Ako na to... Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Ako na to... Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Ako často sa vám stáva, že ste dobre naladené a stačí stretnúť niekoho naštvaného a zrazu máte jeho emóciu aj vy? Je to možné preto, lebo vaša citlivosť spôsobí, že sa natoľko empaticky naladíte na toho druhého, až sa jeho emóciou “nakazíte”.

Psychiater Donald Nathanson, ktorého preslávil výskum v oblasti ľudských pocitov, nazval ochranu pred emocionálnou nákazou empatická stena. Jej úlohou je, aby ste dokázali rozlíšiť vlastný pocit od toho cudzieho a automaticky sa nenechali strhnúť napríklad hnevom, keď sa druhý hnevá.

V realite pestý mix

Možno obdivujete niekoho, kto dokáže zachovať kamennú tvár aj vo vypätých situáciách. Nie je mu však čo závidieť, lebo jeho stena je príliš vysoká a on je kvôli tomu k pocitom iných ľahostajný. Keď vám príde niekto príliš “nestabilný” v prežívaní, tak jeho stena je príliš nízka a cudzie pocity ho kedykoľvek prepadnú. Zlatá stredná cesta – potrebujete si postaviť takú hrubú stenu, ktorá vás pred zbytočnými nájazdmi emócií tých druhých ochráni. Jej výška však musí byť primeraná, aby vám nebránila vnímať emócie tých druhých, ale zároveň vás pred nimi chránila. Celkom fuška, ale tréningom sa to dá docieliť. Prosto budujete svoje hranice a nedovoľujete ostatným, aby cez ne len tak prebehovali.

Odporúčme tiež:  Ako na to... Vystúpiť z bubliny pohodlia a začať žiť naplno

ako sa Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Zdroj: Shutterstock®

Trochu psychošiny

Za vaše reakcie môže, ako inak, detstvo. Keď ste boli malé, smutné a plačúce a dospeláci sa vás snažili čo najskôr utíšiť bez toho, aby váš plač prijali a potvrdili ako legitímnu potrebu, tak ste sa presvedčili, že ste nepochopené. Vás smútok sa nestretol s potvrdením a naučili ste sa slzy potlačovať a nedávať zármutok najavo. Keď ste však počuli, ako vám dospelák hovorí: “Ty sa hneváš, však? Ale to ju úplne v poriadku”, zvyčajne mohol váš hnev rýchlo vychladnúť. Ak ste boli odkázané na to, aby ste prestali väčšinu svojich citov prejavovať, lebo to bolo bezpečnejšie, otupili ste svoju schopnosť rozumieť tomu, čo cítite. A preto vás rozhodí silná emócia niekoho iného – neviete, čo si s ňou máte počať.

Odporúčme tiež:  Čo vám akné prezrádza o vašom zdraví?

ako sa Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Zdroj: Shutterstock®

Túžite, aby mal teraz niekto pochopenie pre vaše emócie?

Do detstva sa síce vrátiť neviete, aby ste požiadali o nápravu, ale na šťastné detstvo nie je nikdy neskoro, ani keď už sme veľkáči. Pokojne si môžete dopriať, čo vám bolo odoprené. Chce to predstaviť si vo vypätej situácii svoje vnútorné dieťa a vysvetliť mu: “Je úplne v poriadku, že cítiš smútok/hnev/zlosť/rozčúlenie/hanbu/strach… Nie je na tom nič zlé. Mne to nevadí.”

Nemusíte sa obávať, že by to bolo schizofrenické – je to efektívny spôsob, ako načúvať svojmu vnútru. Vyskúšajte a presvedčte sa, či váš vlastný chápajúci a podporný hlas má skutočne takú moc. Budete prekvapené :)

Odporúčme tiež:  7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

ako sa Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Zdroj: Shutterstock®

City potrebujú prirodzený priebeh

Vždy, keď doprajete svojim pocitom slobodnú existenciu a uznáte, že máte právo cítiť to, čo cítite, ocenia to a nebudú vás tak “vláčiť” a strhávať vašu pozornosť smerom, ktorým nepotrebujete. Pamätajte na to, čo trefne vystihol Will Smith: “Nenechajte ľudí, ktorí pre vás nič neznamenajú, aby ovládali vašu myseľ, pocity a emócie.”

Odporúčme tiež:  Ako na to... Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

ako sa Chrániť sa pred emocionálnou nákazou

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S. Nie je jednoduché prijať skutočnosť, že ste sami príčinou pocitov, ktoré vám berú radosť zo života. Keď začnete samých seba vidieť ako svojho najväčšieho nepriateľa, je to veľmi nepríjemné. Toto uvedomenie je však vašim najväčším požehnaním. Keď viete, že si viete vytvoriť svoje vlastné trápenie, je logické, že si viete vytvoriť aj svoju radosť. Susan Jeffers

Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa hýbať, aj keď sa vám vypol motor.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Odporúčme tiež:  Ako na to... Vyhnúť sa pascám odkladania na neskôr


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 15.03.16 21:22

SK
karma
114.00

velmi zaujimavy clanok

  • 0
Odpovedať

Pavol Čambál 16.03.16 19:41

karma
-1.00

Alebo sa milé dievčiny naučte používať tzv. "metamodel NLP",ktorý sa bežne používa na odstránenie vnútorných blokov. Ale dá sa využiť aj proti manipulačným technikám. Tým nastavíte protivníkovi zrkadlo, a ten sa spravidla zľakne a utečie.
Pre tie sčítanejšie by som doporučil knihu: "NLP pre každého".
Ak chcete "vytuniť" hlavu sebe alebo svojim blízkym, tak potom : "Ovládnete svuj mozek" od Libora Činky.
A pre spirituálne založené čitateľky: "Léčení duše" od OSHO-a (brutálne návodý, prestal som vďaka jednému z nich fajčiť), alebo "Sila prítomného okamihu" od Eckhart-a Tolle-ho.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 08.04.16 10:58

karma
93.00

zaujal ma veľmi tento článok, pekne napísané

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní