Antibiotiká: Tieto chyby pri ich užívaní nikdy nerob!

antibiotické lieky

Asi každému z nás sa z času na čas stane, že nás zhoršený zdravotný stav privedie k užívaniu antibiotík.

 

Tieto lieky predpisované lekármi dokážu človeku zvyčajne rýchlo pomôcť, no pri ich užívaní musíme byť obozretní. Mali by sme byť informovaní o tom, ako v našom tele pracujú alebo ako ich správne užívať.

 

V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko by ste o týchto najčastejšie predpisovaných liekoch mali vedieť a akým chybám sa pri ich užívaní vyhýbať!

 

Čo sú to antibiotiká?

Antibiotiká sú látky ničiace mikroorganizmy. Práve vďaka tejto vlastnosti sú používané ako liečivo pri infekčných chorobách, ktoré majú hlavne bakteriálny pôvod. S antibiotikami sa spája jedno veľmi známe meno, a to Alexander Fleming. Ten v roku 1928 z plesni penicillium notatum získal penicilín. Ide o prvé antibiotikum, ktoré sa začalo používať aj v medicíne. V súčasnosti je známych niečo cez 6000 látok, ktoré majú antibiotické vlastnosti.

 

V medicíne však našlo uplatnenie len okolo 70 z nich. Niektoré známe antibiotiká majú totiž výrazne nežiaduce účinky, alebo sú toxické. Tieto látky s antibiotickým účinkom pôsobia primárne proti baktériám. Niekedy zaberajú i na huby či parazitické prvoky. Antibiotiká dokážu na mikroorganizmy vplývať viacerými spôsobmi. Buď ich rovno usmrcujú, alebo sú schopné zastaviť ich rast.

 

Zaujme ťa: Ešte si jej nepodľahla? Ukážeme ti, ako sa nosí baretka!

Dodržujte pokyny lekára

Predaj antibiotík je u nás viazaný lekárskym predpisom. Pri ich užívaní je vždy dôležité dodržiavať presné pokyny lekára. Množstvo podstatných údajov však nájdete ani v príbalovom letáčiku. Dĺžka a frekvencia užívania antibiotík závisí od viacerých faktorov, preto opäť platí, že je potrebné počúvať lekára. Tento druh liekov sa zvyčajne berie v osemhodinových, dvanásťhodinových či dvadsaťštyrihodinových intervaloch. To znamená, že niektoré antibiotiká sa užívajú dvakrát či trikrát denne, pri iných stačí jedna tableta počas dňa.

 

Antibiotiká je potrebné zapiť tekutinou, najlepšie vodou alebo čajom. Mlieko aj rôzne druhy ovocných džúsov môžu znižovať ich účinok. Rovnako je vhodné vzdať sa pri liečbe alkoholu, ktorý ovplyvňuje látkovú premenu. Okrem nižšej účinnosti antibiotík v tele dochádza aj k spomaleniu odbúravania alkoholu z krvi. Otázku, či užívať tieto lieky nalačno alebo po jedle za vás znova vyrieši lekár či lekárnik. Platí, že niektoré antibiotiká pôsobia lepšie na prázdny žalúdok, iné potrebujú napríklad tuk z potravy.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Tieto chyby nerobte!

Množstvo ľudí sa pri užívaní antibiotík dopúšťa viacerých chýb. Ide napríklad o svojvoľné nasadenie antibiotík. Hoci sú tieto lieky na lekársky predpis, mnohým zostávajú doma nepoužité balenia. Veľakrát sa stáva, že pri ďalšej chorobe sa ľudia rozhodnú zostatkové antibiotiká dobrať. K takejto situácii by nikdy nemalo dôjsť. Iba lekár vie posúdiť potrebu užívania antibiotík a zvoliť pri liečbe tie najvhodnejšie. S tým hneď súvisí druhá chyba, ktorú chorí často robia. Za normálnych okolností by sa nemalo stávať, že vám zostanú doma antibiotiká. Tento druh liekov je totiž potrebné doužívať do poslednej tablety.

 

To, že prejavy ochorenia ustupujú, neznamená, že baktérie sa už v tele nenachádzajú. Taktiež nie je vhodné zväčšovať intervaly medzi užitím jednotlivých dávok. V tele je počas liečby potrebná minimálna hladina účinnej látky. Ak si na užitie tabletky spomeniete neskoro, zoberte si ju čo najskôr. Nikdy však nesiahajte po dvojitej dávke. Hladina účinnej látky by totiž v krvi prudko stúpla. Hrubou chybou je aj akékoľvek nerešpektovanie nariadení lekára. Ak máte podľa jeho slov užívať antibiotiká nalačno, aspoň dve hodiny predtým nič nejedzte.

 

Odporúčame: Štrikovanie je IN. Toto ťa dostane, rovno do obchodu!

Nezabúdate na probiotiká?

V súvislosti s užívaním antibiotík môžeme spomenúť ešte jedno vážne pochybenie, a to ignorovanie probiotík. Lekári ich neodporúčajú bezdôvodne. Hoci antibiotiká zabíjajú škodlivé baktérie, zároveň ničia v čreve aj tie dobré. Preto niekedy dochádza pri užívaní týchto liekov k nevoľnosti, hnačkám či žalúdočným problémom. Je to z dôvodu narušenia črevnej flóry.

 

Týmto problémom sa vyhnete konzumáciou probiotík. Ide o živé organizmy, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie človeka. Do tela ich môžeme doplniť prostredníctvom stravy, napríklad v mliečnych výrobkoch. Počas liečby antibiotikami však lekári odporúčajú posilniť organizmus aj výživovými doplnkami s obsahom probiotických kultúr. Antibiotiká a probiotiká je vhodné užívať s niekoľkohodinovým odstupom.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Prečo niekedy neúčinkujú?

Antibiotiká zvyčajne začínajú účinkovať 24 až 48 hodín po nasadení. Pri niektorých sa na viditeľné zlepšenie zdravotného stavu musí čakať dokonca 3 až 5 dní. Niekedy nezaberú vôbec. Stáva sa to z niekoľkých príčin. Veľmi často sa stáva, že antibiotiká boli nasadené úplne zbytočne, pretože došlo k zlej diagnostike ochorenia. Napríklad, väčšina infekcií dýchacieho traktu má vírusový pôvod, čo znamená, že na takéto ochorenie nezaberú ani najsilnejšie látky s antibiotickým účinkom.

 

Ak vám teda lekár v takomto prípade nasadí antibiotiká, nepomôžu vám. Ďalšou príčinou môže byť rezistencia, čiže odolnosť na konkrétne antibiotiká. Tá vzniká ako dôsledok nadmernej a nevhodnej konzumácie týchto liekov. Nezodpovedné užívanie antibiotických látok totiž môže viesť k tomu, že baktérie začnú byť na ich smrtiaci vplyv odolné. Antibiotiká tak škodlivé baktérie v tele ani nezničia, ani nezastavia ich rast a množenie.

 

Pozri aj: Časté chyby pri zdravom stravovaní: Stoja nás kilá navyše!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!
Trápi ťa suchá pokožka alebo ekzém? Skús tento prírodný kúpeľ!
Vyskúšaj tento recept na domáci kefír. Vieš, ako vplýva na zdravie?
Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?
Miluješ prísady do kúpeľa? Prečo nepoužívať obľúbené bomby?
Liečivá sila medu: Poznáš aj tieto jeho zázračné účinky?
Dehydratácia: Rozpoznaj s.o.s signály tela, ktoré ťa varujú vopred!
Očkovanie počas tehotenstva – je to bezpečné?
Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!
Gaštany: Aké sú ich účinky na organizmus? Toto si určite netušila!
Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!
Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!
Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!
Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!
Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!
Pásový opar: Spozorni už pri prvých príznakoch ochorenia!
Problémy s očami: Čo znamenajú suché oči alebo zažltnuté bielka?
Biele zuby na dosah: Vyskúšaj jednoduché triky pre krajší úsmev
Ako relaxovať počas prestávky v práci? Toto ti vždy dobije baterky!
Starostlivosť o detské zuby? Radšej veríme mýtom
Nadmerné vypadávanie vlasov: Toto je 7 najčastejších príčin!
Imelo nie je len na ozdobu: Prekvapí ťa zázračnými schopnosťami!
Časté chyby pri zdravom stravovaní: Stoja nás kilá navyše!
Babičkine superpotraviny: Sušené slivky sú nutričnou špecialitou pre organizmus!
PMS – vyskúšaj potraviny, s ktorými ho dostaneš pod kontrolu!
 

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.23.11.17 10:42 | benynka | karma: 79
od detstva viem, že antibiotiká treba dobrať celé balenie preto nechápem ľudí, ktorí ich nedoberú ale snažia sa nimi vyliečiť keď sú znovu chorí a najhoršie keď tak liečia aj svoje deti

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


23.11.17 19:03 | Nikola Turková | karma: 100
Dobrý deň, úplne s vami súhlasím. Navyše, ak človek nedoužíva celé balenie antibiotík, niet sa čo čudovať, keď sa choroba o pár mesiacov vráti. A liečba detí zostatkovými antibiotikami už ani nepotrebuje komentár, také niečo by sa skutočne nemalo stávať. Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o názor, želáme pekný deň :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


23.11.17 12:50 | Monika Červinková | karma: 94
antibiotiká som nebrala ani nepamätám kedy naposledy...

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


23.11.17 19:06 | Nikola Turková | karma: 100
Dobrý deň, tak to máte veľké šťastie :) Antibiotiká síce pomôžu, no vždy sú pre telo záťažou. Najlepšie je, ak ich človek vôbec nepotrebujeme. Želáme pekný deň :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


23.11.17 19:14 | Mária Maxianová | karma: 83
niekedy to bez tých antibiotík nejde, aj keď sa im vyhýbam

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


23.11.17 22:59 | Milka Damašková | karma: 92
Veru poznám pani, ktorá si sama ordinuje lieky, proste ich zháňa u tých ktorým zvýšili...a zdravotne je na tom už dosť zle, myslím že sa jej to samoliečiteľstvo nevyplatilo

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


11.12.17 18:14 | Soňa Krátka | karma: 100
pred antibiotikami mám vždy veľký rešpekt, ak už ich musím brať, využívam ich celé, pretože viem, že by som výsledok liečby znegovala...tak prečo si vyrábať problémy, ale aj tak, ak sa dá, choroby riešim prírodou

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


17.12.17 17:06 | Anna Kristova | karma: 91
antibiotiká užívam len občas

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy: Jednoduché a účinné!

10.12.2017 KRÁSA
Spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy: Jednoduché a účinné!

Nechtová mykóza, inak aj onychomykóza je plesňová infekcia, ktorá postihuje najčastejšie naše nechty na nohách. Okrem toho, že vôbec nie je estetická, asi ako žiadna choroba...

Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

19.11.2017 LIFESTYLE
Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

Možno ste nevedeli, no tým, ako celé roky odmietate brokolicu (samozrejme nie úplne každý) sa ochudobňujete o úžasnú zeleninu, ktorá obsahuje množstvo potrebných látok pre telo...

Ako umyť okná rýchlo a bez šmúh? Na noviny určite zabudni!

19.11.2017 LIFESTYLE
Ako umyť okná rýchlo a bez šmúh? Na noviny určite zabudni!

Umývanie okien je zdĺhavou prácou, do ktorej sa väčšina z nás nechce púšťať. V období sviatkov však nemáme na výber. Príde k nám na návštevu svokra či mama...

Stavba domu, ktorú zvládneš len za pár hodín? Nie, nie je to sen!

28.11.2017 LIFESTYLE
Stavba domu, ktorú zvládneš len za pár hodín? Nie, nie je to sen!

V čase, kedy sa realitný trh potýka s neustálym nárastom cien nehnuteľností prišli taliani s pomerne zaujímavou novinkou. Vytvorili alternatívu, ktorá sa odlišuje od klasických predstáv o bývaní...

Mrazené potraviny: Áno či nie? Aká je skutočná pravda?

07.12.2017 LIFESTYLE
Mrazené potraviny: Áno či nie? Aká je skutočná pravda?

Mrazené potraviny sú v dnešnej uponáhľanej dobe stále viac používané.  Veľa ľudí si však od nich udržiava odstup.   Tvrdia, že ich v žiadnom prípade nemôžeme porovnávať s čerstvými a nikdy sa im kva...

Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

14.12.2017 LIFESTYLE
Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

Všetci dobre vieme, že v potravinách, ktoré kupuje v bežných supermarketoch sa nachádzajú látky nie príliš prospešné pre ľudský organizmus. Potravinových káuz pribúda, a naopak...

5 chýb, ktoré ťa stoja majland: Návod, ako kúriť šetrnejšie!

12.12.2017 LIFESTYLE
5 chýb, ktoré ťa stoja majland: Návod, ako kúriť šetrnejšie!

Vonku mrzne a sneží a naše radiátory sú zasa po dlhom období v plnom nasadení. Účty za vykurovanie domácnosti sa však môžu pri zúčtovaniach šplhať až do astronomických výšok...

Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

30.11.2017 LIFESTYLE
Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

Bobkový list sa v našich kuchyniach používa ako obyčajná korenina. Premýšľali ste však niekedy nad tým, že by vám mohol pomôcť so zdravotnými ťažkosťami?   Mali by ste vedieť...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Ako uskladniť chlieb, aby vydržal dlhšie čerstvý? Ostaneš prekvapená!

04.12.2017 LIFESTYLE
Ako uskladniť chlieb, aby vydržal dlhšie čerstvý? Ostaneš prekvapená!

Čerstvý, ešte rozvoniavajúci chlebík, prinesený priamo z pekárne, ktorý praská hneď pri prvom zahryznutí. Lahodné, že?   Avšak, stáva sa aj vám, že vám chlieb v domácnosti dlho nevydrží? Niekedy...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Vodný kameň v sprche: Ako ho odstrániť? Neuveríš, ale s týmto!

27.11.2017 LIFESTYLE
Vodný kameň v sprche: Ako ho odstrániť? Neuveríš, ale s týmto!

Každá domácnosť je iná. A to platí aj o kúpeľni. Všetci si ju zariaďujeme podľa svojho vkusu, ale tiež aj podľa toho, aké máme možnosti. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, tak nepochybujem o tom...

Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!

09.12.2017 LIFESTYLE
Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!

Väčšina domácností už má plastové okná. Pracovníci firmy vám perfektne nasadia všetky okná, no málokedy vám už povedia podstatné veci o údržbe.   Ako často je potrebne mazať kovové časti okien...

Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

28.11.2017 LIFESTYLE
Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

Možno to poznáte aj vy - vybrali ste zo zeme všetku svoju úrodu v nádeji, že ju budete konzumovať a využívať vo svojich pokrmoch minimálne celú zimu. Avšak...

Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

03.12.2017 LIFESTYLE
Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

Obdobie vianoc sa blíži, ako aj príprava tradičného zemiakového šalátu. Na jeho prípravu je potrebné ošúpať väčšie množstvo zemiakov. Niekedy je to skutočne otrava, ale my vám ukážeme trik...

Ako sa zbaviť bradavíc? O tomto si ešte nepočula!

16.12.2017 LIFESTYLE
Ako sa zbaviť bradavíc? O tomto si ešte nepočula!

Veľa z nás si tým už prešlo. Bradavice na pätách či rukách, patria medzi našich nepríjemných spoločníkov. Hovorí sa, že keď raz bradavice dostaneme, už sa ich nikdy nezbavíme...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 2s