Ako správne odstraňovať akné? Toto sú hlavné zásady!

Ako správne odstraňovať akné? Toto sú hlavné zásady!
  • 16.01.2014
  • Zuzana Mlčochová

Akné je kožné ochorenie mazových žliazok, ktoré produkujú kožný maz v nadmernom množstve. Ak sa do toho zamiešajú baktérie, mazový vývod sa uzavrie, nastane zápal a objavia sa jeho charakteristické prejavy – sčervenanie, opuch, vriedok, citlivosť. Akné či problematická pleť môžu vzniknúť buď z genetickej predispozície – hormonálnymi zmenami nielen v puberte, ale aj zanedbaním starostlivosti o pleť, a to ignorovaním pupáčikov alebo uhrov, často aj nevhodnou domácou starostlivosťou o pleť, a to tak obľúbeným rýpaním si v pleti (nech hodí kameňom, kto je bez viny, však). Ako správne bojovať s akné?

Pozri aj: Domáce briošky – sladké pečivo, ktoré chutí všetkým maškrtníkom

problematická pleť

Zdroj: Shutterstock®

Čo je dôležité?

Veľmi dôležité pri starostlivosti o pleť s akné je domáce ošetrenie, čistenie pleti o ktorej som už písala, ale aj používanie vhodných kozmetických prípravkov, ako napríklad :

  • Masky s ílovým základom, ktoré majú protizápalový účinok a pohlcujú nadmerný maz v pleti (pri aknóznej pleti používať pokojne aj každý druhý deň na celú tvár).
  • Zinok: priaznivé účinky zinku sa klinicky nikdy nepreukázali, ale seboregulačný (mazotlmiaci) účinok tohto stopového prvku je preukázateľný, takže trojmesačnou kúrou s užívaním zinku nič nepokazíme. Nanajvýš si posilníme štruktúru vlasov a nechtov.
  • Gáfrová masť s ichtamolom/kamforichtiol je skvelý pomocník na lokálne použitie, pôsobí protizápalovo. Nielenže pôsobí vďaka zloženiu svojho masťového základu do hĺbky, ale efektívne zbavuje začervenania spôsobeného zápalom, proti ktorému aktívne pôsobí. Masť aplikujeme hneď pri prvých pocitoch rozvoja vyrážky, vtedy sa môže stať, že nedôjde ani k zápalovému procesu a ak áno, zmierni a urýchli jeho priebeh, alebo už aplikujeme na samotný zápal. Používame vždy len lokálne, nikdy nie na celú tvár!
  • Ajovníkový alebo eukalyptový olej
  • Veľmi dôležitá je ale aj zdravá a harmonická strava, ktorá nám vie ovplyvniť nielen aknózny stav našej pleti.
liečba akné

Zdroj: Shutterstock®

Pri liečení pleti s akné je ale aj veľmi dôležitá odborná starostlivosť v kozmetickom salóne, a to hĺbkovým čistením pleti. Ja osobne odporúčam čistenie pleti ultrazvukom alebo AHA kyselinami, prípadne kombináciou týchto dvoch ošetrení, čo podľa mojich skúseností a praxe zaručujú najlepšie a najrýchlejšie pozitívne výsledky. Odporúčam sa vyhýbať manuálnemu vytláčaniu a mechanickým peelingom, ktoré spôsobujú, že sa prenesú hlboko ukryté baktérie na iné časti pleti, a tým sa akné rozširuje. Tiež neplatí dobre známa fáma, že slniečko/solárko pomáha akné, opak je pravda, po slnení často dochádza k zhoršeniu stavu pleti.

Pozri aj: Plavková sezóna 2021: Aké plavky budú kúpaliskovým či dovolenkovým trendom?

aknózna pleť

Zdroj: Shutterstock®

Je viacero foriem akné

Čo by som zdôraznila pri starostlivosti o akné je, že vážne štádiá akné patria do rúk lekára (odporúčam už od bodu 4)! Od miernejšieho až po to najhoršie štádium rozoznávame:

  1. Pupáčiky – uzavreté komedony – s bielymi hlavičkami, ktoré určite pozná každý z nás. Biela hlavička je tvorená hnisom, ktorý tvoria vlastne leukocyty – biele krvinky, ktoré odumreli v boji s baktériami Propionibacterium acnes.
  2. Komedony – s čiernymi hlavičkami. Komedony na rozdiel od pupáčikov siahajú hlbšie pod povrch pokožky a aj ich odborné odstraňovanie je zložitejšie. Komedony sú na rozdiel od pupáčikov otvorené.
  3. Papuly – nepresahujú svojimi vývodmi na pokožku, ale sú pod jej povrchom, na pohľad sú jasnočervené alebo naružovelé a môžu byť bolestivé na dotyk. Ich okraje sú difúzne – nie sú presne ohraničené.
  4. Pustuly – sú vážnejším štádiom akné. Sú hlboko v pokožke a bývajú často zdrojom zápalu. Sú bolestivé na dotyk a vývod zapálenej mazovej žliazky je takisto ukrytý pod povrchom epidermis – pokožky. Sú šíriteľmi zápalu.
  5. Noduly – mnohonásobne väčšie ako obyčajné pupáčiky. Sú silno začervenané, bolestivé a hutné. Sú vriedkovité.
  6. Cysty – najvážnejšie štádium akné. Hlboké zápaly, ktorých regenerácia môže spôsobiť trvalé následky vo formách jaziev.

Pozri aj: Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Jana Komadová 16.01.14 11:23

JK
karma
100.00

netreba ich podcenovať syn skončil v nemocnici na kožnom bral aj lieky to mal 17 rokov trvalo to asi rok a pól teraz má 24 a všetko je v poriadku

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 25.01.14 11:11

DS
karma
-1.00

ďakujem za rady

  • 0
Odpovedať

Kristína Rusinková 27.01.14 18:18

KR
karma
-1.00

Mám 19 a stále problém s akné. Prípravky musím často striedať pretože zo začiatku mi pomáhajú no potom už vôbec. Pleť si pravidelne čistím. Bola som aj u kožnej no tá mi dá vždy len inú mastičku alebo roztok. No určite vyskúšam tú Gáfrovú masť s ichtamolom. :)

  • 0
Odpovedať

Tatiana Ondrašinová 28.01.14 13:15

TO
karma
-1.00

Na akne su velmi ucinne obycajne kvasnice :-)

  • 0
Odpovedať

Stanislava Hasajová 29.01.14 20:59

SH
karma
-1.00

je treba niekedy veľa trpezlivosti

  • 0
Odpovedať

beata egriová 06.02.14 19:32

BE
karma
-1.00

dakujem za cenné rady :)) veľmi mi pomohol čajovníkový olejček ..

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.02.14 06:26

ĽŠ
karma
100.00

Akné vie byť poriadnym strašiakom - super článok!

  • 0
Odpovedať

Dana Josefiova Dana 20.02.14 13:07

DJD
karma
-1.00

Souhlasim s clankem. Pouzivam zinkovou mast Sudocrem na jakekoliv kozni problemy, mast plet velmi dobre zhoji. Maska s jilovym zakladem (pouzivam Cattier Paris na mastnou plet) je vyborna, kdyz je plet v zanetu. Na zmirneni zacervenani je skvely Skinoren (na predpis od kozniho) nebo AKN krem od Biodermy. Osobne pouzivam kosmetiku Bioderma Sebium - ma rozsahle portfolium kremu s ruznym ucinkem, ma i emulzi s nizsi koncentraci AHA kyselin (kyselinou glykolovou) pro domaci pouziti: Bioderma Sebium Serum... Pokud se mi plet zhorsi, vyzkousim jeste tu kafrovou mast s ichtamolem, jak doporucujete. Dekuji za rady.

  • 0
Odpovedať

Natália Jeleneková 18.04.14 14:55

NJ
karma
-1.00

Akné je veľmi nepríjemná vec ale každý si tým musí prejsť...

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 23.10.14 18:17

MR
karma
-1.00

wau veľmi hodnotný článok, chválim :)

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 28.10.14 08:49

ľO
karma
-1.00

na ultrazvuk rada chodievam,pleť je po ňom krásne čistá a rozjasnená

  • 0
Odpovedať

Lucia Stupková 24.09.17 21:20

LS
karma
100.00

Treba to prenechat kozmeticke

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní