NIČ NIE JE VEČNÉ - ani tetovanie

NIČ NIE JE VEČNÉ - ani tetovanie
  • 25.01.2017
  • Lea Drobná

Najčastejšou obavou z tetovania je myšlienka, že k nám patrí navždy. Vkus človeka  sa však časom mení a ľahko sa môže stať, že už o pár rokov sa nám tetovanie prestane páčiť. Pre všetkých opatrných máme dobrú správu – nič nie je večné a platí to aj o tetovaní.

Ak sa teda rozhodnete, že viac tetovanie, či už klasické alebo permanentný mejkap, nechcete, existujú možnosti ako ho odstrániť. Aj keď nejde o najlacnejší špás a väčšinou to bolí viac ako samotné tetovanie, je dobré vedieť, že máme aj zadné vrátka.  

Jednou z najstarších metód, ako sa medicína vie popasovať s nechceným tetovaním, je salabrázia, teda brúsenie pokožky hrubšími kryštálmi kuchynskej soli. Dnes sa už nepoužíva, populárna bola ešte v časoch antiky. V 19. storočí si ľudia nechávali vpichovať do dermy chemikálie, napríklad kyselinu mliečnu, tanín, dusičnan strieborný, fenol či iné látky. Ich úlohou bolo poškodiť miesto vpichu. Pre nízku účinnosť a veľké riziko jazvenia sa tento spôsob dnes používa len minimálne.

Odporúčame prečítať: Umývate si zuby správne? Zistite to!

NIČ NIE JE VEČNÉ

Zdroj: Shutterstock®

Modernejšie postupy

Jazvy však ostávajú častým rizikom aj pri modernejších metódach. Hovorí MUDr. Rastislav Vrabec, primár oddelenia korektívnej dermatológie z Ústavu lekárskej kozmetiky: „Najčastejšie sa pri odstraňovaní tetovania využíva klasický laser alebo CO2 laser, teda laser založený na oxide uhličitom, prípadne metóda dermabrázie. Vo všetkých troch prípadoch sa kompletne odstráni celá vrstva kože, kde je uložené tetovanie, často je to prakticky celá derma. Lekár diamantovou frézou alebo laserom odstraňuje kožu, pokiaľ vidno sfarbenie. Na odstránenie síce stačí jeden zákrok, jazva však nevyhnutne ostáva v celej ploche pôvodného tetovania.“ Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť tetovania je excízia, teda chirurgické odstránenie tetovania, ktorá však tiež znamená jazvy. Rovnako ako IPL a mnohé iné lasery.

Odporúčame prečítať: Recepty pre štíhlu líniu: Lahodné chia pudingy

NIČ NIE JE VEČNÉ

Zdroj: Shutterstock®

Najšetrnejšou metódou je rozhodne Q switched laser. Po ošetrení sú kryštáliky farbiva menšie a dokážu ich odniesť ľudské bunky, ktoré v tele upratujú, takzvané makrofágy,vysvetľuje MUDr. Vrabec. Ďalej poukazuje na fakt, že záblesk tohto lasera trvá rádovo miliardtiny sekundy. „Teplota vzrastie až na 1 500 stupňov Celzia. Prudké ohriatie a následné ochladenie vedie k rozpadu zrniek farbiva na menšie – podobne by praskol napríklad pohár, ak by sa doň nalial vriaci olej,“ ozrejmuje metódu MUDr. Vrabec. Hoci je v tomto prípade potrebných desať až pätnásť opakovaní v šesťtýždňových intervaloch, vďaka anestéze takmer bezbolestný zákrok a výsledok bez jazvy  sú skvelými výhodami.

Q switched laser používa na svojej klinike aj MUDr. Alexandra Novotná. Upozorňuje, že dĺžka zákroku sa vždy odvíja od veľkosti tetovania. „Jedno ošetrenie súvislého tetovania s rozmerom 5 x 8 centimetrov trvá 15 až 20 minút. Výsledkom už prvého ošetrenia je viditeľné zblednutie tetovania, ktoré sa v priebehu niekoľkých týždňov opätovne sčasti vráti. Preto sa zákrok opakuje,“ vysvetľuje a podobne ako MUDr. Vrabec, aj ona vyzdvihuje najmä fakt, že ide o ambulantný zákrok, ktorý je minimálne bolestivý. „Aplikácia prebieha tak, že laser produkuje krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože bez toho, aby ju porušili. S každým ďalším ošetrením sa hĺbka, do ktorej laser pôsobí, zvyšuje a odstraňuje sa tak i tetovanie v spodnejších vrstvách kože. Vďaka tejto metóde dokážeme odstrániť aj najhlbšie a najproblematickejšie farebné tetovanie,“ uzatvára MUDr. Novotná.

Odporúčame prečítať: Deň D - ako si vybrať ten správny dátum

NIČ NIE JE VEČNÉ

Zdroj: Shutterstock®

Obdobia, farby a miesta

Na odstránenie tetovania sú vhodnejšie chladné dni, keď slnko nesvieti veľmi intenzívne. Hoci sa posledná zo spomínaných metód poskytuje celoročne, ultrafialové žiarenie tlmí prácu makrofágov a imunitný systém kože preto slabšie pracuje. Dôležité je nezabudnúť, že ošetrené miesto je potrebné čo najviac chrániť pred slnkom, v opačnom prípade účinnosť zákroku klesá.

Zaujímavosťou je tiež fakt, že nie všetky farby sa odstraňujú rovnako náročne. „Obtiažnosť stúpa v rade čierna – červená – modrá – hnedá – žltá – zelená,“ prekvapuje MUDr. Vrabec. Čo sa týka miesta, tetovania sa dajú eliminovať v podstate odvšadiaľ. „Čím je tetovanie bližšie k rovine súmernosti, tým to ide lepšie. Odstrániť sa nedá len z očného bielka a problém je aj s viečkom blízko rias,“ načrtá lekár problematiku permanentného mejkapu. „V tomto prípade treba použiť kryt na rohovku, predstavte si ju ako obrovskú kontaktnú šošovku z nerezu. Spojovky, laicky povedané oko, musia byť znecitlivené. Je tam riziko poškodenia rohovky pri samotnej manipulácii s kovovým krytom, ale aj potom, pokiaľ trvá znecitlivenie,“ vysvetľuje a dodáva, že veľmi nepríjemným a citlivým miestom sú aj linky okolo pier. Táto móda je však dnes už našťastie za nami.

Odporúčame prečítať: Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

NIČ NIE JE VEČNÉ

Zdroj: Shutterstock®

Možnosť opravy

Lekárov pacienti neoslovujú iba v prípade, že si chcú tetovanie nechať úplne odstrániť, ale aj vtedy, ak im ho tatér pokazil. Nevýhodou je v tomto prípade fakt, že čerstvé tetovanie nie je na zákrok vhodné, treba počkať a s procedúrou začať najskôr po šiestich týždňoch od samotného tetovania. Inak hrozí, že na pokožke ostanú nepekné jazvy. Čo sa týka opätovného pretetovania, koža je na neho pripravená asi päť týždňov od posledného laserového ošetrenia.

Negatívnu skúsenosť s tetovaním má aj čitateľka Lenka. Rozhodla sa, že si ho nechá úplne odstrániť, keďže tatér ho neurobil podľa jej želania a hoci sa snažila, nepodarilo sa jej s ním stotožniť. „Bolesť pri odstraňovaní je niekoľkonásobne väčšia ako samotné tetovanie. Navyše, je to proces na niekoľko mesiacov, aj rokov. Ja som zatiaľ absolvovala šesť sedení a myslím, že ešte minimálne štyri ma čakajú,“ hovorí smutne Lenka. Aj napriek tomu je rozhodnutá, že to opäť skúsi. „Tetovanie mám už vybrané a tentoraz pôjdem k tatérovi, ktorý bude moje želanie rešpektovať na sto percent,“ hovorí odhodlane.

Odporúčame prečítať: Tieto pleľové masky by mala mať doma každá žena


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 25.01.17 09:17

SK
karma
114.00

...je super, že sa to dá aj odstrániť, keď ho to prestane baviť inak si ani neviem predstaviť, že keď si v 20-ke dá niekto niečo vytetovať, aby s tým musel byť naveky ...

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.01.17 16:17

PV
karma
113.00

Ja nie som za tetovanie , hlavne na sebe ..!! Tú bolesť by som nezniesla.. No niekomu to pristane ..

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 26.01.17 11:36

MF
karma
67.00

tetovanie sa mi vééééľmi páči...odhodlala som sa minulý rok na prvú kerku a určite nebude posledná :-)

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 26.01.17 12:28

IM
karma
100.00

ja osobne nesuhlasím s tetovaním, ale je to každého osobné rozhodnutie,ale pokial by sa jednalo o moje deti určite by som sa snažila im to vyhovorit

  • 0
Odpovedať

Juliana Šurkovská 26.01.17 15:37

karma
-1.00

Tetovanie sa mi nepáči, ale neodsudzujem ľudí, ktorí sa pre tetovanie rozhodli, je to každého osobná vec.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní