Ako naozaj vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Ako naozaj vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?
  • 22.04.2016
  • Gabriela Vargová

Krása nespočíva len v dokonalom tele a top outfite. Má ďaleko rozsiahlejší a hlbší význam. Predstavuje harmóniu tela a duše. Nie nadarmo sa hovorí, v zdravom tele zdravý duch.

Fyzický tréning, ktoré podstupuje vaše telo, je zároveň tréningom mentálnym. Pôsobí na duševné zdravie oveľa viac, akoby ste možno čakali.

Telesné cvičenie je eventuálne jednoduchou súčasťou. Vstanete, zapriete sa a ,,makáte", či už práve beháte, plávate, potíte krv v posilovni alebo zdolávate náročnú turistickú trasu. Ale čo také sebazapretie, odhodlanosť, vôľa, vytrvalosť a súzvuk, v ktorom telo vykonáva danú činnosť?

ako vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejší dôvod, prečo ľudia cvičia, je túžba po dokonalej a neodolateľnej postave. Musím schudnúť do plaviek, vyzerať čo najlepšie, aby som bola okolím vnímaná ako ideál a sexsymbol. A tak, po dlhom a zahalenom zimnom období, nasleduje nezmyselné hladovanie a hodiny strávené vo fitku.

Cvičenie a zdravý životný štýl nesúvisia bezprostredne len s dych vyrážajúcim telom, práve naopak. Obdaria vás silnou sebadôverou, posilnia osobnosť a následne umožnia zlepšenie celkového stavu. Krása sa začína vo vnútri.

Odporúčame prečítať: Terapia farbou - sila zelenej

ako vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Zdroj: Shutterstock®

Jednou z príčin, prečo sa ľudia po tréningu cítia lepšie, je antidepresívny efekt, pri ktorom sa uvoľňuje serotonín a prináša pocit obrovského nadšenia. Mozog nevyhnutne súvisí s pohybom. Je nemožné cvičiť bez stimulácie mozgu. Navzájom sú na plné obrátky vložené do ozdravného procesu, kde na seba pôsobia na viacerých úrovniach.

Cvičenie jednoducho spôsobuje pokles stresových hormónov a vynaložená energia sa nám vráti dvojnásobne naspäť. Jedinci trpiaci depresiou a úzkosťou pocítia výraznú úľavu, pretože mozog pracuje zároveň s telom, čím dôjde k prečisteniu hlavy od negatívnych a vtieravých myšlienok. 

Odporúčame prečítať: Aké sú módne trendy na jar 2016?

ako vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Zdroj: Shutterstock®

Výskum v Štokholme poukázal na fakt, že antidepresívne účinky pohybu sú spojené so zvýšeným rastom buniek v hippocampe. Ide o časť mozgu, ktorá nám pomáha s učením a pamäťovými zručnosťami. Telesná námaha navodí pocit pohody a uvoľnenia.. Svojim spôsobom necháva prúdiť negatívne vibrácie preč z tela a vytvára tie pozitívne. Telo sa zbaví všetkých škodlivín a vy sa vrátite domov šťastnejšie, spokojnejšie a hlavne, s čistou mysľou. Zlepší sa váš celkový zdravotný stav.

Mnohé z nás sa obávajú srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku a iných nežiaducich problémov, ale vaša aktivita posilní hustotu lipoproteínu, známeho ako dobrý cholesterol. Ten znižuje nezdravé triglyceridy, takže krv bude následne prúdiť hladko a zdravo.

Odporúčame prečítať: Darujme si srdce z vlastnej záhrady

ako vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie zvyšuje srdcovú frekvenciu, čím sa do mozgu dostane väčšie množstvo kyslíka, ktorý nielen stimuluje, ale tiež pomáha uvoľniť množstvo hormónov. Tie zaisťujú výživu pre rast mozgových buniek. Nepretržitý pohyb podporuje stimuláciu v najdôležitejších oblastiach mozgu, čím sa chránite pred rizikom vzniku nepríjemných duševných chorôb.

Cvičenie prináša doslova denné i nočné výsledky. Ak sa vykonáva počas dňa, pomáha znižovať stres a dodá potrebnú dávku sily. V noci upokojí myseľ, s výsledkom sladkého spánku. Je to ako Jing a Jang. Energia potrebná na každodenné fungovanie a zdravý spánok ako neoddeliteľná súčasť života. Tak čo, ešte stále váhate? 

Odporúčame prečítať: Zbavte sa denného stresu! Toto sú rady, vďaka ktorým budete všetko zvládať s 

ako vplýva cvičenie na vaše duševné zdravie?

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 22.04.16 10:31

SK
karma
114.00

ranne cvicenie je uz styri mesiace mojou kazdodennou sucastou, som tomu velmi rada, joga a pilates mi pomahaju pri bolesti chrbta, ale aj spevnuju a natahuju moje svalstvo na celom tele, obcas citim po cviceni aj take svaly, na ktore som uz pomaly zabudla, je mi lepsie a veselsie

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 22.04.16 11:43

SK
karma
86.00

tak ako bez zeleniny a ovocia si neviem predstaviť môj de%n, tak bez cvičenia tiež

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.05.16 21:11

ľO
karma
-1.00

vhodný článok pre naštartovanie a aktivitu do nového dňa

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní