Ktoré bylinky zbierame v októbri?

Ktoré bylinky zbierame v októbri?
  • 02.10.2015
  • Lucia Hausknechtová

Október je mesiac, kedy zbierame poslednú úrodu zo záhrad a príroda sa pomaly pripravuje na zimu. To platí aj pri zbieraní byliniek, ktoré už pomaly ukončujú svoju sezónu a vy máte poslednú možnosť nájsť nechtík lekársky alebo fenikel obyčajný vo voľnej prírode.

Bylinkové čaje dokážu počas zimy nielen zahriať, ale aj vyliečiť a pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch

Fenikel obyčajný

Fenikel je trváca rastlina, ktorej drvené semená sa používajú aj ako korenina do kuchyne a taktiež do čaju. Práve ten pomáha proti kašľu, nadúvaniu, zvyšuje tvorbu a vylučovanie materského mlieka pri dojčení a má močopudné účinky. V kuchyni ho môžete použiť do polievok alebo k mäsu, či si pripraviť chutný recept zapekaný fenikel. 

 

Odporúčame prečítať: Uvarte si čaj z čerstvých byliniek

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Kostihoj lekársky 

Kostihoj nájdete na vlhkých miestach, najmä na lúkach a poliach alebo pri cestách. Kvitne od mája do augusta a predmetom jeho zberu je takmer celá rastlina, no najmä korene, vňať a listy. Urýchľuje hojenie rán a má prírodné analgetické účinky, takže zmierňuje bolesť. Pomôže tiež pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze a vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Šalvia lekárska 

Šalviu nájdete na suchých svahoch a darí sa jej v suchšej vápnitej pôde. Zbierajú sa listy a vňať viackrát do roka, no vždy predtým ako začne rastlina kvitnúť. Tak ako aj pri iných liečivých bylinách, aj zo šalvie sa najviac pripravuje šalviový čaj. Ten pomáha na krvácajúce ďasná, menštruačné bolesti, uľaví pri horúčke a pomôže pri ťažkostiach s močovými cestami. 

Odporúčame prečítať: Grilovacia sezóna sa začína

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Nechtík lekársky 

Nechtík je jednoročná bylina, ktorá dorastá až do výšky 50 cm. Zbierajú sa len kvety, pričom sa uprednostňujú tmavšie oranžové hlávky, ktoré sú viac účinnejšie ako tie so svetlejšou farbou. Nechtík lekársky pomôže pri chorobách žlčníka a pečene, zlepšuje činnosť srdca a mierne znižuje tlak krvi. Veľmi známa je aj nechtíková masť, ktorá pomáha na ťažko hojace sa rany a popáleniny. 

Trnka obyčajná

Trnka je asi 2 metre vysoký, veľmi rozkonárený ker s hrubými tŕňmi. Plody sa zbierajú celkom zrelé v jeseni pred mrazom a môžete z nich pripraviť trnkový kompót. Taktiež sa zbierajú kvety, ktoré sa používajú na prípravu liečivých čajov. Pomáha pri zápche a tvrdej stolici. V ľudovom liečiteľstve sa tiež trnkový čaj považuje za účinný liek proti kožným vyrážkam a na uvoľnenie kašľa

Odporúčame prečítať: Aké bylinky zasadiť do záhradky či na balkón?

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Pokračovanie článku: Ktoré bylinky zbierame v septembri?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní