Ako cestovať zadarmo? Máme pre teba 5 zaujímavých tipov!

Ako cestovať zadarmo? Máme pre teba 5 zaujímavých tipov!
  • 08.09.2019
  • Michaela Kožáková

Pri prečítaní nadpisu článku si asi myslíte, že vás chceme nachytať. Možnosť cestovať zadarmo znie ako nedosiahnuteľný sen, ale ak viete, ako a kde hľadať, môžete ho jednoducho zrealizovať.

Dnes môžeme cestovať naozaj kamkoľvek a záleží len na nás, vlastne na našej peňaženke, či si chceme užívať západy slnka zo súkromnej pláže alebo zbaliť batoh a cestovať vlakom. Existuje veľa spôsobov, ako ušetriť na cestovaní. Napríklad môžete využiť akciové letenky, ubytovať sa v hosteli alebo priamo v domácnosti u miestnych, jesť v reštauráciach v bočných uličkách, využívať mestskú dopravu namiesto taxíkov, odvážnejšie povahy môžu využiť stopovanie. Možností je veľa a vy si na svoj cestovateľský zoznam môžete pripísať aj tie najvzdialenejšie destinácie bez toho, aby ste po zvyšok roka museli jesť chlieb s maslom a piť lacnú coca-colu. 

Pozri aj: Najlacnejšie európske destinácie: Tento rok ťa dovolenka nezruinuje!

Cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Pravdaže, cestovanie s deťmi nemôže byť úplne zadarmo. Jedine, ak by ste ich jedno po druhom zbalili do kufra a ubytovali sa u svojej nevlastnej thajskej babičky. Rodiny môžu ušetriť peniaze počkaním si na last minute dovolenku alebo využiť rôzne zľavové ponuky od cestovných kancelárií. 

Pre mladých, sólo cestovateľov či páry, ktorí chcú precestovať a spoznať svet zadarmo alebo za úplne minimum nákladov, máme niekoľko tipov, ktoré zahŕňajú dobrovoľníctvo, prácu v zahraničí, trávenie času s miestnymi. Niektoré z nich si vyžadujú vzdelanie, zručnosti a skúsenosti, ale väčšina možností je otvorená každému, kto chce a hľadá dobrodružstvo. 

Vďaka týmto možnostiam nielen uvidíte kus sveta, naučíte sa veľa nových vecí, získate priateľov, spoznáte miestnu kultúru, ale možno aj zistíte, že túlavé topánky sú vám už primalé a potvrdí sa vám príslovie: všade dobre, doma najlepšie.

Tak aké sú to tie spôsoby, ako cestovať zadarmo?

venčenie psov

Zdroj: Shutterstock®

Vezmi ma na prechádzku

Predstavte si dom na pláži alebo obrovskú drevenú chatu v nádhernom horskom prostredí. Vedeli ste, že aj vy si môžete dovoliť niekoľko nocí v takomto luxuse? A dokonca zadarmo? Mnoho majiteľov domov po celom svete ponúka ubytovanie vo svojich luxusných a polohou vynikajúcich domoch, a to za to, že im ich postrážite. Stačí, ak na dom dohliadnete, prípadne vyvenčíte domáceho miláčika a postaráte sa o jeho pohodlie.

Ak majiteľ vyžaduje nejaké extra úpravy okolo domu, ako napríklad vyčistenie bazéna (ktorý môžete využívať, jupí), upratovanie, pokosenie záhrady alebo iné práce, dokonca vám ich zaplatí. Takže, nielenže môžete mať ubytovanie zadarmo, ale zárobkom pokryjete i svoje výdavky na cestovanie, stravu. Medzi najobľúbenejšie webové stránky, ktoré ponúkajú takéto možnosti, sú Trusted Housesitters, Nomador, HouseSit Match, Mind My House. Znie to skvele, čo poviete?

Dvíhame kotvy

Zdroj: Shutterstock®

Dvíhame kotvy!

Ďalšou možnosťou je zamestnať sa na výletnej lodi. Ubytovanie a strava sú samozrejmosťou. Popri tom, že precestujete obrovský kus sveta, si tiež môžete zarobiť pekné peniaze. Pracujte ako recepčná, animátor voľného času, chyžná, čašníčka, babysitterka alebo fitness trénerka. Záleží na tom, čo vás baví a s čím máte skúsenosti. Stačí, ak vyplníte online formulár na stránkach niektorých lodných spoločností, ako sú MCS, Carnival, Princess, úspešne absolvujete pohovor a hurá na palubu. 

Neprehliadni: 7 fascinujúcich miest, ktoré by tento rok nemal vynechať žiadny cestovateľ

Aupair

Zdroj: pinterest.com

My name is...

Viete dobre po anglicky? Baví vás práca s deťmi? Ak ste odpovedali áno, tak si rýchlo sadnite za počítač a prezrite si stránky, ktoré ponúkajú pozície učiteľov v zahraničí. Niektoré krajiny vyžadujú certifikáty, ale väčšinou vám stačí dobrá znalosť jazyka alebo študovanie daného jazyka. Organizácie vám zabezpečia ubytovanie a niektoré vám ponúknu i zárobok. Medzi lukratívne krajiny, kde môžete učiť, patrí Čína, Japonsko, Vietnam, Taiwan, arabské krajiny. 

Ak milujete deti, skúste pracovať ako aupair. Väčšina rodín ponúka ubytovanie priamo u nich doma, stravu a aj týždenné vreckové. Veľakrát vás rodina vezme i na dovolenky, prázdniny do letných domov pri mori, zaplatí jazykový kurz. Vďaka tejto práci spoznáte miestnych, naučíte sa jazyk a precestujete krajinu. Najobľúbenejšie krajiny pre aupair sú Švajčiarsko, Rakúsko, Francúzsko, Austrália, Nový Zéland, Taliansko, Španielsko. 

Prenajmem ti moju posteľ

Poznáte film The Holiday, kde si Cameron Diaz vymenila svoj luxusný dom v Los Angeles s malou a zastrčenou chatkou na usadlosti Kate Winslet? Presne takto môžete cestovať i vy. Zadarmo. Existujú overené internetové stránky, ktoré ponúkajú možnosti takýchto výmen. Je to výborná príležitosť, ako sa ubytovať zadarmo.

Objavujte nové miesta a prijmite nocľah u miestnych ľudí prostredníctvom webových stránok s couchsurfingom. Po celom svete cestovatelia ponúkajú možnosť prespať u nich doma na gauči, posteli zadarmo. Takisto sa organizujú rôzne couchsurfingové stretnutia, kde môžete spoznať mnoho ľudí, ktorí ponúkajú takýto typ ubytovania. 

Letuška

Zdroj: pinterest.com

S hlavou v oblakoch

Ak ste mladé, máte chuť precestovať celý svet a pritom si ušetriť na vlastné bývanie, staňte sa letuškou. Nemusíte mať tri tituly a postavu ako Andrea Verešová. Stačí, ak ovládate jazyk, dočiahnete na kufrový priestor nad hlavami cestujúcich a ste sympatická. Ako letuška počas voľného času medzi letmi môžete spoznať mnohé krajiny, zarobiť si pekné peniaze a získať veľa skúseností. Pravdaže, nie je to ľahká práca, ale odmena vo forme krásnych cestovateľských zážitkov a tisícok sledovateľov na Instagrame stojí za to. 

Cestovať

Zdroj: pinterest.com

Cestovať dnes môže naozaj každý. Či už má veľa peňazí, alebo menej. Možností a spôsobov je naozaj veľa. Stačí si len zvážiť, čo chceme, ako to chceme a kde chceme ísť. Cestovanie zadarmo alebo za minimum peňazí si vyžaduje dávku odvahy, dôvery a obozretnosti, ale i odpracovaných hodín. Ak sa rozhodnete, že chcete ušetriť peniaze a skúsiť iné cestovanie, poriadne si preštudujte webové stránky, preverujte a získajte všetky potrebné informácie. Nebuďte však vystrašení a bojazliví, mnoho ľudí cestujte takýmto spôsobom a o inom už ani nepremýšľajú. 

- Anketa

UŽ STE SKÚŠALI CESTOVAŤ JEDNÝM ZO SPOMENUTÝCH SPÔSOBOV?

Odpovedalo 35 ľudí  

Áno
11%
Nemám skúsenosti
37%
Zvažujem takú možnosť
51%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marika Michálková 11.10.19 23:55

MM
karma
107.00

fajn tipy

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:14

AM
karma
-1.00

Zaujímavé možnosti.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:56

KS
karma
133.00

Asi skôr nikdy by som takúto možnosť cestovania nezvažovala :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní