Liečivý zázrak - ibiš lekársky a jeho účinky

Liečivý zázrak - ibiš lekársky a jeho účinky
  • 14.05.2015
  • Hab sk

Ibiš lekársky je trvácnou bylinou. Z mäsitého, niekedy až 50 centimetrov a 3 centimetre širokého, zvonka sivohnedého podzemku vyrastá až vyše 120 centimetrov vysoká, priama, zriedka rozkonárená, pri zemi drevnatá stonka. Listy sú striedavé, krátkostopkaté a ich kvety sú päťpočetné s bledoružovým nádychom. Celá rastlina je jemne chlpatá a jej plod má diskovitý tvar rozpadávajúci sa na niekoľko tvrdiek. Kvety sa otvárajú medzi 8. až 9. hodinou rannou a kvitnú tri hodiny. Kvitnú medzi júlom až septembrom, kedy prebieha zber. 

Zbierať sa môže koreň, ktorý sa vykopáva z dvoj- až trojročných rastlín tak, aby sa získala čo najväčšia časť koreňového systému. Sušenie očistených koreňov prebieha pomerne rýchlo a musia sa uchovať uzatvorené z dôvodu ochrany pred vlhkosťou a škodcami, najčastejšie myšami. Okrem koreňa sa často zbierajú aj listy, najčastejšie mladé a zdravé, a to ručne. Trhajú sa postupne a jednotlivo a sušia sa vo veľmi tenkej vrstve, poprípade pri teplote do 40 stupňov Celzia. Pri sušení sa musia často obracať, pretože ich chĺpky sťažujú priebeh sušenia.

Odporúčme prečítať: Dúška materina - ako a kde ju možno využiť?

ibistek-lekarsky

Zdroj: Shutterstock®

Zbierať sa taktiež môže aj vňať, kedy sa odreže celá vrchná časť olistenej byle v dĺžke asi 30 centimetrov. Po vysušení sa uchováva rovnako ako kvety, ktoré sa môžu zbierať tiež. Ibiš lekársky má účinnú látku, ktorou je sliz. Prítomné sú taktiež škrob, cukor, minerálne látky, pektín, mastný olej, silica, šťavelan vápenatý, triesloviny, listy či farbivá. 

Ibiš lekársky sa využíva v medicíne ako súčasť čajovín a liečivých prípravkov a predovšetkým sa využíva odhlieňovacie pôsobenie slizu na podporu liekov pri chorobách dýchacích ciest. Tento sliz tíši bolesť, zmierňuje podráždenie, zabraňuje zápalom a uvoľňuje zanesený hlien. Aplikuje sa taktiež pri chorobách tráviacej sústavy v detskom lekárstve, pri zápale obličiek, močových ciest, pri gynekologických chorobách a podobne. Zvonka sa používa ako kloktadlo pri zápale ústnej dutiny, ako obklady na zapálené oči a uši, pri kožných chorobách, na prípravu klystírov a podobne.

Odporúčme prečítať:  Brusnica obyčajná plná účinných látok

ibistek-lekarsky

Zdroj: Shutterstock®

V prípade využitia v kozmetických sférach ho môžeme nájsť napríklad v mydlách. Ibiš lekársky nemá na rozdiel od iných bylín žiadne vedľajšie účinky, a tak sa môže užívať dlhodobo.

Odporúčme prečítať:  

Liečivá šalvia lekárska - aké zdravotné komplikácie rieši?

Recepty:

Fixatér mejkapu – kvety a listy namočiť do hrnca naplneného do polovice vodou na 8 hodín, po odstátí scediť a umývať každé ráno tvár.

Macerát – 10 g rozdrobenej koreňovej drogy na 1 pohár vody, 1 hodinu macerovať, na vonkajšie použitie – výplachy, obklady, klystír a podobne.

Macerát – 1 čajová lyžička rezaného koreňa, listu alebo kvetu na šálku vody, na vnútorné použitie – zápal dýchacích ciest, zahlienenie, kašeľ, zápal močových ciest, zápal čreva u detí.

Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska

Autor: G. Švec, www.hab.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Martina Zahoranová 14.05.15 13:51

MZ
karma
92.00

ibiškový čaj mám veľmi rada pretože je príjemnej chuti a aj krásnej farby

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 14.05.15 18:11

karma
93.00

Ibištekový čaj je neuveriteľne dobrý a tá vôňa!

  • 0
Odpovedať

Monika Šomšáková 15.05.15 14:04

karma
-1.00

ibištekový čaj je veľmi chutný a často si ho dávam v kaviarni

  • 0
Odpovedať

Mária Šimoniková 17.05.15 13:09

karma
-1.00

dostala som a je naozaj skvelý príjemne kyselkavý

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní