TELO AKO PLÁTNO - o tetovaní od A po Z

TELO AKO PLÁTNO

Dátum narodenia, meno milovaného človeka, obľúbené mesto, životné krédo, obrázky a vzory najrôznejšieho druhu, to všetko vieme objaviť nakreslené na tele ľudí. Niektorými zatracované, inými vyzdvihované. Tetovanie. Umenie, závislosť, trend.

 

Ľudia mali pravdepodobne od nepamäti nutkanie skrášľovať svoje telo farebnými obrazcami. Prvé stopy po tetovaní siahajú do ďalekej histórie, nájdu sa aj teórie, že tetovanie je staré ako ľudstvo samé. Mnohé z nájdených paleolitických artefaktov vyobrazujúcich človeka sú dôkazom, že naši dávni predkovia používali svoje telo ako maliarske plátno. Aj na populárnych soškách žien – venušiach – sa našli vyryté vzory. Ak predpokladáme, že modelom pre tieto sochy boli vtedajšie ženy, je viac ako pravdepodobné, že boli potetované. 

 

Odporúčame prečítať: Byť šťastnou sa naozaj oplatí

Ďalším známym dôkazom výskytu tetovaní v dávnych dobách je Ötzi – ľadový muž nájdený v Alpách začiatkom deväťdesiatych rokov. Predpokladá sa, že žil okolo roku 3300 pred Kristom. Na jeho tele, zachovanom vďaka ľadu, sa našli desiatky tetovaní, pričom vedci sa dodnes úplne nezhodli, či mali estetickú funkciu alebo či ľudia v tej dobe verili v ich liečivú silu.

 

Odporúčame prečítať: Večerné rituály pre krásu

Od barbarov k námorníkom

 

Rovnako ako sa menilo a vyvíjalo ľudstvo, menili sa aj typy tetovaní a postoj k nim. V období staroveku bolo tetovanie symbolom barbarstva, preto sa mu civilizované kmene vyhýbali. Výnimkou boli iba bojovníci – tí boli výrazne potetovaní, najmä na tvári a iných viditeľných miestach. Tetovanie malo v tomto prípade odstrašujúcu funkciu, malo vydesiť protivníka. Neskôr sa tetovanie z Európy takmer vytratilo, istý čas bolo dokonca zakázané pápežom.

 

Akási renesancia prichádza spolu s objavením nového sveta. Kmene v Južnej Amerike mali k tetovaniam v tom čase tak blízko, ako to bolo v Európe dávno predtým. Prví, ktorí na starý kontinent prinavrátili vlnu tetovaní, boli pochopiteľne námorníci. Kotvy, srdcia či lode patrili medzi najpopulárnejšie motívy. Okrem námorníkov sa v tom čase nechávali tetovať aj cirkusanti či väzni, tetovania teda boli akousi spoločenskou nálepkou, v tom čase vnímanou skôr negatívne. Módnymi sa tetovania stali o čosi neskôr.

 

Odporúčame prečítať: Citrón nie je len potravina, ale aj kozmetický pomocník

Potetované ženy

 

V knihe Dejiny tetovania sa autor Martin Rychlík zaoberá aj zaujímavou témou, a to prvými potetovanými ženami v novodobej histórii. Prvou, no nedobrovoľne potetovanou Američankou, bola podľa tejto knihy Olive Oatmanová v roku 1851. Jej rodinu prepadol indiánsky kmeň, nažive ostala vtedy iba štrnásťročná Olive a jej mladšia sestra, ktoré Indiáni potetovali na brade a pažiach.

 

Ďalšou zaujímavou postavou bola Nora Hildebrandtová, manželka prvého známeho amerického tatéra, ktorá mala na sebe údajne až 365 tetovaní, ku ktorým ju prinútil siouxský náčelník. Irene Woodwardová bola ďalšou známou potetovanou ženou, ktorá dokonca vystupovala v Európe a po jej smrti v múzeách údajne existovalo 38 jej voskových figurín. Najpotetovanejšou ženou sveta na prelome storočí bola Emma de Burghová. Na chrbte mala vytetovaný aj biblický motív – Poslednú večeru.

 

Začiatkom 20. storočia mala obrovský úspech Betty Broadbentová, ktorá svoje potetované telo vystavovala na verejných vystúpeniach. Zvečnená bola dokonca aj na dobových pohľadniciach a nikto by pravdepodobne netipoval, že bola absolventkou cirkevnej školy. A takýchto príkladov by sme, samozrejme, našli omnoho viac. 

 

Odporúčame prečítať: Recept na domáci vaječný a čokoládový likér

Tetovanie a Slováci

 

Síce prešli desaťročia, názory a postoje verejnosti na tetovania sú stále rozpačité. Pre niekoho sú prejavom štýlu a umenia, stále sa však medzi nami nájdu aj tí, ktorí si potetovaných ľudí škatuľkujú ako vandalov a kriminálnikov. V potetovanej koži však pokojne môže žiť lekár, vedec či riaditeľ banky.

 

Minulý rok na Slovensku vyšla zaujímavá publikácia TATTOO PORTRAITS SLOVAKIA, ktorá je príležitosťou dozvedieť sa viac nielen o tetovaní, ale aj o ľuďoch, Slovákoch, ktorí sa za ním skrývajú. Novinárka, manažér, dizajnér, laborantka, obchodník, holič, podnikateľka či učiteľka, výber aj príbehy sú veľmi pestré. A sú jednoznačným dôkazom toho, že tetovanie nie je doménou vagabundov, ale aj obyčajných ľudí so slušným zamestnaním.

 

Odporúčame prečítať: Dobrá nálada - ako na to?

Tolerancia či kopírovanie?

 

Pozitívnu zmenu v postojoch slovenskej verejnosti vníma aj Branko Blaščák, spolumajiteľ tatoo & piercing štúdia BODY GALLERY. „Osobne si myslím, že za to môže mainstream a okolitý svet. Hudobné pop stars, futbalisti a podobe. Populárni ľudia, ktorí nemajú s našou spoločnosťou nič spoločné, ale majú tetovanie a ukazujú sa s ním. Prikláňam sa k tomu, že je to viac vplyv pop kultúry zo západu, ako to, že by bola naša spoločnosť tolerantnejšia,“ hovorí.

 

O čosi väčší záujem o tetovania majú prekvapivo ženy, aj keď, ako hovorí Branko, veľmi ťažko takto zovšeobecňovať. Čo sa týka veku, ani ten podstatnú úlohu nezohráva. „Oslovuje to veľa ľudí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, avšak ani päťdesiat, či sedemdesiat rokov nie je prekážkou. Náš najstarší klient mal tuším sedemdesiat rokov,“ loví v pamäti Branko.

 

Odporúčame prečítaťDIY: Netradičné domáce peelingy, ktoré si zamilujete

Boľavá závislosť

 

Čitateľka Zuzka si dala tetovanie za odmenu, keď urobila bakalárske štátnice.Tetovanie som si dala po niekoľkoročnom zvažovaní, či som schopná s niečím novým na koži žiť už navždy. Keď sa mi ustálil názor, že si chcem „ozdobiť“ kožu, nech mi neustále pripomína moje postoje, bolo to len o výbere motívu,“ hovorí útla brunetka, ktorá sa napokon rozhodla pre vlka s keltskými uzlami. Zdobia jej celý jeden bok. „Vlci sú pre mňa úplne skvelé tvory. Dokážu žiť osamote, silní sú v páre, ale aj v skupine. Sú verní, hraví, silní... A keltské uzly? Nemajú začiatok ani koniec. Veci teda netreba zbytočne rozpitvávať, treba ich brať také, aké sú,“ prezrádza o svojom tetovaní.

 

Podobne ako ďalší, ktorí okúsili tetovanie, ani Zuzka sa nechce uspokojiť s jedným. Zvykne sa hovoriť, že tetovanie je droga, závislosť.Je to v podstate pravda, aj keď ľudia sú rôzni. Niekto si dá jedno tetovanie a je spokojný. Potom sú tu tí, ktorí si dajú jedno, druhé, tretie... Potom je otázkou, kde to ubrzdia. Či na viditeľných miestach, alebo idú ďalej. Zistíš, že si vieš skrášľovať telo a voľnú kožu začneš vnímať ako plochu, ktorá ponúka potenciál na skrášlenie. No nevyuži to,“ usmieva sa Branko.

 

Odporúčame prečítať: Nepečené dezerty z kokosu

Zaujímavosťou je, že človeka neodradí ani bolesť, ktorá býva občas poriadne intenzívna. „Klientovi môže od bolesti klesnúť tlak, nikto nám tu ale zatiaľ neodpadol,“ hovorí Branko a prekvapí informáciou, že sa im ešte nestalo, aby niekto zutekal. „Niekedy to ide pomalšie, než by si všetci priali, ale nevzdáva sa nik.“

 

Medzi tie boľavejšie miesta na tele patria rebrá, krk, členky, podkolenie, intímne partie či podpazušie. O čosi znesiteľnejšie sú ramená alebo lopatky. „Tým, že mám tetovanie na boku, bolo to dosť náročné. Rebrá, bedro, bok. Trvalo to niekoľko hodín. Ale ten čas aj bolesť za to stáli,“ hovorí Zuzka a nie je dôvod o tom pochybovať. Ak človek niečo skutočne chce, vie vydržať veľa.

 

Odporúčame prečítať: Minútové pravidlo - ako byť produktívnejšou?

Klišé, rady a riziká

 

Nie každý ide za tatérom s konkrétnou predstavou, akú mala napríklad Zuzka. Niekto má jasno iba v tom, že sa chce nechať potetovať, motív je v tomto prípade druhoradý. Ak sa vyberie do štúdia, kde tetovanie nevnímajú ako jedinečné umenie, môže sa stať, že sa potom na ulici stretne s kamarátom s rovnakou „kerkou“.

 

Pár rokov dozadu takto chodili po kúpaliskách dievčatá s ornamentmi na krížoch, ktoré mnohí profesionálni tatéri vnímajú ako klišé. „Do tejto kategórie tiež patria slabé motívy ako delfíny či jednoduché kvety,“ hovorí Branko a dodáva, že každý tatér by mal mať svoj vlastný štýl. Vysvetľuje, že keď k nim do štúdia príde zákazník s obrázkom už existujúceho tetovania, držia sa zásady, že nekopírujú. Tetovanie a motív urobia inak, po svojom. „Keď si niekto vyberá tatéra, mal by chcieť práve ten jeho štýl tetovania. Ak sa tak nestane, tatér sa snaží zákazníka usmerniť k tomu, v čom je najlepší. Motívy zákazníkom nevyhovárame, len sa ho prípadne snažíme zmeniť tak, aby bol zaujímavejší.“

 

Zásah do pokožky samozrejme prináša aj riziká. Tým najväčším je zápal alebo alergia na farbu. „Za zápal si na 99 percent môže zákazník sám – nesprávnym prístupom, zlou starostlivosťou alebo ignorovaním rád tatéra.  Alergia sa môže objaviť, ale riziko je úplne minimálne. Všetky farby sa testujú, sú na to normy,“ vysvetľuje Branko. Základným pravidlom je najmä používanie antibakteriálneho mydla, ďalej vyhýbanie sa priamemu slnku a kontaktu so špinavými rukami.

 

Odporúčame prečítať: Príliš krátka ofinka? No problem!

Trendy a alternatívy

 

Aj tetovania podliehajú trendom. Ako prezradil Branko, momentálne sa veľa ľudí zaujíma o akvarel štýl a v kurze sú aj motívy ako sovy, hodiny či kompasy. Podobne ako v móde, aj medzi tetovaniami sa však nájdu stálice. „Sú to rôzne nápisy, mytológia či progresívne  tetovania ako napríklad realistika alebo new schol,“ dopĺňa.

 

Ak sa vám stále nepáči myšlienka pomerne bolestivej procedúry, existuje viacero metód, ako sa nechať „pokresliť“ bezbolestne. Medzi najtradičnejšie patrí henna, ktorá sa na Slovensko väčšinou dostáva vo forme prášku spracovaného z listov zelenej rastliny rastúcej v častiach Ázie a Afriky. Kreslenie zložitých ornamentov trvá aj niekoľko hodín, pričom trvácnosť takéhoto „tetovania“ býva pri dobrej starostlivosti aj tri týždne.

 

Odporúčame prečítať: Domáce spôsoby, vďaka ktorým hravo zatočíte so suchou pleťou

Momentálne sú populárne aj tetovačky v metalických odtieňoch, ktoré k nám ako veľký hit dorazili len toto leto zo slnečnej Kalifornie. Ich trvácnosť na pokožke je zhruba tri až päť dní, závisí od miesta, na ktoré si ich aplikujete. Čo sa týka samotného použitia, je to podobné ako tetovačky, ktoré sme zvykli v detstve nachádzať v balíčkoch od žuvačiek. Odstrániť fóliu, nalepiť na pokožku, priložiť vlhkú handričku a keď tetovačka zaschne, odstrániť ochranný papierik. V ponuke sú okrem metalických aj čierne či farebné, v rôznych dizajnoch od abstraktných ornamentov až po uletené obrázky ponožiek či fajok. Tak hor sa do „kreslenia“! 

 

Odporúčame prečítať: Buďte štýlová aj v zime. Trendy doplnky, ktoré musíte mať!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.16.12.16 07:30 | Soňa Krátka | karma: 88
pre toto ja osobne nemám zmysel, vždy si pomyslím, že ako títo ľudia budú vyzerať v starobe, možno keby to bolo možné na krátku dobu...

odpovedať

1 | 1


17.12.16 19:04 | Marianna Rajniaková | karma: 94
keď je tetovanie vkusné, je to pekné, ale niektoré ženy sa vedia doriadiť

odpovedať

0 | 0


18.12.16 00:28 | Iveta Moravčíková | karma: 83
ked tetovnie tak len trošku

odpovedať

0 | 0


20.12.16 21:28 | Mia Lock | karma: neurčená
Držím sa pravidla, že pokiaľ to nie je príliš, tak OK.. Sama však tetovanie nemám :)

odpovedať

0 | 0


01.01.17 22:14 | Bria Tóthová | karma: neurčená
ak keď sa mi tetovanie veľmi páči, či je farebné alebo klasické, ja osobne si myslím, že si nikdy žiadne nedám
viem že by som to po čase ľutovala a chcela namiesto toho niečo iné
no na ostatných je to fajn :) - ak to nie je samozrejme prehnané e hlavne keď nemá každý to isté - lebo to je potom trápne

odpovedať

0 | 0
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

28.02.2017 KRÁSA
Zlý make-up - tieto chyby si na vás všimne každý muž!

Úlohou make-upu je zakryť problémové oblasti pleti a vyzdvihnúť to, čo je na vás pekné. Nie vždy sa nám to aj podarí. Myslíme si, že to nie je až tak vidieť, ale opak je pravdou...

VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

01.03.2017 HOROSKOPY
VEĽKÝ HOROSKOP NA MAREC: Ktorým znameniam prinesie lásku, či splnený sen? ČASŤ I.

Marec nám odštartoval uprostred pracovného týždňa a vzhľadom na to, že včera bolo ešte len 28.2. nie všetci sa v dátumoch hneď aj zorientujú. Čo je však podstatnejšie, zorientovať by sme sa mohli v lu...

Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

02.03.2017 LIFESTYLE
Kedysi najkrajšie dievčatko na svete, ako je na tom po 15 rokoch?

Krása sa nedá merať, tá musí vychádzať z vnútra. Avšak toto dievča rúca všetky predstavy o dokonalosti. Pred niekoľkými rokmi ste mohli na sociálnych sieťach zazrieť jej fotku...

O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

02.03.2017 LIFESTYLE
O 66% nižši výskyt rakoviny prsníka v Japonsku. Dôvodom je táto látka v strave.

Rakovina prsníka je strašiakom každej ženy. Máloktorá z nás však vie, že tomu, aby sme sa jej vyhli, môžeme dopomôcť aj my samé. Zdravý životný štýl...

Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

12.03.2017 ROZHOVORY
Vlasový chameleón Dominika Mirgová: O extravagantných farbách speváčky prehovoril jej dvorný kaderník!

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dominika Mirgová miluje experimentovanie v oblasti účesov. Videli sme na nej výrazné farebné odtiene ružovej, fialovej či sivej. Takéto premeny však nesmierne zaťažujú na...

To, akým spôsobom sedíte o vás napovie veľmi veľa

20.03.2017 LIFESTYLE
To, akým spôsobom sedíte o vás napovie veľmi veľa

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako pohyby môžu ovplyvniť vaše vystupovanie na verejnosti a pohľad ostatných na vašu osobu? Možno si rôzne pohyby, gestá, mimiku a ďalšie prvky neverbálnej komunikáci...

Ako rozpoznať varovné telesné signály mesiac pred infarktom?

16.03.2017 LIFESTYLE
Ako rozpoznať varovné telesné signály mesiac pred infarktom?

Srdcový infarkt patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí vo svete. Aj keď preferujete zdravý životný štýl, ani ten vás nedokáže 100% ochrániť pred srdcovým infarktom. Ruku na srdce...

Kristína Farkašová: Pre toto sa už neplánujem vrátiť k ryšavej farbe

25.03.2017 LIFESTYLE
Kristína Farkašová: Pre toto sa už neplánujem vrátiť k ryšavej farbe

Pred pár mesiacmi si obľúbená moderátorka, herečka, spisovateľka a v nespolednom rade mamina dvojičiek zmenila svoju charakteristickú ryšavú farbu vlasov na prirodzenú hnedú...

Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

11.03.2017 MÓDA a ŠTÝL
Puzdrová sukňa - ako ju správne kombinovať

Puzdrová sukňa je úzkeho strihu, ktorý musí dobre padnúť.   Jej dĺžka siaha po kolená, prípadne mierne pod kolená. Je úzka, dlhá a pôsobí veľmi žensky.   Predlžuje a zoštíhľuje...

4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

14.03.2017 LIFESTYLE
4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

Poznáme to všetky. Chudneme, no nie z tých partií, z ktorých by sme chceli. Nedarí sa vám pri chudnutí zbaviť sa tuku v podpazuší a na chrbte? Vyskúšajte tieto 4 cviky, ktoré stačí cvičiť len 5 minút ...

7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

04.03.2017 LIFESTYLE
7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

Veľa ľudí si myslí, že cvičenie je potrebné len pri túžbe po dokonalej postave. Len málokto si uvedomí  skutočné výhody cvičenia...

5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

05.03.2017 LIFESTYLE
5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

Hoci sa zima svojho žezla ešte stále nevzdala, leto nás prekvapí, ani sa nenazdáme. Čas tielok, krátkych sukní a nohavíc sa nezadržateľne blíži a pohľad do zrkadla hovorí občas jednoznačne...

Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

04.03.2017 LIFESTYLE
Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

Ktorá z nás by si nechcela zachovať zdravú a mlado vyzerajúcu pokožku bez vrások, nerovností a tmavých kruhov čo najdlhšie? Napomôcť tomu môže terapia kockami ľadu...

Kedy sú ženy pre mužov najkrajšie – I. časť

10.03.2017 LIFESTYLE
Kedy sú ženy pre mužov najkrajšie – I. časť

Jedno príslovie vraví, že ťažko so ženou a ešte ťažšie bez nej. Za seba môžem len potvrdiť, že je to jednoznačne pravda. Ženy sú nežné stvorenia (teda aspoň väčšina) a my muži ich milujeme (teda aspoň...

Krásne dvojičky Twiinsky: Vďaka týmto osvedčeným trikom máme pevné boky a zadoček

11.03.2017 ROZHOVORY
Krásne dvojičky Twiinsky: Vďaka týmto osvedčeným trikom máme pevné boky a zadoček

Najznámejšie slovenské dvojičky Daniela a Veronika Nízlové alias TWiiNS  sú nielen mimoriadne talentované ale srší z nich sexepíl  a postavičky majú ako lusk. Pre nás prezradili, čo sa skrýva za ich v...

Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

15.03.2017 LIFESTYLE
Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

Povedzme si to otvorene, takmer každá žena miluje vytláčanie akné svoju partnerovi. Možno to bude znieť zvláštne, ale táto aktivita toho napovie viac o vašom vzťahu, ako by ste očakávali...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s