Ako na to... Robiť chyby s gráciou

Ako na to... Robiť chyby s gráciou

Predstavte si, že píšete list a zrazu urobíte pravopisnú chybu. Pokiaľ váš rozum nezaznamená, že bola urobená chyba, zostane v liste nepovšimnutá. Ak ste zvyknutí po sebe čítať a pozerať sa na veci z odstupu, je pravdepodobné, že chybu objavíte a opravíte ju.

A pokiaľ si uvedomujete, že máte právo robiť chyby a potom ich opravovať, nebudete z toho robiť vedu a urobíte čo treba. Ak sa budete na chybu pozerať ako na tragédiu a budete nad ňou lamentovať bez toho, aby ste sa mali k náprave, skomplikujete si život. 

Robiť chyby je ľudské, máme to v designu – údajne na 90 %

Všetkých nás totiž ovplyvňujú systematické chyby v spôsobe, akým vnímame a chápeme svet okolo seba, a práve tieto chyby sú príčinou našich omylov. Napríklad praváci majú sklon zabáčať doprava, kedykoľvek vstúpia do nejakej budovy, hoci to nie je najlepšia cesta k cieľu. Väčšina z nás, či už pravákov alebo ľavákov výrazne preferuje číslo sedem a modrú farbu. Rovnako sa natoľko nechávame ovplyvniť prvým dojmom, nápadom, názorom, že sa zdráhame zmeniť napríklad v teste prvú odpoveď, napriek tomu, že veľa štúdií dokazuje, že by sme dopadli lepšie, keby sme to urobili. Očakávania môžu ovplyvniť náš pohľad na svet a často ovplyvňujú aj naše konanie. 

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Rozvíjať dobrozvyky

Ako na to Robiť chyby s gráciou

Zdroj: Shutterstock®

Život nie je obchod s chemikáliami

To, čo na nás v živote čaká nie je zadelené do fľaštičiek, kde by každá mala svoj štítok s návodom na použitie spolu s dávkovaním. Život je záhada: v jednom momente niečo sedí, a je to správne; v ďalšom sa zrazu veci zmenia a už nesedí nič a je to nesprávne. Ako by nám povedal Guy Kawasaki: „Ak teleskopy fungujú tak, ako majú, každý sa stáva astronómom - a svet je plný hviezd. Keď nefungujú, všetci vytiahnu svoje mikroskopy - a vidno len chyby a problémy. Pravda je taká, že úspech nemožno dosiahnuť ani bez mikroskopov, ani bez teleskopov.“

Odporúčame prečítať:  Ako často je vhodné sprchovať sa?

Ako na to Robiť chyby s gráciou

Zdroj: Shutterstock®

Trochu psychošiny

Ľudské rozhodovanie funguje v dvoch rovinách - racionálnej a inštinktívnej. Obe sa striedajú, ako keď prepínate reflektory auta na diaľkové a stretávacie svetlá. Odborníci predpokladajú, že robíme chyby vo chvíli, keď konáme v jednej rovine, ale naše myšlienky sú v tej druhej. Rozhodneme sa voliť nejakého politika po sledovaní predvolebnej kampane v televízii, aby sme následne zistili, že sme sa pre neho rozhodli na základe prvého dojmu.

Preto je také ťažké eliminovať niektoré typy správania vedúce k chybám: domnievame sa, že konáme racionálne, ale v skutočnosti sa riadime intuíciou a naopak: keď urobíme chybu, často ju zdôvodňujeme nesprávne. Ako keby sme sa niekedy nevedeli učiť zo skúseností, pretože nevieme, z ktorých by sme sa učiť mali. 

Odporúčame prečítať:  5 potravín, ktorých pozitívne účinky ešte len spoznáte

Ako na to Robiť chyby s gráciou

Zdroj: Shutterstock®

Lepší je byť skutočnými než ideálnymi

„Zatiaľ, čo žijeme, v jednom kuse robíme chyby a učíme sa z nich. Nie sme zrodení k tomu, aby sme boli ideálni, ale aby sme boli skutoční – nie preto, aby sme sa stali niekým iným, ale aby sme sa stali sami sebou. Každý z nás robí okolo seba neporiadok, ale nič nie je menej dôležité, než skóre v polčase. Vďaka tomu, že prijímame svoju ľudskosť, prebúdzame svoje duchovno. Uznanie vlastných omylov môže byť najväčším triumfom zo všetkých.“ Dan Millman

Odporúčame prečítať:  6 nenahraditeľných vitamínov pre vašu korunu krásy

Ako na to Robiť chyby s gráciou

Zdroj: Shutterstock®

Pozrime sa na zopár pádnych dôvodov, prečo vám chyby neuberú na elegancii:

  • Keby ste trvali na tom, že sa nechcete nijakej chyby dopustiť, urobíte tú najväčšiu chybu zo všetkých – neurobíte totiž nič.

  • Len tým, že sa dopustíte mnohých chýb sa učíte rozoznávať, čo je chyba a ako ju neurobiť.

  • Chyby môžu byť na vás to najzaujímavejšie za predpokladu, že ste zakceptovali svoje nedokonalé JA.

  • Cesta za tým, kam máte namierené sa začína chybou, ktorú napravíte, z ktorej sa stane ďalšia chyba, aj tú napravíte a z nej sa stane ďalšia chyba a aj tú napravíte…

  • Chcite robiť chyby pravidelne. Na tom nie je nič zlé. Naučte sa vytvoriť si ten najlepší úsudok, zmýliť sa, vytvoriť si ten najlepší úsudok, zmýliť sa, vytvoriť si tretí najlepší úsudok…

  • Chyby sa stačí pokúšať odstraňovať, pričom včerajšie hriechy a chyby nemajú nikdy dominovať nad dnešným myšlienkami.

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Vyhnúť sa pascám odkladania na neskôr

Ako na to Robiť chyby s gráciou

Zdroj: Shutterstock®

P.S.

Cesta k múdrosti?

Dá sa krátko a jasne pomenovať:

Chybuj

a chybuj

a chybuj znova

len menej

a menej

a menej...

Piet Hein, dánsky vynálezca a básnik

Vaša Janette

Nabudúce sa pozrieme na to, ako využiť silu z lásky.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 07.02.16 08:01

SK
karma
114.00

kto nic nerobi ani nepochybi,alebo kto robi,robi aj chyby,sme len ludia.Najviac chyb asi urobim,ked som v strese,snazim sa tomu vyhybat,dufam,ze uspesne,ale,sme len ludia...

  • 0
Odpovedať

Ivana Trochanová 26.02.16 16:19

IT
karma
-1.00

super clanok :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní