Cestovanie s neznámymi v aute: Ako stopovať či zdieľať dopravu?

Cestovanie s neznámymi v aute: Ako stopovať či zdieľať dopravu?
 • 08.10.2014
 • Silvia Karasová

Ak vám chýbajú peniažky, chcete zažiť dobrodružstvo či jedno s druhým, môžete sa na výlet alebo dovolenku vydať aj zadarmo, alebo aspoň za menšiu sumu, než normálne. Je tu však jedno pravidlo, pripravte sa na to, že až do poslednej chvíle nebudete vedieť, s kým vlastne pocestujete. Kolegovia na cestách sú totiž úplne neznámy.

Isteže, ak nemáte vlastné auto, alebo z akýchkoľvek dôvodov ním nemôžete ísť, najjednoduchšie je kúpiť si lístok na vlak či autobus. Na druhej strane, cesta autom je rýchlejšia, pohodlnejšia a vašu peňaženku až tak nezaťaží, pri troche šťastia vôbec. Takýto štýl cestovania môžete praktizovať rôzne a my sa dnes pozrieme práve na tri najčastejšie spôsoby.

Odporúčame prečítať: Zacvičte si hneď zrána

stopovanie

Zdroj: Shutterstock®

Stopovanie

Kto raz okúsi stopovanie a bude mať počas svojej prvej jazdy šťastie na šoféra, stopu sa tak dlho nevzdá. Zakaždým je to iný zážitok, spoznáte množstvo nových ľudí aj ich životné príbehy. Pri stopovaní sa väčšine šoférom, ktorí vám zastavia, jazyk rozviaže, a tak sa neraz môžete zahrať na psychológa, alebo opačne, posťažovať sa so svojimi problémami či starosťami aj vy. Samozrejme, iné je stopovať na pomerne krátku vzdialenosť a iné cestovať stopom do zahraničia.

Ak cestujete na Slovensku trebárs z Košíc do Prešova, stačí sa postaviť na výpadovku a zaujať stopérsku pózu, teda vystrčiť palec smerom na hor a pekne sa usmiať. Ak cestujete, či už v rámci Slovenska, alebo v zahraničí, na dlhšiu vzdialenosť, majte pri sebe vždy nejaký tvrdší papier a, samozrejme, fixku alebo voskovky na písanie, ktorými zaznačíte na vyrobenú tabuľku cieľ svojej cesty. 

Odporúčame prečítať: Zamilujte si Jordánsko

skladanie sa na benzín

Zdroj: Shutterstock®

Skladanie sa na benzín

Zložte sa na benzín. Na rôznych weboch (stačí trošku pogooglovať) jestvujú komunity šoférov, ktorí sa s vami radi zložia na benzín. Pointa je tá, že idú v rovnakom (podobnom) čase, na rovnaké miesto, ako vy. Stačí sa skontaktovať, dohodnúť detaily, nasadnúť a môžete sa viezť. Čím obsadenejšie bude auto, tým menej zaplatíte a užijete si aj viac zábavy. Ak ale cestujete až na konečnú, napríklad žijete v Prahe, ale chystáte sa domov do Popradu, dohodnete sa s niekým, kto cestuje až na východ Slovenska, a po ceste môžete pokojne pribrať ďalších, ktorí sa potrebujú previezť v rámci vašej spoločnej cesty. Základom je spravodlivosť a svoju rolu, samozrejme, hrajú aj sympatie. 

mikrobusy

Zdroj: Shutterstock®

Mikrobusy

Mikrobusy aj to je jedna z možností lacnejšieho cestovania, aj keď nie vždy ušetríte. Prv, než sa na mikrobus odhodláte, zistite si ceny klasických autobusov či vlakov. Obvykle sú však spomínané mikrobusy lacnejšie, aj z toho dôvodu, že v niektorých je zníženejší komfort. Vo vnútri je vás cca 8 až 10 ľudí, ak si ako partia sadnete, môžete sa tešiť na zábavu. Mikrobusy jazdia najmä ako spoje medzi mestami na Slovensku, odvezú vás ale tiež na letisko do susednej krajiny (Praha, Viedeň, Varšava, Budapešť), niektoré cestovky ich dokonca využívajú aj pre dovolenkárov (počas leta do Chorvátska, Bulharska, Grécka, ale aj Talianska). 

Odporúčame prečítať: Urobte si deň sama pre seba


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Martina Zahoranová 08.10.14 08:05

MZ
karma
92.00

jazdiť stopom, alebo sa dohodnúť s cudzímy ľuďmi - na to by som nemala odvahu

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.10.14 11:13

JK
karma
100.00

iba raz v živote som išla stopom nutne som sa potrebovala dostať domov a to som mala 18 rokov no ten strach čo som zažila za tých 20 minút som si povedala nikdy viac

 • 0
Odpovedať

Soňa Horváthová 08.10.14 11:41

SH
karma
-1.00

Overený a dôveryhodný tu sa nemusíte báť ničoho, jazdy sú príjemné, bezpečné a finančné nenáročné...:)

 • 0
Odpovedať

peter sjekel 08.10.14 18:49

PS
karma
-1.00

jazdiť s cudzími, len ak sú známi

 • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 12.10.14 12:52

karma
-1.00

idem len s tými, ktorým dôverujem

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 27.10.14 16:34

MR
karma
-1.00

radšej cestujem s ľuďmi ktorých poznám a s ktorými viem že zábava a skvelé zážitky obohatia výlet :)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 11:15

KS
karma
133.00

Tak toto už je na mňa prisilný adrenalín :-)

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:05

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:05

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní