Borelióza: Aké sú jej hlavné príznaky?

Borelióza: Aké sú jej hlavné príznaky?
  • 09.08.2015
  • Andrea Lukáčová

Tohtoročný august je naozaj veľmi teplý a slnečný. Priam nás to láka k vode a na slniečko. Mnohí ľudia uprednostňujú pred kúpaliskami či akvaparkami prírodné vodné nádrže alebo jazerá. V horúčavách však opomínajú oblečenie, alebo chodia iba v plavkách. A práve na takýchto miestach hrozí nákaza lymskou boreliózou, práve pre zvýšený výskyt kliešťov, ktoré ju prenášajú a spôsobujú tým, že sú nositeľmi baktérií spôsobujúcich toto vážne ochorenie. Odborníci, lekári a laboranti upozorňujú na to, že tento rok je na výskyt boreliózy veľmi hojný. Ako teda spoznáte boreliózu? 

Odporúčame: Najnovší hit influencerov: Zelené farbivo chlorofyl konkuruje aj spiruline

prejavy boreliózy

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné príznaky boreliózy

Ak po odstránení kliešťa z tela začnete pociťovať nezvyklú únavu, bolesť kĺbov, svalov a kolien, je namieste spozornieť. Miesto vpichu kliešťa sčervenie, môže ho sprevádzať opuch. Týmto sa dala borelióza spoznať najistejšie. Dnes však lekári upozorňujú na to, že tento príznak pomaly mizne. Teda žiadny opuch nespozorujete.

Ďalšie príznaky skorého štádia infekcie môžu byť únava, bolesti hlavy, pocit obmedzenej hybnosti šije, bolesti svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny alebo začervenanie spojoviek. Neliečené ochorenie môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému.

Nakoľko tento rok je charakteristický zvýšeným počtom nakazení boreliózou, je dobré po odstránení kliešťa navštíviť lekára, ktorý nariadi krvné testy. Následne začne antibiotickú liečbu. Borelióza napáda aj zvieratá. Tiež sa lieči antibiotikami. 

Odporúčame prečítať: Ako postupovať pri bodnutí hmyzom?

kliešť

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia je dôležitá

Lekári veľmi odporúčajú vyhnúť sa návštevám miest, ktoré by mohli mať zvýšený výskyt kliešťov. Teda vyhnúť sa vysokej tráve, ležaniu na lúkach. Ďalej je vhodné prekryť šatstvom väčšiu plochu tela. Užívajte vitamíny B. Po ich konzumácii kliešťom chutí krv akosi menej. Po každej prechádzke alebo pobyte vo voľnej prírode dôkladne skontrolujte telo. Infekcia je najviac možná, ak bol kliešť prisatý viac ako 24 hodín. Preto skontrolujte telo čo najskôr. Ak kliešťa nájdete a nie ste si istý pri jeho vytiahnutí, nebojte sa navštíviť pohotovosť.

Milé dámy, počuli ste už o tejto chorobe? Vyhýbate sa miestam s väčším rizikom výskytu kliešťov? 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní