Veľké jarné upratovanie! Triky, ako ho zvládnuť

Veľké jarné upratovanie! Triky, ako ho zvládnuť

Už máme za sebou prvý jarný deň, posun času zo zimného na letný a aj Veľkú noc. Pokiaľ ste ešte nestihli doteraz upratať príbytky, je ten najvyšší čas! Máme pre vás niekoľko trikov, ako to úspešne zvládnuť.

 

Upratovanie zväčša nepatrí medzi činnosti, ktoré robíme dobrovoľne a máme v nich záľubu. Jarné upratovanie si navyše vyžaduje väčšie úsilie a zvýšenú pozornosť. Viete, čo všetko treba poutierať, umyť, ošetriť? Kde začať? Ako postupovať? Nevzdávajte sa hneď na začiatku. Chce to len dobrú organizáciu a zopár vyskúšaných trikov.

 

Zbavte sa zbytočností

Nepúšťajte sa do upratovania, pokiaľ ste neurobili ráznu revíziu garáže, komory, šatníkov a botníkov. Všetko, čo je staré, nepotrebné, poškodené či zničené vyhoďte. Takéto predmety a veci zaberajú miesto bez nejakého konkrétneho osohu.

 • Zbavte sa starého, dlho nenoseného oblečenia. Miesto zaberá aj to poškodené, a také, ktoré vám či vašim deťom už veľkostne nesedí. Von s obnosenými topánkami!
 • V šuplíkoch zas nemajú čo hľadať nepotrebné papiere a staré účtenky.
 • Knihy, ktoré nečítate a zbytočne na ne sadá prach, darujte knižnici alebo antikvariátu.
 • Rozbité a nefunkčné hračky už nespĺňajú svoj účel, mali by skončiť v odpadkovom koši.
 • Do odpadkov patria aj načaté staré krémy a lieky po dátume spotreby.

 

Odporúčame prečítať: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!

Začnite vždy od povaly

Ak ste už vytriedili šatník a zbavili sa nepotrebných vecí, na rad prichádza samotné upratovanie. Vyhraďte si dostatok času. Ak si na daný deň naplánujete aj nejaký iný program, ľahko sa tak dostanete do stresu a nervozity.

 

Vopred si premyslite, ako budete pri jarnom upratovaní postupovať. Ideálne je začať od povaly a pokračovať smerom k podlahe. V praxi to znamená, že ako prvé ometiete kúty a steny od prípadných pavučín, a potom dôkladne umyjete svietidlá. Následne svoju pozornosť presuňte k oknám, čím zároveň dobre vyvetráte. Po umytí okien vyutierajte všetky poličky od prachu. Upratovanie zavŕšte vysávaním, ideálne vytepovaním kobercov a umytím podlahy. Nakoniec prichádza na rad kúpeľňa.

 

Odporúčame prečítať: Čaro čínskej kultúry - spoznajte blahodárne účinky ďalekého východu

Ako na okná bez šmúh

Okná sú vždy záťažovým testom celého jarného upratovania. Ak však zvolíte správne kroky, budú dokonale čisté a vy nestratíte chuť pustiť sa do ďalšieho čistenia domácnosti.

 

Ako prvé očistite žalúzie. Predídete tak tomu, aby sa vyčistené okná znovu zašpinili. Následne pokračujte umývaním parapety a rámov, ktoré najlepšie vyčistíte obyčajnou špongiou alebo švédskou utierkou namáčanou vo vode alebo prípravku na čistenie okien. Na rad prichádzajú samotné okenné sklá.

 

Okrem bežných čistiacich prostriedkov môžete použiť prípravky, ktoré poznali už naše staré mamy. Niektoré gazdinky nedajú dopustiť na ocot, iné sú verné kuchynskej soli či kypriacemu prášku, nájdu sa však aj také, ktoré okná čistia pivom či dámskymi pančuškami namiesto utierok.

 

Prach je všade vôkol nás

Prach utierajte smerom zhora nadol. Začnite na skriniach, pokračujte obrazmi, lustrami, policami a vitrínami, ideálne aj zvnútra. Nezabúdajte na radiátory! V ich špárach sa prach usádza počas celého roka. Pozornosť venujte aj obrazovke televízora a displeju, ktoré prach priťahujú vplyvom statickej elektriny.

 

Odporúčame prečítať: Jarné upratovanie bez chémie

Zaostrite na koberce

V kobercoch sa sústreďuje obrovské množstvo nečistôt a prachu, ktorých sa celkom nezbavíte ani častým vysávaním. Keď ste sa už odhodlali na generálne upratovanie, menšie koberčeky vyprášte a vykefujte, na tie väčšie použite priemyselný tepovač, prípadne požiadajte o pomoc firmy, ktoré sa zameriavajú na upratovanie.

 

Takúto starostlivosť je vhodné kobercom dopriať minimálne raz za rok. Ak máte koberce na frekventovaných miestach, po ktorých zvyknete prebehnúť aj v topánkach alebo máte doma malé deti či zvieratká, tak aj častejšie. Rovnakú pozornosť venujte aj čalúnenému nábytku.

 

Odporúčame prečítať: Ako (ne)poriadok vplýva na vaše zdravie

Niekoľko rád ako na čistú podlahu

Ak pri umývaní podlahy použijete mop, ušetríte si čas aj chrbticu. Postupujte smerom k dverám, aby ste si čistú podlahu nepostúpali.

 • Na čistenie drevenej podlahy odporúčame plochý mop s návlekom z mikrovlákna. Ten nezanecháva žiadne fľaky a nepúšťa nite. Po každom použití ho prepláchnite v teplej vode a raz za čas vyperte.
 • V prípade vinylovej podlahy stačí naozaj veľmi málo. Pokiaľ je povrch bez fľakov, stačí ju iba povysávať alebo utrieť vlhkou handrou. Ak je podlaha špinavá a ani čistá voda už nepomôže, siahnite po čistiacom prípravku na vinylovú alebo PVC podlahu.
 • Starostlivosť o korkovú podlahu nie je zložitá, podlahu vytrite, poriadne vyžmýkaným mopom! Korkovú podlahu nenechávajte dlho vlhkú. Nepoužívajte žiadne agresívne čističe, len špeciálne prípravky.
 • Linoleum i PVC podlahu umývajte vlažnou vodou bez agresívnych prípravkov. Pokiaľ nejde o žiadne väčšie znečistenie, použite iba čistú vodou zmiešanú s trochou octu.
 • Mramorová podlaha je veľmi citlivá na poškrabanie a zničenie. Nepoužívajte žiadne mydlá a ďalšie prípravky, ktoré nie sú určené výhradne na tento typ podlahy. Vytierajte plochým mopom z mikrovlákna a používajte prípravky odporúčané výrobcom alebo predajcom.

 

Odporúčame prečítať: 6 tipov ako udržať váš domov uprataný každý deň

Aby sa kúpeľňa leskla

Pri čistení všetkých lesklých kúpeľňových povrchov sa vyvarujte používaniu drsných pieskových čistiacich prostriedkov. Usadeniny vodného kameňa na umývadle a vaniach jednoducho odstránite aj pomocou prášku do pečiva. Na vodovodné batérie stačí jemný saponát, vysušte ich a vyleštite mäkkou handričkou. Záchodovú misu čistite osvedčeným čistiacim prostriedkom. Dôležité je, aby sa dali dobre vyčistiť neprístupné miesta pod horným okrajom misy.

 

Odporúčame prečítať: 10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Pozor na nástrahy!

Pri jarnom upratovaní na náš číha niekoľko nástrah. Preto odporúčame, aby ste si upratovanie vopred premysleli a zorganizovali. Obmedzíte tak možné nebezpečenstvá.

 • Najčastejšou príčinou bolesti, či dokonca vážnejších problémov s chrbticou je zdvíhanie a presúvanie ťažkého nábytku.
 • Riziko, že spadnete z rebríka počas umývania okien alebo utierania prachu na vysokých skriniach, je obrovské.
 • Vlhká podlaha je nebezpečnejšia ako akýkoľvek adrenalínový šport. Môžete si spôsobiť viacero vážnych zranení.
 • Ak používate agresívne čistiace prostriedky, ohrozujete aj svoje zdravie. Väčšina z nich je zdraviu škodlivá až toxická, preto, pokiaľ je to možné, voľte menej škodlivé náhrady.

Takže, milé dámy, s chuťou do upratovania! Vyhraďte si dostatok času. Pustite si hudbu, ktorá vás dobre naladí. Zapojte do upratovania celú rodinu a robota vám pôjde rýchlejšie od ruky.

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.30.04.17 08:18 | Soňa Kelemenová | karma: 68
Jupiiiì a ide sa mile damyyyyyy a kde nam zostali pani??????

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


30.04.17 12:00 | benynka | karma: 81
Ja som začala včera prvými dvoma oknami, ešte mi ich ale ostáva ....nejdem ani napísať, no veľa. Manžel zostal variť :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu

05.06.2017 LIFESTYLE
Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu

K tomu, aby sme získali z raňajok maximálne výhody, mali by disponovať správnym zložením. Dnes sa budeme venovať dlhoročne známej surovine. Ovsené vločky - niekto ich má v obľube...

Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

25.05.2017 LIFESTYLE
Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

Zatiaľ čo si vitamíny a minerály ako céčko, déčko, horčík alebo zinok našli svoje miesto v našich poličkách, Vitamín K2 je u nás stále novinka. Pritom je veľmi dôležitý pre udržanie silných kostí a zd...

Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

15.06.2017 LIFESTYLE
Kyprú Jasmine a jej muža obdivuje svet: Príbeh nezvyčajných manželov

Príbeh kyprej Jasmine inšpiroval tisícky žien po celom svete. Vyvolala to jedna fotografia, ktorú zdieľala na sociálnej sieti Instagram. V príspevku vidíme šťastných manželov, ktorí sa milujú aj napri...

Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

16.06.2017 LIFESTYLE
Nákupy cez internet: Týchto 12 vecí vás dostane do kolien

Nákupy cez internet môžu dopadnúť naozaj všelijako. Dôkazom toho je týchto dvanásť kúskov, ktoré nemajú takmer nič spoločné s obrázkami na webstránke. Najmä nakupovanie na čínskych e-shopoch je risk...

Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

30.05.2017 LIFESTYLE
Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

Náhly pocit hladu, tento stav pozná každý z nás. Chcete tento vlčí hlad zahnať niečím rýchlym, malým a plným cukru, aby ste váš žalúdok aspoň na nejaký čas oklamali. Bohužiaľ...

Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

31.05.2017 LIFESTYLE
Ďatelina nie je len burina, ale aj liečivá bylinka!

V prírode je množstvo známych liečivých bylín a ešte viac je ich neznámych. Okolo mnohých dokonca veľmi často prechádzame bez povšimnutia. Takou rastlinou je aj ďatelina. Bylina síce známa...

Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

07.06.2017 LIFESTYLE
Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

Práca šľachtí a to je určite každému jasné. Fyzická či psychická – jednoducho taká, na akú má každý z nás predispozície. No niekedy naše výdavky prevyšujú príjmy...

Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

11.06.2017 LIFESTYLE
Citrónová kôra nepatrí do koša! Takto ju využijete omnoho lepšie

Keď sa povie kyslá chuť, snáď každý si hneď spomenie na citrón. Toto ovocie asi len málokto konzumuje priamo, no aj napriek tomu sa v domácnosti používa veľmi často...

Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

03.06.2017 LIFESTYLE
Dermatologička Sandra Lee: Videá, kde vytláča akné sledujú milióny ľudí

Možno ste už aj vy na internete narazili na meno Dr. Pimple Popper, teda dermatologička Sandra Lee. Videá, ktoré nakrúca vo svojej ambulancii, sledujú milióny ľudí po celom svete a nevedia od nich spu...

Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

02.06.2017 ROZHOVORY
Ikona Instagramu Alexis Ren: Už roky trpím hladom kvôli lajkom!

Je mladá, krásna, má dokonalé telo a obrovské množstvo fanúšikom na sociálnej sieti. Alexis Ren však svoju pravú tvár na Instagrame doteraz neukázala. Sociálnu sieť zapĺňala idylickými fotkami svojej ...

Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

06.06.2017 ROZHOVORY
Speváčka Kristína žiari ako nikdy: Čo je za tým?

Speváčka Kristína Peláková v poslednej dobe žiari ako nikdy predtým. Na fotografiách, ktoré denne pridáva na svoj instagramový profil, vyzerá ako nebezpečná sexi kráska. Možno si budete myslieť...

Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

10.06.2017 ROZHOVORY
Milovaná a nenávidená Ivanka Trump: 5 faktov, ktoré ste nevedeli

Podnikateľka, matka a dcéra amerického prezidenta. Ivanka Trump je žena, o ktorej sa hovorí, že sa zaslúžila o vyhraté voľby Donalda Trumpa. Niektorí ľudia ju milujú, iní ju považujú len za dcéru boha...

Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

29.05.2017 LIFESTYLE
Kofeín na každý deň - 5 vecí, ktoré ste určite o kofeíne nevedeli!

Mnohí z nás si deň nevieme predstaviť bez dávky kofeínu. Káva je pre nás denný rituál a bez nej to jednoducho nefunguje. Káva je nielen nápoj, ale posedenie pri káve sa stáva už životným štýlom...

Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

19.06.2017 KRÁSA
Šokujúca sila make-upu - Pozrite si tieto premeny!

Mnohokrát obdivujeme ženy, ktoré sa objavujú na youtube videách krásne a dokonalé. Často však ide o hru svetiel, vrstvu make-upu a ich šikovnosti všetky nedokonalosti zakryť...

Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

28.05.2017 LIFESTYLE
Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle

Snažíme sa dodržiavať zdravý životný štýl, varíme si a konzumujeme len zdravé jedla, dodržiavame pohyb, a to všetko len preto, aby náš organizmus správne fungoval. Viete však...

Muži prehovorili: 7 prekvapivých maličkostí, pre ktoré vás milujeme

27.05.2017 LIFESTYLE
Muži prehovorili: 7 prekvapivých maličkostí, pre ktoré vás milujeme

Láska hýbe svetom, to je pravda odveká. Muži prehovorili o prekvapivých maličkostiach, ktoré milujú na ženách. Sú to drobnosti, ktoré my považuje za bežné veci, no muži si ich nesmierne vážia a zbožňu...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 2s