Nízky krvný tlak upravíte aj vhodným stravovaním!

Liečba hypotenzie

V súvislosti s tlakom sa často hovorí najmä o jednom zdravotnom probléme, a to o vysokom krvnom tlaku.

 

V súčasnosti ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje starších i mladšie vekové kategórie. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa dá k zníženiu tlaku dopomôcť voľbou správnych potravín.

 

Mnoho ľudí má však úplne opačný problém. Nízky krvný tlak sa často za vážnu komplikáciu nepovažuje. Podceňovať tento stav ale vôbec nie je správne. Prečítajte si, ako sa nízky tlak prejavuje, aj ako ho dostať do normy!

 

Aké sú prejavy hypotenzie?

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, vzniká, ak horná hodnota tlaku dlhodobo klesá pod 90 mm Hg a dolná pod 60 mm ortuťového stĺpca. Nižším tlakom častejšie trpia mladí ľudia, hlavne ženy v puberte, štíhle alebo tehotné ženy i chudé a staršie osoby. Medzi hlavné symptómy hypotenzie patria mdloby, závraty, zhoršené a zahmlené videnie, šum v ušiach i bolesť hlavy.

 

Nízky krvný tlak predstavuje problém v prípade, že spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. Vtedy je potrebná i liečba. Často pomáha správne stravovanie či celková zmena životosprávy. Nízky tlak však môže predstavovať aj väčší zdravotný problém. Ak je tlak chronicky znížený, mohlo by ísť o jeden zo symptómov vážnejšieho ochorenia. Mnoho ľudí má naopak prirodzene nižší tlak aj bez akýchkoľvek iných komplikácií. Vtedy zvyčajne liečba nie je potrebná. Ak vás ale niekedy nižší krvný tlak trápi, určite vyskúšajte nasledovné tipy a rady.

 

Bude vás zaujímať: Vysoký krvný tlak: Ako ho znížiť potravinami?

Tieto potraviny vám môžu pomôcť:

1. Bielkoviny

Ľuďom s nízkym krvným tlakom v prvom rade pomôže vyvážená strava. Bielkoviny patria medzi základné živiny a pre človeka sú nenahraditeľné. Sú dôležité pre správnu funkciu celého organizmu. Preto si doprajte kvalitné mäso, vajcia i syry. Vhodné je naopak znížiť prísun sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v zemiakoch, ryži či chlebe.

2. Zelenina

K vyváženému a zdravému stravovaniu neodmysliteľne patrí zelenina. Strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť i krvný obeh. Ideálna je pravidelná konzumácia menších porcií jedla. Nikdy nezabúdajte na raňajky, inak vás okrem nízkeho krvného tlaku potrápi i nízka hladina cukru v krvi.

3. Víno

Nechceme vám tvrdiť, že alkohol je liek na nejaký zdravotný problém. Avšak v prípade, že pociťujete napríklad malátnosť v dôsledku nízkeho krvného tlaku, mali by ste vedieť, že po pohári dobrého a kvalitného vína sa vám urobí lepšie. Alkohol totiž prispieva ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku. V žiadnom prípade to s ním ale nepreháňajte.

 

Odporúčame: Najkrajšie zásnubné prstene celebrít dostanú aj vás!

4. Kofeín

Pri nízkom krvnom tlaku väčšinou pomáha to, čomu by ste sa pri vysokom tlaku mali vyhýbať. Takýmto pomocníkom je napríklad kofeín. Šálka silnejšej kávy vám pomôže rovnako, ako spomínaný pohár vína. Nezabúdajte však, že káva zároveň odvodňuje, a preto doplňte potrebné tekutiny. Ak nie ste milovníkom kávy, doprajte si čierny čaj.

5. Soľ

Aj keď sa solenie vo všeobecnosti veľmi neodporúča, ľuďom s nízkym krvným tlakom to môže pomôcť. Mnohí totiž na soľ reagujú citlivejšie, a to zvyšovaním krvného tlaku. Kým u ľudí s vysokými hodnotami tlaku je tento jav viac než nevhodný, u tých s opačným problémom to môže byť cesta k zlepšeniu stavu. V každom prípade to s ňou nepreháňajte. Doprajte si skôr kvalitnú morskú soľ než slané pochutiny.

6. Voda

Všade navôkol počúvame o dôležitosti dodržiavania pitného režimu. Ľudia s nízkym krvným tlakom by si na prísun tekutín mali dávať obzvlášť pozor. Iba tak si dokážu udržať i správnu hladinu tlaku. Vodu dopĺňajte počas celého dňa, nie iba nárazovo. Telo hydratujte aj hneď po zobudení.

 

Bude vás zaujímať: Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl

A čo bylinky?

1. Sladké drievko

V prírode môžeme nájsť rôzne bylinky, ktoré účinne zvyšujú krvný tlak. Ide napríklad o rastlinu známu ako sladké drievko. Jej koreň obsahuje aromatické látky ovplyvňujúce vyplavovanie hormónov nadobličiek, ktoré zadržujú v tele soľ a podporujú vylučovanie draslíka. V konečnom dôsledku to vedie k zmene hospodárenia s vodou a aj k zvyšovaniu tlaku. Extrakty zo sladkého drievka sa nachádzajú i v známej sladkosti – pelendreku.

2. Rozmarín lekársky

Rozmarín sa taktiež používa pri liečbe hypotenzie. Táto bylina účinne tlak zvyšuje, posilňuje celý nervový systém a zabezpečuje pevné cievy. Ľudia si často pripravujú rozmarínové víno. Do litra bieleho vína pridajte 20 gramov usušených listov rozmarínu a nechajte 5 dní odstáť. Potom sceďte a užívajte, ak sa objavia ťažkosti.

 

Odporúčame: Magická šalvia vás očistí od negatívnej energie

Toto je vhodné dodržiavať!

1. Pokojné vstávanie

Ak máte nízky krvný tlak, možno ste spozorovali potrebu pomaly a s rozumom vstávať. Keď sedíte alebo ležíte, vždy sa zdvíhajte pokojne a pomaly. Inak by sa vám mohla ľahko zatočiť hlava. V prípade, že pociťuje mdloby, ľahnite si a nohy zodvihnite hore. V takejto polohe sa mozog lepšie a rýchlejšie prekrví.

2. Sprcha

Účinným trikom na zlepšenie stavu je striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Takýmto otužovaním rozprúdite celý obehový systém. Okrem toho si týmto spôsobom môžete posilniť imunitný systém i zlepšiť regeneráciu svalov. Sprchu skončite vždy studenou vodou.

3. Pohyb

Aj keď si pri vstávaní musíte dávať na prudké pohyby pozor, to neznamená, že by ste sa mali štítiť pohybu vo všeobecnosti. Pravidelný pohyb posilní svalstvo, cievy i srdce, čím rovnako podporuje aj správnu hladinu krvného tlaku. Vsaďte na bicyklovanie, prechádzky, turistiku či plávanie.

 

Bude vás zaujímať: Recept: Malinový tvarožník – cheesecake


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako majú vyzerať zdravé raňajky?
Nedajte nadúvaniu a tráviacim ťažkostiam žiadnu šancu! Vyskúšajte stláčanie správnych bodov na tele!
Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?
Ako prežiť hodinu ashtanga jogy v štýle Mysore?
Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie
Rastlinné náhrady mlieka: Ktoré sú najlepšie?
Kozmetika testovaná na zvieratách - Cruelty free: ÁNO či NIE?
Odporúčané tipy na cvičenie pre tehotné ženy
Slnkom spálená pokožka: 10 spôsobov ako ju okamžite upokojíte!
6 zaujímavostí o mandľovom mlieku, ktoré ste určite nevedeli!
Tieto potraviny vám pomôžu lepšie zaspať!
Slnkom spálená pokožka: 10 spôsobov ako ju okamžite upokojíte!
Život podľa hygge: Tajný recept na šťastnejší a spokojnejší život
Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže
Strašiak menom migréna: Overené rady, ako sa jej zbaviť!
Nedostatok vitamínov B komplexu! Ako to ovplyvní naše zdravie?
Cholesterol je zlý a dobrý. Vedeli ste o tom?
Ashtanga joga 2017 - dva dni dialógov a praxe
Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?
Akné na tvári vám prezradí šokujúce fakty o vašom zdraví!
Ste v strese? Starnete rýchlejšie!
Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba
Kapsička pastierska: Pomôže riešiť tieto zdravotné problémy!
Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!
Exotické citrusové osvieženie? Vyskúšajte yuzu!
 

6 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.21.06.17 08:21 | Daniela Bieliková | karma: 77
Dobré rady, zídu sa mi...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


21.06.17 12:17 | Zdena Paňková | karma: neurčená
Dá sa povedať, že celý život trpím nízkym tlakom, nie je to nič príjemné, ale dá sa regulovať. Určite je to úprava stravy, mám veľmi rada aj dobrú kávu a tak ňou nešetrím, víno veľmi nemusím, ale v poslednom čase som bola viackrát upozornená na to, že málo solím.
To mi trošku robí problém, ale zase keď si to uvedomím, tak prisolím
:). Pijem veľa vody a tiež nejaký ten pohyb, aby človek "nezaspal".
A samozrejme spánok a pohoda bez stresu zvyšujú kvalitu, ale to je nám všetkým známe.

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:25 | Marianna Rajniaková | karma: 111
tiež mám nízky tlak, som častejšie unavená ale tiež bojujem takýmto spôsobom..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 18:47 | Mária Maxianová | karma: 74
mám skôr opačný problém

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


21.06.17 19:06 | Pavlína Vaksmundská | karma: 68
Všetko dodržujem, stravujem sa zdravo , pohybu mám dostatok , vstávam pomaly, vínko si dám červené skoro každý piatok zo 3 dcl ... Stáva sa mi aj tak ,že sa mi zahmlie pred očami , že ma bolí hlava , mávam niekedy nízky tlak .. Neviem čo ešte mám robiť ,ked všetko robím ,čo mám ??!!!

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


18.07.17 10:24 | Jana Belicová | karma: neurčená
Skutočne je lepšie korigovať nízky tlak prirodzenými spôsobmi - stravou, zmenou režimu. Ja som tiež radšej lieky nechcela. Moja bývalá vedúca sa roky liečila na nízky tlak - a skončila s vysokým na intenzívke.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Potraviny s obsahom železa väčším, ako má mäso!

14.07.2017 LIFESTYLE
Potraviny s obsahom železa väčším, ako má mäso!

Za zdroj železa sa pre ľudský organizmus považuje v prvom rade mäso, ryby či živočíšne vnútornosti, napríklad pečeň i srdcia. Potraviny s obsahom železa sú však aj niektoré druhy zeleniny, ovocia...

Zemiakové šupky: 6 skvelých spôsobov použitia, ktoré musíte poznať!

30.06.2017 LIFESTYLE
Zemiakové šupky: 6 skvelých spôsobov použitia, ktoré musíte poznať!

Zemiaky ošúpeme, dáme variť do hrnca a upraceme neporiadok, ktorý po čistení vznikol, teda odhodíme šupky do koša. To je asi klasický postup prípravy zemiakov v každej kuchyni...

Zníženie váhy - koľko kíl sa dá stratiť za mesiac?

28.06.2017 LIFESTYLE
Zníženie váhy - koľko kíl sa dá stratiť za mesiac?

Zníženie váhy nie je v dnešnej dobe vôbec náročné. V televízii, magazínoch či na internete sa dá nájsť nespočetné množstvo rád, tipov a trikov, ako zhodiť nadbytočné kilá...

Amerika vs. Kórea - odlišnosti v líčení!

26.06.2017 KRÁSA
Amerika vs. Kórea - odlišnosti v líčení!

Americký vs. kórejský štýl? Americké trendy líčenia nás často inšpirujú. Ide o výrazné linky, ostro zvýraznené obočie, "baking" metódu a mnohé iné. Kórea je nazvaná aj mekkou kozmetiky...

Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

20.07.2017 LIFESTYLE
Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

Viete o tom, že každý z nás má svojho vlastného osobného trénera a to aj bez toho, aby sme navštevovali fitness centrum alebo posilňovňu? Je to tréner alebo osobný „otrok“...

Vodný melón – nielen chutné ovocie, ale aj zázrak pre telo

30.06.2017 KRÁSA
Vodný melón – nielen chutné ovocie, ale aj zázrak pre telo

Vodný melón je výborné osvieženie v letných horúčavách. Toto ovocie je plné vitamínov A a C, ktoré sú nevyhnutné pre našu pokožku. Prítomné antioxidanty zas budú udržiavať váš vek na uzde, preto sa ne...

Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

16.07.2017 LIFESTYLE
Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

Výber kvalitného jogurtu vám môže dať v obchodoch poriadne zabrať. Obchodné reťazce nám totiž ponúkajú skutočne veľký sortiment týchto mliečnych produktov...

Muži si vyskúšali simulátory bolesti pôrodu - ako to skončilo?

16.07.2017 LIFESTYLE
Muži si vyskúšali simulátory bolesti pôrodu - ako to skončilo?

Poznáte mužskú smrteľnú chorobu na 6 písmen? Áno, je to SOPLÍK. Avšak muži si o nás často myslia, že sme padavky a všetko zveličujeme. No ja si vždy hovorím, že ak by mali mať aj muži svoje dni...

Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!

12.07.2017 LIFESTYLE
Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!

Biele spodné prádlo je ťažké udržať čisté. Postupom času nám zažltne, alebo zostane šedé o fľakoch nehovoriac. Tak ako vybieliť podprsenku, aby opäť žiarila? Budete naozaj prekvapené, no stačí na to j...

Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

27.06.2017 CESTOVANIE
Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

Pokiaľ si myslíte, že na fotkách z výletov vyzeráte zle, pozrite sa na tieto najhoršie rodinné fotky z dovoleniek! Budete sa cítiť oveľa lepšie. Návšteva vodného parku...

Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

25.06.2017 LIFESTYLE
Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

K letu neodmysliteľne patrí chuť šťavnatého melónu. Viete si však vybrať zrelý melón tak, aby bol chutný, červený a šťavnatý? Stalo sa vám, že keď ste nakrojili melón, nebol podľa vašich predstáv...

Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

25.06.2017 LIFESTYLE
Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

Zabudnite na drepy! Poznáme účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak. Vďaka tomuto cviku si navyše nebudete vôbec ničiť kolená! Už ste počuli o cviku zvanom squat...

Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

20.07.2017 LIFESTYLE
Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

Z každej strany sa na nás valia články a videá o dokonalých ženských postavách. Kult dokonalosti sa stále viac a viac dostáva do popredia a pritom sami netušíme, čo to tá dokonalosť je...

Lunula na nechtoch vám prezradí fakty o zdraví. A čo je lunula?

28.06.2017 LIFESTYLE
Lunula na nechtoch vám prezradí fakty o zdraví. A čo je lunula?

Biely polmesiac, tiež známy ako lunula, sa nachádza približne v jednej pätine nechta a vyzerá ako zakrivená biela značka. Pri nechtoch platí, že by mali byť tvrdé, hladké a lesklé s jasnou lunulou...

Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

15.07.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Naše obľúbené miesto pre zaslúžený relax si určite zaslúži viac starostlivosti. Všetci odborníci nás pravidelne upozorňujú na roztoče a iné drobné tvory, ktoré sa v matracoch môžu nachádzať...

Obťažujú vás komáre? Zbaví vás ich týchto 6 surovín!

05.07.2017 LIFESTYLE
Obťažujú vás komáre? Zbaví vás ich týchto 6 surovín!

Leto okrem krásnych a nezabudnuteľných chvíľ prináša aj zopár nepríjemných momentov. Môžeme spomenúť napríklad úpal, návaly tepla, dehydratáciu a taktiež komáre. Všetky prinášajú určité riziká...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 0s