Pripravte si domáci bylinkový kúpeľ

Pripravte si domáci bylinkový kúpeľ

Dnešná wellness rubrika bude určená najmä tým, ktorí veria v zázračnú silu byliniek. O ich zázračných liečivých účinkoch vedeli už naše staré mamy, ktoré ich využívali na rôzne problémy.

Vedeli ste však, že z byliniek sa dá pripraviť rovnako účinný a navyše aj príjemný relaxačný kúpeľ?

Sila byliniek vás dokáže postaviť na nohy aj po náročnom pracovnom dni. Je však potrebné vedieť, že každá bylinka účinkuje na naše telo iným spôsobom a každá je určená i na iný zdravotný problém. Preto si predstavíme tie bylinky, ktoré môžu pri tých najčastejších problémoch pomôcť i vám. 

O ktoré bylinky pôjde?

 Materina dúška

Materina dúška je od nepamäti považovaná za ,,jednotku“ medzi bylinkami. Vo všeobecnosti pomáha pri prekonávaní vírusových a horúčkovitých ochorení, je výborná taktiež i pri reumatizme a má upokojujúce účinky, ktoré pomáhajú pred spánkom či počas psychického a fyzického vypätia. 

Odporúčame prečítať: Bylinky prospešné zdraviu

bylinky-kupel-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Rozmarín

Jedna z naj-aromatickejších byliniek je rovnako ako materina dúška vhodná pri nervovom vypätí, fyzickej námahe, ale i proti bolestiam hlavy či na zlepšenie nálady. Má silné povzbudzujúce účinky, a preto sa neodporúča absolvovať kúpeľ tesne pred spánkom.

 

 Repík

Vzácna bylinka, ktorá má mnoho priaznivých účinkov na naše telo. Vedeli o tom už Egypťania, ktorí ju využívali pri liečení. Repík má naozaj širokospektrálne účinky. Pomáha pri zápaloch, reume, seknutí v krížoch, proti kŕčovým žilám či pri celkovom uvoľnení tela

Odporúčame prečítať: Bylinkové čaje osviežia aj v teple

bylinky-kupel-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Levanduľa

Voňavá bylinka, ktorá je ,,doma“ najmä vo francúzskom Provensálsku. Jej éterické zložky sú vynikajúce na pleť. Vo všeobecnosti má dobré upokojujúce účinky, vďaka ktorým dokáže organizmus uvoľniť. Odporúča sa i pri depresiách, ale aj celkovej únave a psychickej či fyzickej vyčerpanosti.

 

 Medovka

Bylinka s jemnou citrónovou vôňou je vhodná pri liečbe prechladnutia. Pomôže aj pri reumatických bolestiach a rovnako ako levanduľa aj pri nervovom vyčerpaní či úzkosti. 

Odporúčame prečítať: Éterické oleje pre našu krásu

kupel-bylinky-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť kúpeľ?

Príprava kúpeľa z byliniek je veľmi jednoduchá. Bylinky je možné nechať voľne lúhovať vo vani alebo vo voľnom gázovom vrecúšku, ktoré bude ponorené do vody. Takýmto spôsobom sa môžu do vody uvoľňovať účinné látky. Na jeden kúpeľ sa odporúča kombinácia maximálne štyroch rastlín. Pre silnejší zážitok je možné uvariť bylinky zvlášť a do kúpeľa vliať precedený odvar.

Odporúčame prečítať: Bylinky pri pečení

vonavy-kupel-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Je dôležité vedieť, že voda v kombinácii s bylinkami by mala dosahovať teplotu maximálne 36-37 stupňov Celzia. V prípade, že je voda príliš horúca, telo sa začína potiť a neabsorbuje tak účinok byliniek.

OTÁZKA PRE VÁS:

Používate bylinky iba na pitie alebo aj na kúpeľ?

Ktoré bylinky najčastejšie používate?

Zdroj foto: Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 04.09.14 07:53

MZ
karma
92.00

bylinky používam iba na pitie a to najčastejšie medovku a materinu dúšku, tieto dve mi doma nesmú nikdy chýbať

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 13.09.14 23:18

karma
-1.00

v kúpeli som zatiaľ použila levandulu a nechtík,bolo to super

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.05.20 14:46

KS
karma
133.00

Mám veľmi rada kúpeľ, ale pridať si doňho bylinky, tak nad tým som ešte neuvažovala. Som skôr za klasiku v podobe peny, soli alebo šumivej bomby do kúpeľa. Bylinky radšej použijem na teplý čajík :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní