TOP tipy pre vianočných maškrtníkov: Ako ušetriť nejaké kalórie?

TOP tipy pre vianočných maškrtníkov: Ako ušetriť nejaké kalórie?
 • 23.12.2013
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Čo si budeme klamať? Vianoce sú síce krásne sviatky, ktoré by mali byť v prvom rade hlavne o pokoji, láske, rodine a harmónii. Avšak my dobre vieme, že je to aj stres, naháňanie sa za darčekmi a, samozrejme, prejedanie sa. Na štedrovečernom stole totiž obvykle nechýbajú pochutiny od výmyslu sveta. Predjedlá, vianočné polievky, vyprážané rybky, ťažké majonézové šaláty a hŕba koláčov. Do toho nejaký ten chutný alko drink na zahriatie a samozrejme drobnosti na zobkanie, od orieškov, cez slané tyčinky, chipsy, krekry. Niet divu, že po sviatkoch sa máloktorá z nás odváži postaviť na váhu. Ak ste na tom podobne a počas Vianoc si neviete odoprieť všetky tie gurmánske pochúťky, skúste na to ísť tohtoročné Vianoce trochu inak.

Pozri aj: Vianoce a deti: Pozor na nástrahy, ktoré číhajú vo vianočnom období

vianočné prípravy

Zdroj: Shutterstock®

Sladké Vianoce

Milujete sladkosti? Ak patríte k tým maškrtným jazýčkom, ktoré sladkému nevedia odolať, obzvlášť na Vianoce, pokúste sa ich zameniť. Namiesto mliečnej čokolády dokúpte zásoby čokolády horkej. Čím vyššie percento kakaa, tým lepšie. Sladkosti poľahky nahradíte aj ovocím. Isteže aj to má nejaké tie kalórie, avšak rozhodne menej, než trebárs také želé salónky. Ak sa vám podarilo napiecť čírou náhodou hneď niekoľko plechov koláčov, nemusíte ich všetky zjesť len preto, aby sa nepokazili. Vyberte z nich kúsok na sviatky a ostatné dajte do mrazničky. Jednak ich nebudete mať na očiach a zároveň sa takto vyhnete aj zbytočnému prejedaniu. Lebo čo oči nevidia...

vianočné pečenie

Zdroj: Shutterstock®

Polievky a omáčky bez zápražky

Zápražky, ktoré robíme za pomoci, ako inak bielej múky, nám síce krásne zahustia polievky aj omáčky, avšak opäť sa vďaka nim pohybuje ručička na váhe k neželaným číslam. Vypustite preto zápražky úplne. Aj trošku viac vodové omáčky či polievky vám budú chutiť úplne rovnako. Podobne vypustite zo svojho varenia aj smotany.

Ach tie návštevy

Sviatky sú aj o návštevách, len málokto z nás sa im vyhne. Niekde sme pozvaní, niekto sa zas pozve k nám, niekoho pozveme my. A čo hovorí slušnosť? Treba nachystať minimálne obložené chlebíčky, misy, napiecť aspoň dva tri druhy koláčikov a, samozrejme, naliať niečo na zahriatie. Netvrdíme, že sa návštevám treba vyhnúť. Ale radšej sa na nich pokúste stravovať striedmejšie, prípadne sa pozvite iba na kávu. Vhodnou alternatívou je tiež dať si stretnutie s priateľkami napríklad v nejakej reštaurácii, kde si pokojne môžete objednať napríklad grécky šalát. Možno tým inšpirujete aj svoje okolie.

vianočné pohostenie

Zdroj: Shutterstock®

Pitný režim

Na Vianoce sa mnohí akoby utrhnú z reťaze a v rámci pitného režimu sa popíjajú kadejaké presladené malinovky, džúsy, sirupy a, samozrejme, pivká, vínka, pálenky. Zatrhnite to aspoň u seba doma. Keď nealko, tak čistá minerálka alebo voda z vodovodu. Vhodnou alternatívou je aj čaj, slaďte ho ale iba v krajnom prípade a keď už tak siahnite radšej po mede než bielom cukre. O množstve kalórii v alkohole vám hovoriť asi netreba. Ak nepatríte k zarytým abstinentkám, zopár deci sa asi nevyhnete. K poháru alkoholu si však VŽDY doprajte aj pohár čistej vody alebo vody ochutenej citrónom. Ak už sa na vás predsa len nejaké tie kalórie počas sviatkov nalepia, SPÁĽTE ICH!

Aké zdravé spôsoby ste zaviedli do vášho vianočného menu?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Blažena Sádovská 16.01.14 20:54

BS
karma
100.00

Veľmi rada vypekám a musím aj ochutnať, aký je výsledok...

 • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 07.03.14 14:13

DS
karma
-1.00

Miluje vianočné dobroty :))

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Správne čistenie zubov je dôležitejšie, než si myslíte. Objavte tajomstvo s modernou technológiou
Rodina

Správne čistenie zubov je dôležitejšie, než si myslíte. Objavte tajomstvo s modernou technológiou

 • 0
 • 08.09.2022
Film Princezná rebelka nesie krásne posolstvo!
Rodina

Film Princezná rebelka nesie krásne posolstvo!

 • 0
 • 24.07.2022
Hrdinov filmu DC Liga superzvierat si zamilujete!
Voľný čas

Hrdinov filmu DC Liga superzvierat si zamilujete!

 • 0
 • 24.07.2022
TOPlist