježkovia či medúzy vôbec nie sú nebežné. Ak sa vám podarí stúpiť na ježka, budete musieť z chodidla vyberať pichliače, najlepšie pomocou pinzety. Rany treba ošetriť a dezinfikovať, pomôcť môže aj voda zriedená s octom.

Niektorí ježkovia však môžu byť aj jedovatí, v takých prípadoch je lepšie vyhľadať odbornú pomoc. Medúzy vás zas môžu potrápiť popŕhlením, pripravte sa na bolesť, svrbenie a sčervenanie pokožky. V prípade anafylaktického šoku okamžite zájdite za lekárom. Poranenú pokožku nesmiete vystavovať slnku, ako prvú pomoc si zaobstarajte špeciálne prípravky.

Odporúčame: Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Zahoranová 30.06.14 16:23

MZ
karma
92.00

keďže si pobyt pri mori nechcem pokaziť úpalom alebo spálením hneď v prvý dovolenkový deň snažím sa mať stale niečo na hlave alebo striedať slnko s tieńom a určite na začiatku opaľovania používam krémy s vyšším faktorom

  • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 09.07.14 08:05

karma
74.00

skvelý článoček a veru je to tak ja som raz pred rokmi mala úpal pri mori a prvé tri dni som mala úplne pokazené odvtedy balím klobučik vždy do batožiny, nikdy nepijem ladove nápoje a cez obed som schovaná v tieni na izbe... samozrejme lekárnička obsahuje všetko potrebne čo by sa zišlo ...

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 10:35

KS
karma
133.00

V mojom prípade dať si pozor aj na utopenie v mori, nakoľko neviem plávať :-D

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:54

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:54

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní