Spoznajte príznaky úpalu a správne podanie prvej pomoci

Spoznajte príznaky úpalu a správne podanie prvej pomoci
  • 07.08.2016
  • Silvia Karasová

Niekedy to so slniečkom preženieme a v takýchto prípadoch sa vystavujeme riziku úpalu. Táto nebezpečná nepríjemnosť vzniká obvykle vtedy, keď sa na slnku zdržiavame dlhšie, než je zdravé.

Práve nadmerné slnenie totiž môže za všetky negatíve pocity ako bolesti hlavy, závrate, pocity dávenia, triaška... Vyústiť to môže až do vysokých horúčok a bezvedomia.

Úpal by sme preto v žiadnom prípade podceňovať nemali. Leto, čo leto skolabuje na Slovensku desiatky ľudí. Dôvod je jednoduchý – podcenenie vysokých teplôt. Akonáhle majú teploty vystúpiť nad tridsiatku, pred horúčavami a rizikom kolapsov začnú varovať tak meteorológovia, ako aj zdravotníci.

Za úpalom stojí prehriaty a zároveň dehydrovaný organizmus, ktorý už nevládze viac zniesť dusné a horúce počasie. Takéto rozhorúčené telo sa už nevie ani potiť a teda si udržiava všetku prebytočnú teplotu.

Odporúčame prečítať: Ultra rýchla diéta - existuje?

Prvá pomoc pri úpale

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa s vami pri úpale deje?

Medzi hlavné príznaky patrí dlhotrvajúca bolesť hlavy, náhla únava až malátnosť, točenie hlavy, pocity dávenia, prípadne rovno zvracanie. To, že má niekto úpal spoznáte aj na základe vzhľadu – jeho pokožka bude úplne bledá bez kvapky potu, prípadne bude červená a na dotyk úplne horúca. S úpalom sa spája aj zvýšená teplota, niekedy môže vystúpiť až do 40°C. Postihnutý môže mať kŕče, triašku, pociťovať veľký smäd. Úpal sa odzrkadlí aj na jeho správaní – bude ospalý, alebo podráždený, dezorientovaný, či celkovo nepokojný. Zrýchli sa mu pulz aj dýchanie, úpal môže narušiť aj centrálny nervový systém. Najhorším štádiom pri úpale je bezvedomie, kedy je už nevyhnutná pomoc lekárov.

Odporúčame prečítať: Vyskúšajte čajovú diétu

Prvá pomoc pri úpale

Zdroj: Shutterstock®

Ako musí prebehnúť prvá pomoc?

Postihnutého čo najskôr dajte niekam do tieňa, jednoducho preč zo slnka. V žiadnom prípade mu nepodávajte kávu, ani alkohol. Naopak čistá voda je veľmi potrebná. Okrem toho, že mu dáte napiť, mali by ste hydratovať jeho telo aj zvonku. Namočte uterák a prikladajte mu ho mokrý na telo. Určite mu nespôsobujte šok tým, že by ste ho hodili do vody, či prudko osprchovali. Dajte tiež pozor na teplotu vody, s ktorou ho budete ovlažovať, aby nebola priveľmi studená, pretože by ste mu mohli spôsobiť teplotný šok.

Veľmi dobre pôsobia studené zábaly – namočte plachtu do vlažnej vody a postihnutého úpalom do nej zabaľte. Plachty vymieňajte po cca piatich až desiatich minútach. Ovlaženie môžu priniesť aj kocky ľadu na zápästí, či zátylku.

Okrem čistej vody, môžete dať postihnutému napiť aj minerálku, vodu s trochou soli, džús, studený čaj, či iónový nápoj.

Odporúčame prečítať: Chudnite aj na dovolenke

Prvá pomoc pri úpale

Zdroj: Shutterstock®

Postihnutému nedávajte žiadne lieky, ani na zníženie teploty. Snažte sa ho uložiť do polohy polosedmo – pololežmo. Pokiaľ upadne do bezvedomia, nutná je stabilizovaná poloha na boku a samozrejme okamžitá lekárska pomoc. V takomto prípade neváhajte a volajte záchranku!

Kto patrí do rizikovej skupiny? Úpal a kolaps z tepla zasiahne kohokoľvek, kto podceňuje vonkajšie vysoké teploty a nedodržiava pitný režim. Najviac citliví sú na horúčavy ale starší ľudia a tí, ktorých trápia problémy so srdcom a s vysokým tlakom. Úpal postihuje aj malé deti a tých, ktorí pracujú fyzicky na slnku a sú tak najviac vystavení nadmernému slneniu. 

Odporúčame prečítať: Ovocný kokteil z bobuľového ovocia

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Iveta Moravčíková 07.08.16 15:43

IM
karma
100.00

dakujem rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 09.08.16 17:16

SK
karma
114.00

úpal je veľká "potvorka", treba si naň dávat veľký pozor

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní