Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Vychádza dystopická novinka pre všetkých milovníkov Veronicy Roth – Vyvolenie.

 

 

"Miestami desivé a mnohokrát nádherné! Vyvolenie, prvá časť príbehu Carrington, zanechá čitateľa nedočkavého po pokračovaní tejto novej série," napísali v USA Today.

 

 

 

 

Vraveli jej, že záleží iba na tom, aby si ju niekto vyvolil.
Že jej to zaistí budúcnosť a hodnotu.
Že ak nebude vyvolená, postihne ju krutý osud...

 

Ako všetci obyvatelia mesta, aj Carrington Haleová si uvedomuje význam tohto dňa. Neočakáva však, že okamih, na ktorý sa pripravovala celý život – jej obrad vyvolenia – skončí katastrofou. Do smrti má žiť odtrhnutá od rodiny ako robotnica, najnižšia zložka spoločnosti. Vie, že jej povinnosťou je riadiť sa zákonmi vlády. Len čo Carrington začne žiť svoju nočnú moru, jej vierou v systém otrasie pomaly sa šíriaca vzbura, ktorej myšlienky popierajú všetko, čo ju dovtedy učili.


Celkom nečakane dostáva možnosť žiť život, o akom vždy snívala; nedokáže sa však zbaviť pocitu, že možno ide iba o ilúziu. Kým v meste vyčíňa vrah, ktorého obeťami sú robotnice, a korupcia zasahuje na najvyššie miesta vo vláde, Carrington musí odhaliť pravdu skôr, než ju zničí.

 

Strhujúci príbeh, ktorý vás zavedie do dystopického sveta, kde sa zlo prezlieka za dobro, skutočná láska je zakázaná a za slobodu sa platí vysoká cena. Román Vyvolenie budete čítať s napätím až do poslednej strany!“ povedala úspešná spisovateľka Susan Mayová-Warrenová.

 

Odporúčame prečítať: Stratená: Za unesenú dcérku by dala aj život

 

Začítajte sa do novinky Vyvolenie:

Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Rok 2257
Carrington mala pocit, akoby sa zrazila s idúcim vlakom.
Miestnosťou sa ozýval melodický smiech a flirtovanie. Dobre vyzerajúci muži viedli na tanečný parket zapýrené mladé dámy, ktoré so škodoradostnou bujarosťou žasli nad svojím úspechom. Ostatné dievčatá ich pozorovali z kútov sály. Zhrozenú Carrington si nikto nevšímal.
Mala by utiecť. Možno by sa jej podarilo zmiznúť skôr, ako si po ňu prídu. Koľkým dievčatám sa však podarilo uniknúť pred vládou? Ani jednému.
Ruky spustené pri tele sa jej chveli a úlomky reality sa jej v hlave trieštili na milióny kúskov. Kde sa stala chyba? Toto sa jej predsa nemalo stať. V nohách cítila bodanie ostrohov paniky a pud sebazáchovy na ňu kričal vnútorným hlasom, aby tam už prestala stáť ako soľný stĺp a pohla sa.
Otočila sa k masívnym dverám Kapitolu a videla, ako dovnútra vpochodovala skupina miestostrážcov. Bez slova sa rozmiestnili pozdĺž sály a zamierili ku Carrington a ostatným dievčatám, ktoré si začali uvedomovať, čo ich čaká.
Čierne priliehavé uniformy obopínajúce ich svalnaté telá iba zdôrazňovali skutočnosť, že ich nemožno premôcť. S prísnym výrazom v tvári sa chystali na svoju úlohu: odviesť nevyvolené do rozlúčkovej miestnosti.
Strach sa v Carringtoninej hrudi rozpínal ako balón. Na čele jej vystúpili kropaje potu. Mala pocit, akoby do sály niekto vháňal horúci vzduch, ktorý jej vysušoval pľúca. Toto sa nemalo stať, toto predsa nebolo v pláne. Teraz mala s ľútosťou pozorovať ostatné dievčatá, nie ľutovať samu seba. Všetky tie hodiny strávené učením, rojčením a fantazírovaním! Celé detstvo sa točilo okolo jedinej myšlienky, okolo prípravy na jediný okamih. Takto to nemalo skončiť.
Skôr, než sa stihla spamätať, zastal pred ňou jeden z príslušníkov miestostráže. Vystretou rukou jej naznačil smer, ktorým mala vykročiť. Omráčená tým, čo sa stalo, chvíľu váhala. Muž zvraštil čelo, jeho prázdne oči sa zúžili do úzkych štrbín a začalo mu pošklbávať kútikmi úst. Myslí si, že mu chce vzdorovať.
Carrington naprázdno preglgla a spamätala sa. Mala pocit, akoby sa jej nohy premenili na želatínu a zem pod ňou sa hojdala. Nemohla si nevšimnúť letmé pohľady dievčat, ktoré poznala, s ktorými vyrástla a chodievala do školy. Teraz stáli po boku mužov, ktorí si ich vyvolili.
Rozlúčková miestnosť sa nachádzala za veľkými mahagónovými dverami na východnej strane veľkej kapitolskej tanečnej sály. Miestnosťou spolu s ňou prechádzalo prinajmenšom tridsať iných dievčat, každé v sprievode jedného strážcu.
Carrington civela na vyleštenú mramorovú dlážku, od ktorej sa odrážali jej červené trblietavé šaty. Koľko hodín snívala o tom, kedy si ich konečne oblečie? Tá róba bola stelesnením dokonalého okamihu. Odteraz jej bude pripomínať, aká bezvýznamná v skutočnosti je.
Len čo vstúpila do rozlúčkovej miestnosti, po chrbte jej prebehol mráz. Určite došlo k omylu. Keby jej dopriali ešte niekoľko minút… prišiel by, vyvolil by si ju. Otočila sa, aby sa vrátila do sály, v ktorej boli všetky jej nádeje a sny, ale dvaja strážnici pribuchli veľké dvere. Dunivý zvuk zaplavil rozlúčkovú miestnosť a Carrington mala čo robiť, aby nezamdlela.
Keď si dievčatá začali uvedomovať, kde sa ocitli, v zástupe sa ozvalo fňukanie. Všetko, na čom pracovali od okamihu, keď pochopili, čo je zmyslom ich života, nenávratne zmizlo. A bez zmyslu života boli ničím.
Bolo zvykom, že príbuzní sa prišli s dievčatami naposledy rozlúčiť. Mali iba pár minút; potom príslušníci miestostráže prepravia dievčatá vlakom ponad rieku, aby žili a slúžili vláde ako „robotnice“. Odteraz už nebudú dcérami ani sestrami, stratia kontakt s rodinou a prestanú byť súčasťou sveta, ktorý poznali. Oddnes sa podriadia vláde, pridelia im podradnú prácu, ktorú budú verne vykonávať až do svojej smrti. To bol zákon daný Bohom, ktorý pred mnohými rokmi v čase skazy zaviedol do praxe svätý Robert Carson.
Carrington zavrela oči a pokúsila sa sústrediť na búšenie svojho srdca. Odmalička ju učili, že každý má svoje miesto, každý je povolaný slúžiť a plniť Bohom dané zákony obsiahnuté v knihe Veritas. Dúfala v inú budúcnosť, v modlitbe prosila o odlišnú životnú cestu; teraz však bude musieť vykročiť týmto smerom. Nemá inú možnosť. Otvorila oči a dúfala, že jej stuhnuté svaly sa začnú uvoľňovať, ale nestalo sa tak.
Drobná rúčka ju šklbla za sukňu. Sklonila hlavu a uvidela známy pár modrých očí. Donútila sa usmiať a odpoveďou jej bol zubatý úškrn. Bolo jej do plaču a naprázdno preglgla. „Vybral si ťa niekto?“ spýtal sa.
Carrington sa sklonila, aby bračekovi pozerala priamo do očí. Nežne mu prebehla prstami po zlatistých vláskoch, ktoré boli hodvábne jemné ako jej vlastné. Vyzeral celkom ako ona – mal okrúhlu tvár a malý nos pofŕkaný pehami, ktoré v jeho veku ešte pôsobili rozkošne – až na sýtomodré oči. Tie zdedil po matke.
Nie. To slovo jej v ústach zanechalo trpkú príchuť. Hoci mal Warren iba štyri roky, chápal, že nedosiahla želaný výsledok. Sklonila sa a pobozkala ho na čelo. Potlačila ďalší nával sĺz, vstala a pocítila na sebe matkin prísny pohľad.
Niektoré matky objímali svoje dcéry a posledné spoločné okamihy využívali na to, aby ich ubezpečili, že aj keď budú ďaleko, nikdy ich neprestanú milovať. Carrington vedela, že od ženy, ktorá stojí pred ňou, sa jej takejto útechy nedostane.
Vrásky na matkinej tvári odrážali nespokojnosť. Chladný pohľad, ktorým prebodávala dcéru, vyžaroval sklamanie a Carrington mrazil až v kostiach. Dlane zaťala v päsť a jej bledá pokožka pripomínala tvár ducha.
Matka sa k nej priblížila, chytila Warrena a odtiahla ho od sestry. Chlapcova tvár sa zmenila; vycítil, že čosi nie je v poriadku. Drobnými, ustráchanými rúčkami zvieral matkinu sukňu.
„Mami, ja…“
„Iba jedno, Carrington, očakávali sme od teba iba jedno.“ Matkin hlas znel príkro a drsne. „Ako si ma mohla tak sklamať? Po tom všetkom, čo som pre teba urobila?“
Matkine slová, bolestivé ako tvrdé buchnáty, ju postupne oberali o silu, ktorou zadržiavala slzy.
„Ako je možné, že si ťa nikto nevyvolil? Dievčatá, ktoré ti nesiahali ani po členky, boli vyvolené, kým ty si tam stála ako nemehlo.“
„Mami, ja som sa skutočne snažila.“
„Ale asi nie dostatočne. Inak by sme tu teraz nestáli!“
„Vena,“ ozval sa chlácholivý hlas.
Jej otec sa objavil ako hrejivé slnko. S láskou, ale rozhodne položil manželke ruku na plece, čím ju aspoň na okamih upokojil. Potom ju obišiel a pristúpil ku Carrington.
Najradšej by sa mu hodila do náručia, ale keby to urobila, určite by sa neovládla a začala hystericky plakať. Otcove oči mali rovnakú zelenú farbu ako jej. Tvár aj ruky mu rokmi tvrdej práce v Dobytčom kraji zostarli, ale jeho úsmev bol stále mladistvý. Pri pohľade naň si ešte naliehavejšie uvedomila, čo stráca.
Nežne jej odhrnul uvoľnený prameň vlasov z tváre a na líce jej vtlačil vrúcny bozk. „Nezabudni, každý z nás má svoje miesto,“ povedal tichým hlasom.
Matka iba podráždene odfrkla.
„Vena…“
„Nemala skončiť na tomto mieste, Seth. Mala byť vyvolená.“

 

Odporúčame prečítať: Harry Hole je späť. Ženatý a šťastný...


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

4 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.07.04.17 06:49 | Monika Filípková | karma: 106
Túto knihu som nečítala, ale zaujala ma, tak po nej asi siahnem.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


07.04.17 08:10 | Soňa Kelemenová | karma: 71
zaujal ma náčuv z knihy

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


07.04.17 18:33 | Soňa Krátka | karma: 78
zaujímavá

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


09.04.17 12:20 | Daniela Bieliková | karma: 79
vyzerá to byť podľa ukážky dobrá kniha...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Petržlenová vňať nepatrí iba do polievky! 3 tipy ako ju využiť inak

26.04.2017 LIFESTYLE
Petržlenová vňať nepatrí iba do polievky! 3 tipy ako ju využiť inak

Petržlenová vňať je nadzemná časť petržlenu, ktorá sa často používa do polievok, na dochucovanie a ozdobenie jedla alebo prípadne skončí v koši. Pritom je to veľká škoda...

Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

05.05.2017 LIFESTYLE
Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

Vitamínov je skutočne mnoho. Poznáme vitamíny rozpustné vo vode, ale aj tie, ktoré sa rozpustia iba v tukoch. Z niektorých je možné sa predávkovať a z iných zasa nie...

Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie

04.05.2017 LIFESTYLE
Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie

Vedci z Univerzity v Chicagu prišli na šokujúce zistenie. Ženy s väčším poprsím sú vraj inteligentnejšie ako tie ostatné. Ich tvrdenie sa zakladá na výskume, ktorý zaujal vedeckú i odbornú verejnosť...

Blogerka a štylistka Jana Tomas: Nie som otrokom módy!

29.04.2017 ROZHOVORY
Blogerka a štylistka Jana Tomas: Nie som otrokom módy!

Má šmrc, talent a čuch na módu. Blogerka Jana Tomas alias janati nie je v módnom svete žiadnym nováčikom. Venuje sa stylingu, kostýmovému dizajnérstvu a v neposlednom rade blogovaniu...

Akým spôsobom uvariť ryžu a prijať tak menej kalórií?

12.05.2017 LIFESTYLE
Akým spôsobom uvariť ryžu a prijať tak menej kalórií?

Ryža, mohli by sme povedať, že je to krv kuchyne mnohých národov, vďaka čomu patrí medzi najobvyklejšie jedlá na svete. V Ázii, ktorá je považovaná za mekku tejto suroviny...

Pippa Middleton odhalila pred svadobnú diétu: Schudla 5 kíl!

06.05.2017 LIFESTYLE
Pippa Middleton odhalila pred svadobnú diétu: Schudla 5 kíl!

Krásna sestra Vojvodkyne z Cambridge Pippa Middleton bude už onedlho vydatá pani. Svoje áno povedala  Jamesovi Mattheswovi, ktorý podobne ako ona, pochádza z „dobrej“ anglickej rodiny...

Starostlivosť o kĺby nezanedbávajte! Odvďačia sa vám

07.05.2017 LIFESTYLE
Starostlivosť o kĺby nezanedbávajte! Odvďačia sa vám

Starostlivosť o kĺby je veľmi dôležitá. Kĺb je pohyblivé spojenie kostí. Aj vďaka nemu môžeme bez problémov ohnúť nohu v kolene alebo zodvihnúť ruku nad hlavu. Ak by bolo spojenie kĺbov pevné...

Nedostatok vitamínov B komplexu! Ako to ovplyvní naše zdravie?

11.05.2017 LIFESTYLE
Nedostatok vitamínov B komplexu! Ako to ovplyvní naše zdravie?

Nedávno sme vám priniesli článok o deficite vitamínov a jeho prejavoch. Vybrali sme pre vás vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch a známy vitamín C. Dnes zoznam týchto látok potrebných pre...

Ploché bruško za 3 dni! Skúste tento kompletný jedálniček.

23.04.2017 LIFESTYLE
Ploché bruško za 3 dni! Skúste tento kompletný jedálniček.

Ak potrebujete expresne zmenšiť objem svojho bruška, aby ste v šatách vyzerali dobre, máme pre vás tip, ako nato behom 3 dní. Samozrejme, že najlepšia cesta je pravidelná vyvážená strava a pohyb...

Fajčenie prospieva nášmu zdraviu? Neuveriteľné zistenie!

24.04.2017 LIFESTYLE
Fajčenie prospieva nášmu zdraviu? Neuveriteľné zistenie!

Fajčenie poškodzuje takmer každý orgán v ľudskom tele. Nehovoriac o chorobách a rizikách, ktoré so sebou fajčenie prináša. No na druhej strane, vedeli ste, že fajčenie nášmu zdraviu aj prospieva...

Tajomstvo krásy Halle Berry: Má 50 rokov, no vyzerá na 20!

02.05.2017 ROZHOVORY
Tajomstvo krásy Halle Berry: Má 50 rokov, no vyzerá na 20!

Krásna herečka Halle Berry len pred nedávnom oslávila okrúhle narodeniny. Pri pozretí jej fotografii by jej len málokto tipoval päťdesiat rokov. Za fantastický vzhľad môžu roky zdravého stravovania a ...

Ako správne aplikovať na tvár gél z aloe vera?

09.05.2017 KRÁSA
Ako správne aplikovať na tvár gél z aloe vera?

Aloe Vera je veľmi obľúbenou rastlinkou. Veľa žien si ju dokonca pestuje aj doma. Pretože napomáha pri množstve zdravotných problémov. Vnútri listov sa nachádza číry gél...

7 viet od mužov, ktoré sú krajšie ako milujem ťa

13.05.2017 LIFESTYLE
7 viet od mužov, ktoré sú krajšie ako milujem ťa

Na svete nie je nič krajšie ako keď od muža počujete vetu milujem ťa. Vtedy sa doslova vznášate pár metrov nad zemou a všetko naokolo stratí zmysel. Milovať a byť milovaný sú bezpochyby tie najkrajšie...

Signály očí vám prezradia desivé informácie o vašom zdraví

27.04.2017 LIFESTYLE
Signály očí vám prezradia desivé informácie o vašom zdraví

Keď sa pozriete do zrkadla na vaše oči, môžete kontrolovať, či sú červené, podráždené alergiou alebo unavené dlhou prebdenou nocou. Avšak, keď sa lekár pozrie do vašich očí...

Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže

03.05.2017 LIFESTYLE
Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže

Reďkovku môžeme nájsť v obchodoch v mnohých farbách. Najznámejšia je asi klasická červená reďkovka a často je vidieť bielu či čiernu a dokonca existuje vo fialovej alebo zlatej farbe...

Dĺžka spánku závisí od veku. Aký dlhý spánok si teda máme dopriať?

11.05.2017 LIFESTYLE
Dĺžka spánku závisí od veku. Aký dlhý spánok si teda máme dopriať?

Spánok je dôležitým ukazovateľom nášho celkového zdravia a pohody. Až tretinu nášho života strávime v posteli s našimi snami. Avšak celkový stav nášho „zdravého spánku“ ostáva zásadnou otázkou...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk


  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk

  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 3s