Babička bylinkárka radí: Tieto májové bylinky si určite nazbieraj!

Babička bylinkárka radí: Tieto májové bylinky si určite nazbieraj!

Každá správna bylinkárka dobre pozná všetky májové bylinky, dokonca niektoré už ich majú tento rok nazbierané aj nasušené. Ak nechcete premeškať sezónu jarných byliniek, ktoré sa zbierajú v máji, pozrite sa spolu s nami na to, ktoré to sú a s čím vám vedia pomôcť! Bola by totiž veľká škoda prejsť popri nich bez povšimnutia.

Určite nám dáte za pravdu, že jar je nádherné obdobie, a tá tohtoročná, vďaka slnečným a teplým dňom, obzvlášť. Takéto krásne dni by bol hriech presedieť doma, preto nás to úplne automaticky ťahá von, do prírody. A tá je plná darov, ktoré nám lesy a lúky ponúkajú ako na podnose. Nazbierajte si jarné bylinky aj teraz, v máji! Samozrejme, buďte pritom maximálne ohľaduplné voči prírode a netrhajte bezhlavo všetko, čo vám príde pod ruku.

Vezmite si na najbližšiu prechádzku košík alebo papierové vrecko a nazbierajte si zopár z týchto májových byliniek! Mimochodom, za mnohými z nich vôbec nemusíte ísť ďaleko, stačí vám vyjsť do vlastnej záhradky alebo na dvor. Potom si ich už len starostlivo nasušte na sieťke alebo papieri na pečenie a po zvyšok roka si už len vychutnávajte zdravé čajíky, odvary alebo obklady.

Alchemilka obyčajná

Nájdete ju na vlhkých lúkach, popri potokoch, vrátane horských oblastí. Zbiera sa kvitnúca vňať, ale pokojne aj prízemné lístky. Je to silný bojovník pri kožných chorobách a už nejednej žene alchemilka pomohla pri ženských chorobách. Uľahčuje menopauzu a dokáže dokonca uľahčiť pôrod tým, že posilňuje maternicu. Obsahuje flavonoidy, éterické oleje, vitamíny aj vlákninu.

  • TIP na zápar z alchemilky pri menštruačných bolestiach: Pripravíme ho z 1 l horúcej vody a hrste sušenej vňate (môže byť aj spolu s koreňom). Necháme lúhovať 15 minút a pri ťažkostiach popíjame trikrát denne. 

Pozri aj: Pŕhľava dvojdomá: Vieš, ako si z nej pripravíš lahodný sirup?

alchemilka obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Ďatelina lúčna

A nemusí to byť rovno štvorlístok. Hoci sa ďatelina považuje za burinu, určite ju netreba podceňovať. Vďaka obsahu silíc, trieslovín, vitamínov, minerálov, vlákniny a iných prospešných látok, má antiseptické a antibiotické účinky, odstraňuje plynatosť a upravuje stolicu, no dokáže aj zlepšiť kvalitu spánku.

Nájdete ju takmer kdekoľvek – na poli, lúke alebo v záhrade. Z ďateliny si môžete pripraviť čaj alebo odvar na rany, psoriázu, popáleniny a ekzémy.

  • TIP na obklad z ďateliny: Nazbierame si čerstvé kvety. Hrsť kvetov sparíme horúcou vodou a zmes priložíme na postihnuté miesto. Prikryjeme plátnom a necháme pôsobiť. Pomôže pri stvrdnutých prsných žľazách, furunkloch či bércových vredoch. Vyskúšať ich možno aj pri reume.

Pozri aj: Dopraj si čaj z ibišteka! Neuveríš, aké skvelé sú jeho účinky!

ďatelina lúčna

Zdroj: Shutterstock®

Kapsička pastierska

Táto rastlinka sa považuje za burinu, šíri sa naozaj rýchlosťou blesku, ale ak vás trápi silná a bolestivá menštruácia, mali by ste byť za túto bylinku vďačné. Práve kapsička bude pre vás totiž veľkým pomocníkom. Dokáže utlmiť bolesti podbruška aj zmierniť príznaky menopauzy.

Kapsičku môžete použiť ako zápar, obklad alebo sedací kúpeľ. Pastierska kapsička má takisto schopnosť prečistiť a podporiť funkciu obličiek, močových ciest a pečene.

  • TIP na obklad z kapsičky: Päť čajových lyžičiek sušenej kapsičky zalejeme pol litrom studenej vody a necháme lúhovať počas noci. Následne formou obkladov aplikujeme na opuchy a rany. 
kapsička pastierska

Zdroj: Shutterstock®

Pakost smradľavý

Nezľaknite sa nie príliš lákavého názvu rastlinky. Napriek tomu je mimoriadne prospešná. Zbiera sa kvitnúca vňať, ktorá obsahuje triesloviny a horčiny. Výborne zabojuje proti hnačke a má aj mierne močopudné účinky. Čaj neznesie každý, pre jeho horkú chuť, ale rozhodne mu dajte šancu vo forme obkladu na rôzne opuchy, vredy, rany a bolestivé miesta. Vyhnite sa mu v tehotenstve!

  • TIP na čaj z pakostu: Jednu polievkovú lyžicu zalejeme 250 ml horúcej vody a necháme lúhovať 15 minút. Potom scedíme a pri akútnych ťažkostiach podávame dvakrát denne. Nápoj je vhodný pri vnútornom krvácaní a na prečistenie organizmu. 

Bude sa ti páčiť: Ako na rýchly a účinný detox? Urob si nápoj na očistu tela!

pakost smradľavý

Zdroj: Shutterstock®

Šalvia lekárska

V tomto prípade máte ešte chvíľku čas, pretože jej sezóna začína až koncom mája. Zbierajú sa listy s pomerne výraznou arómou. Pomôže vám pri ťažkostiach s trávením, ale aj pri kašli a chorobách horných dýchacích ciest. Priaznivo pôsobí na vylučovanie žlče, ale pomôže vám aj pri nespavosti.

Má jednoducho univerzálne využitie a obsahuje napríklad draslík, vápnik, železo, betakarotén, horčík, luteín a kyselinu listovú. Môžete ju použiť aj ako zápar či sedací kúpeľ. Dodá vám energiu a vitalitu, no zároveň upokojuje napätie v tele.

Šalvia takisto dokáže výrazne upokojiť nervy, ale pozor – v tehotenstve môže vyvolať potrat! Počas kojenia zase môže zastaviť tvorbu mlieka. Všeobecne by sa čaj zo šalvie nemal piť príliš dlho – doprajte si zakaždým aspoň trojtýždňovú pauzu.

  • TIP na sedací kúpeľ so šalviou: Do studenej vody pridáme dve veľké hrste šalviových listov a necháme lúhovať cez noc. Druhý deň privedieme k varu a odvar prilejeme do vane s vodou. Kúpeľ sa uplatňuje pri vaginálnej mykóze a plesňových kožných ochoreniach. 

Neprehliadni: Trápia ťa afty? Toto sú najčastejšie príčiny ich vzniku!

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

V máji si nazbierajte aj tieto bylinky:

  • Baza čierna – zbiera sa kvet, ideálne na poludnie, čaj pomáha proti nachladnutiu, podporí potenie a vykašliavanie.
  • Benedikt lekársky – pri jeho zbere si radšej natiahnite rukavice, výrazne podporí váš imunitný systém a má silné protirakovinové účinky.
  • Breza previsnutá – kto by ju nepoznal? Popísalo sa už o nej mnoho, teda aspoň pripomenieme, že detoxikuje organizmus a podporuje obranyschopnosť.
  • Hloh obyčajný – tento mesiac si nazbierajte kvety (skôr púčiky) a zelené lístky, pomáha pri srdcovej arytmii.
  • Hluchavka biela – je účinná pri chorobách močového ústrojenstva, ale pomôže aj pri menštruačných problémoch.
  • Jahoda obyčajná – zbierajú sa mladé lístky lesných jahôd, ktoré nájdete na okrajoch lesov a na lúkach, obsahujú totiž vysoký podiel vitamínu C.
  • Materina dúška – zbiera sa vňať, najlepšie okolo obeda, čaj pôsobí protizápalovo a má výrazné dezinfekčné účinky.
  • Mäta pieporná – jej liečivé účinky a osviežujúcu chuť dnes poznajú aj malé deti, veď uľahčuje dýchanie a bojuje proti kašľu.
  • Medovka lekárska – jej špecifickú citrónovú vôňu poznáme všetci, ale vedeli ste, že jej listy vám pomôžu aj po poštípaní hmyzom?
  • Medvedí cesnak – zrejme vám už neprezradíme nič nové, keď pripomenieme jeho bohatý obsah železa.
  • Praslička roľná – pomôže vám pri ochorení obličiek a močových ciest, ale dokáže aj zastaviť krvácanie vo forme studeného záparu.

Nezašliapnite ani tieto bylinky, ktoré stoja za zber a vysušenie: kostihoj lekársky, lopúch, malinové listy, myší chvost, nátržník husí, nechtík lekársky, ostružina černicová, palina pravá, pamajorán obyčajný, pľúcnik lekársky, podbeľ liečivý, pŕhľava dvojdomá, prvosienka jarná, repík lekársky, rumanček kamilkový, sedmokráska obyčajná, skorocel kopijovitý a valeriána lekárska.

Aktualizovaný článok: 23.5.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 05.05.18 08:55

HZŠ
karma
102.00

Po ďateline lúčnej by som sa asi mala poobzerať, našepkáva mi to moja "diagnóza"

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.05.18 19:10

MM
karma
100.00

mnohé z nich máme na záhrade, zbierame a sušíme

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 06.05.18 20:02

AR
karma
103.00

kapsicka lekarska mi rastie na zahradke...asi si ju nazieram :)

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 06.05.18 22:45

karma
109.00

Niektoré bylinky si suším,ale že ich je až toľko,som netušila.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní