Borievka obyčajná – účinky a spôsoby použitia týchto liečivých bobúľ

Borievka obyčajná – účinky a spôsoby použitia týchto liečivých bobúľ

Borievka obyčajná je pomerne známa a ľahko spoznateľná rastlina. Mnohí ju spájajú hlavne s výrobou niektorých druhov alkoholu, no jej plody v sebe skrývajú oveľa viac.

Sú skvelým zdrojom vitamínu C či cenných karotenoidov a majú blahodarný vplyv na zdravie človeka. Pomôžu tráviacemu traktu aj močovým cestám, a dokonca zlepšia stav vašej pokožky.

V nasledujúcom článku vám predstavíme liečebné účinky týchto fialových bobúľ. Aké je použitie borievky obyčajnej zvnútra alebo zvonka?

Borievka – Juniperus communis

Borievka obyčajná, známa aj ako jalovec, je vyšší vždyzelený ker dorastajúci do výšky jeden a pol až štyri metre. Rastlina je charakteristická kratším pichľavým ihličím a fialovo modrými bobuľami. Obľubuje suchšie pôdy a problém jej nerobia ani vyššie položené miesta. Borievku môžeme zaradiť medzi rastlinstvo mierneho a studeného pásma severnej pologule.

Na našom území sa vyskytuje hlavne v podhorských a horských oblastiach. Borievky môžeme nájsť na suchých stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach, v lesíkoch i borinách. Veľké porasty sa vyskytujú v oblasti Považského Inovca, Kláštora pod Znievom aj v Slovenskom krase.

Zber borievky obyčajnej

Ak sa rozhodnete natrhať si borievky, uistite sa, že sa nachádzate mimo chránených oblastí a miest, kde je zber zakázaný. Ker kvitne v období od apríla do mája. Na liečebné účely sa zbierajú dozreté plody borievky, a to zvyčajne od septembra do novembra.

Tie je následne možné sušiť do zásoby, ideálne v prevzdušnenom priestore a pri maximálnej teplote 35 °C. Po usušení by mali byť bobule lesklé a nezvráskavené. Na začiatku zimy sa niekedy zberá aj drevo borievky, z ktorého sa získava silica. Jej účinok je však o niečo slabší ako v prípade plodov. 

Odporúčame: Nový druh ananásu je tu a všetci ho chcú!

pomoc borievky pri zdravotných ťažkostiach

Zdroj: Shutterstock®

Liečivá borievka obyčajná

Borievka bola na zdravotné účely využívaná dávno v minulosti. Už v staroveku ju považovali za prírodný všeliek. Arabi si napríklad v stredoveku pripravovali borievkový lekvár, ktorý bol preslávený svojimi liečivými účinkami. Borievkovým dymom si zase kedysi ľudia dezinfikovali svoje obydlia.

Zloženie borievky obyčajnej

Čerstvé plody borievky obsahujú triesloviny, silice a flavonoidy. Taktiež sú výborným zdrojom vitamínu C. Živice nachádzajúce sa v šupke chránia telo pred infekciami a majú dezinfekčné vlastnosti. Tmavé sfarbenie bobúľ je spôsobené vysokým obsahom karoténových farbív, ktoré napomáhajú zlepšovať výkonnosť očí.

Účinky borievky obyčajnej

  • Už päť až desať nalačno rozžutých borievkových bobuliek naštartuje celkové prečistenie organizmu.
  • Borievky majú okrem detoxikačných účinkov aj antiseptické a hlavne močopudné vlastnosti. Vďaka tomu účinne odstraňujú z tela nadbytočnú vodu.
  • Tieto fialové bobule sa často používajú pri chorobách močových ciest, poruchách látkovej premeny i liečbe kĺbového reumatizmu.
  • Taktiež podporujú trávenie, vylučovanie žlče a zvyšujú chuť do jedla.
  • Sú dobrou prevenciou pred chrípkou alebo nádchou. Borievka pozitívne vplýva dýchacie cesty, pomáha odstraňovať kašeľ i hlieny.
  • Ženy ocenia jej schopnosť tlmiť bolesti pri menštruácii a napravovať nepravidelný cyklus.
  • Rovnako dokáže znižovať hladinu cholesterolu, odstrániť kyselinu močovú z kĺbov a upokojiť nervový systém.

Odporúčame: Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?

sušené borievky

Zdroj: Shutterstock®

Liečivé recepty s borievkou obyčajnou:

1. Čaj z borievkových plodov

Pri vnútornom užívaní plodov borievky obyčajnej nie je vhodné prekračovať dávkovanie, pretože to môže viesť k vedľajším účinkom. Konzumovať by ich nemali ani tehotné a kojace ženy a ľudia s ochorením obličiek.

Ak vás naopak trápi dusivý alebo hlienitý kašeľ, zadržiavanie vody v tele či zlé trávenie, pripravte si borievkový čaj. Ten je rovnako účinný pri zvýšenom cholesterole, reume a vhodný je aj na preventívne prečistenie organizmu.

POSTUP: Na liečivý čaj budete potrebovať sušené rozdrvené plody borievky. Ak nemáte možnosť usušiť si vlastné, na internete alebo v obchodoch so zdravou výživou si ľahko kúpite borievky už v sušenej podobe.

Dve čajové lyžičky nasypte do menšieho hrnca a pridajte tri deci vody. Po zovretí varte zmes ďalšie tri minúty, a potom odstavte. Odvar nechajte lúhovať 12 až 17 minút a sceďte. Po miernom vychladnutí si ho môžete osladiť čajovou lyžičkou medu. Čaj si doprajte jeden až tri razy denne. Borievka nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Očista či liečba bobuľami by nemala presiahnuť dĺžku piatich týždňov.

Pozri aj: Prečo potrebujeme antioxidanty? Nachádzajú sa v týchto potravinách!

borievkový kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

2. Borievkový odvar na kúpeľ

Borievka obyčajná dokáže blahodarne vplývať na ľudské telo aj zvonka. Napríklad kúpeľ s borievkovým odvarom má liečivé i relaxačné účinky. Vyskúšajte ho pri problémoch s hemoroidmi, zlým spánkom či pri kožných ochoreniach.

Pomôže vám, ak vás trápi nervozita, bolesti chrbtice a krížov či svalové kŕče. Veľmi účinný je pri artritíde, dne aj reumatizme.

POSTUP: Najskôr si z čerstvých či sušených borievok pripravte odvar. Použiť môžete buď 150 gramov sušených plodov alebo tri šálky čerstvých bobúľ borievky. Požadované množstvo plodov vložte do hrnca, zalejte 1,5 litrom vody a varte približne 5 minút.

Potom nechajte zmes lúhovať ešte 10 až 15 minút a sceďte. Takto pripravený odvar vlejte do vane s teplou vodou. Kúpeľ si doprajte dvakrát týždenne po dobu aspoň 20 minút. Odvar samotný môžete použiť i na čistenie problematickej pleti.

3. Tinktúra z borievky obyčajnej

Borievková tinktúra je skvelá na podporu trávenia či zmiernenie nepríjemného nadúvania. Užíva sa po kvapkách (6 až 8 kvapiek) rozrobená vo vode. Zvonka možno tinktúrou natierať boľavé miesta či kožné vyrážky. 

POSTUP: 1 diel sušených plodov zalejeme 2 dielmi 40 % číreho alkoholu. Uzavrieme v nádobke a necháme macerovať asi 2 až 3 týždne. Potom tinktúru scedíme a uskladníme v tmavej fľaštičke na tmavom a chladnom mieste. 

Aktualizovaný článok: 11.9.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Soňa Kelemenová 06.09.17 08:11

SK
karma
86.00

a akú má fantastickú vôňu, to ste vedeli?

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 06.09.17 10:07

MF
karma
67.00

borievky sú veľmi chutné a zdravé ovocie

  • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 06.09.17 13:11

KK
karma
90.00

priznám sa, že také čerstvé som ich ešte nejedla, len ako kompót, takže ani netuším ako voňajú, budem to musieť napraviť

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 06.09.17 16:08

karma
108.00

Borievky poznám naozaj len z obrázka,čo je fakt škoda.

  • 0
Odpovedať

Miroslav Hajzuš 06.09.17 18:38

MH
karma
64.00

borievky su najlepšie v tekutom stave

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 06.09.17 18:57

PV
karma
113.00

Pre ženy určite úžasná je borievka.. Vyskúšala by som si ten kúpeľ..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.09.17 19:53

MM
karma
100.00

nie nadarmo sa vraví, všetko hľadaj v prírode

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 06.09.17 22:30

MD
karma
132.00

Bez mučenia priznávam, že som ju ešte v živote naživo nevidela a známa mi je akurát vo forme Borovičky, ktorú som ešte neokúsila :)

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 07.09.17 18:32

SK
karma
114.00

borievka je borievka...

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 07.09.17 19:49

DB
karma
117.00

na borievkach sa mi páči ich vôňa...je to čistá vôňa lesa...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 11.09.23 19:25

ĽŠ
karma
100.00

Ako deti sme často zberali.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní