Ako pripraviť špargľu? Nauč sa ju pripraviť správne a chutne!

Ako pripraviť špargľu? Nauč sa ju pripraviť správne a chutne!

Možno ste o tom ani nevedeli, no špargľa, ako ju poznáme, je vlastne mladý výhonok rastliny s názvom asparágus lekársky. Tieto výhonky sú zberané spravidla v apríli a máji a konzumované ako zelenina. Je pritom, množstvo dôvodov, prečo zaradiť špargľu do jedálnička, a to aspoň počas jej sezóny.

Obsahuje napríklad bielkoviny, vlákninu, mnohé vitamíny skupiny B aj zinok či horčík. Pôsobí protizápalovo, pozitívne vplýva na proces trávenia a je vítanou súčasťou stravy aj pri problémoch s vysokým tlakom.

Ak sa špargľu rozhodnete zaradiť do jedálnička, možno sa pozastavíte nad otázkou, ako túto netradične vyzerajúcu zeleninu vlastne pripraviť. Známe sú mnohé recepty zo špargle, ktoré sa oplatí vyskúšať. Pokojne ju však stačí len uvariť a použiť ako prílohu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako si pripraviť zelenú aj bielu špargľu, ako ich uvariť a čo ďalšie sa s nimi dá urobiť!

Ako špargľu očistiť?

Pred tepelnou úpravou si špargľu musíte pripraviť. Výhonky bielej aj zelenej špargle je najskôr potrebné poriadne umyť, potom prichádza na rad lúpanie a šúpanie. Ako prvé z drevnatej základne výhonkov odrežeme aspoň dva centimetre. Potom použijeme škrabku na zemiaky a smerom od hlavičky nadol po takmer celej dĺžke špargľu ošúpeme.

Hlavičku nešúpeme, skôr sa len dôkladne zbavujeme drevnatých častí v spodnej tretine výhonku. Ak máte mladučkú čerstvú zelenú špargľu, čistiť ju vôbec nemusíte. Má jedinečnú sladkastú chuť. Pri bielej špargli postupujeme trochu inak. Taktiež ju najskôr umyjeme, ošúpeme ju však úplne celú.

Špargľu vždy šúpeme dôkladne, aby sme predišli jej horkosti. Takto očistená špargľa je už pripravená na tepelné spracovanie.

Pozri aj: Tri recepty z ružičkového kelu: Aj príloha môže byť delikatesa!

príprava špargle

Zdroj: Shutterstock®

Ako špargľu správne uvariť?

Očistenú a ošúpanú špargľu môžete v prvom rade uvariť. Ide v podstate o úplne základný recept na jej prípravu. Nič sa nestane, ak špargľu jednoducho uvaríte v osolenej vode. Tradične sa však výhonky varia vo viazaničkách. Ak to chcete skúsiť, musíme si pripraviť dostatočne vysoký hrniec. Dnes sú dokonca už dostupné aj špeciálne hrnce na varenie špargle.

Postačí vám však akýkoľvek, len musí byť vyšší, pretože by v ňom mala špargľa stáť, pričom špičky hlavičiek zostávajú neponorené. Tie sa dostatočne uvaria v pare a zároveň sa nerozvaria, kým sa budú variť hrubšie časti zeleniny. Jednoducho povedané, výhonky sa takto uvaria rovnomerne.

POSTUP:

  1. Než dáme špargľu variť do vriacej vody, asi 8 až 10 výhonkov zviažeme kuchynskou niťou. Samozrejme, odporúča sa zo špargle odrezať drevnaté konce.

  2. Viazaničku postavíme do hrnca a necháme variť pri vysokej teplote. Mladá čerstvá zelená špargľa je hotová už za 5 či 6 minút. Hrubšie výhonky môžu potrebovať o pár minút viac. O čosi dlhšie sa varí aj biela špargľa.

  3. Špargľu vo všeobecnosti vždy varíme len do polomäkka. Mala by byť mäkká, no stále pevná, nie rozvarená. Jej mäkkosť môžete skúsiť tak, že nožom pichnete do hrubého konca výhonku.

Odporúčame: Recept na zdravé zemiakové placky: Pripravené na plechu a bez oleja!

varenie špargle

Zdroj: Shutterstock®

Ako pripraviť špargľu na pare či na panvičke?

Uvarenú špargľu môžete vždy použiť ako zdravú a chutnú prílohu k rôznym pokrmom. Sú však aj mnohé ďalšie spôsoby jej prípravy. Vyskúšať môžete varenie na pare, čo je veľmi šetrné tepelné spracovanie potravín. Takýmto varením si potraviny uchovávajú veľké množstvo dôležitých živín aj prirodzenú chuť.

Špargľu môžete v parnom hrnci alebo klasickom hrnci s parákom pripraviť podobne, ako akúkoľvek inú zeleniny. Dĺžka varenia v pare závisí hlavne na hrúbke výhonkov. Zelenina môže byť hotová už za 6 až 8 minút. Kontrolujte jej mäkkosť. Pri varení na pare sa nebojte použiť olivový olej aj rôzne bylinky pre zvýraznenie chuti.

Okrem varenia vo vode a na pare môžete skúsiť aj pečenie či grilovanie. Veľmi ľahká a rýchla je príprava na panvici. Nechajte rozpáliť olivový olej, pridajte pretlačený strúčik cesnaku a následne výhonky. Opekajte ich opäť do polomäkka. Na dochutenie môžete použiť soľ i rôzne bylinky. 

špargľa na pare

Zdroj: Shutterstock®

Recept na hustý špargľový krém s vajíčkom

Ingrediencie: 

  • 1 zväzok zelenej špargle

  • polovica póru
  • 1 veľký zemiak 
  • 1 PL masla
  • soľ a mleté čierne korenie
  • 1/2 ČL muškátového orieška
  • 1 l vody
  • 200 ml smotany na varenie
  • 100 g čedaru
  • na podávanie varené vajíčka

Postup: Špargľu umyjeme a odrežeme z nej zdrevnatené konce. Nakrájame ju na menšie kúsky. Očistíme si zemiaky a nakrájame na kocky, pór nakrájame na kolieska. V hrnci si zohrejme maslo a trochu na ňom opečieme pór. Následne pridáme špargľu a zemiak. Po chvíli zalejeme vodou, osolíme, okoreníme a povaríme do zmäknutia zemiakov.

Následne polievku rozmixujeme do hladka a pridáme smotanu. Taktiež pridáme čedar a muškátový oriešok. Povaríme pár minút a odstavíme. Podávame s vareným vajíčkom, prípade aj kúskom chrumkavého pečiva. 

Grilovaná špargľa

  • 500 g zelenej špargle
  • 1 lyžica olivového oleja
  • 100 g syra feta
  • 1 hrsť čerstvej pažítky
  • šťava a kôra z 1 menšieho citróna
  • soľ

Postup

  1. Špargľu si umyjeme, očistíte a odrežeme zdrevnatený koniec.
  2. Špargľu rozložíme na dobre rozohriaty gril a grilujeme z každej strany približne 3 minúty.
  3. Hotovú špargľu preložíme do misky. Pridáme nasekanú pažítku, olivový olej, šťavu a kôru z citróna, osolíme a dobre premiešame.
  4. Špargľu servírujeme a pred podávaním posypeme nadrveným feta syrom.

Ďalšie fantastické recepty zo špargle


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 08.11.21 17:09

KS
karma
133.00

Ďakujem za inšpiráciu, nakoľko špargľu nepripravujem práve preto, lebo som ju nevedela pripraviť, až doteraz :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní