Dovolenkové nástrahy na horách: Na čo pri návšteve hôr nezabúdať?!

Dovolenkové nástrahy na horách: Na čo pri návšteve hôr nezabúdať?!
  • 14.07.2014
  • Silvia Karasová

Na dovolenke chce každý oddychovať, naberať nové sily, spoznávať okolie a odniesť si odtiaľ samé príjemné zážitky. Nechceme byť paranoidné, ale pred dovolenkou by ste mali myslieť aj na možné riziká. Nie preto, aby ste v sebe živili nejaký zbytočný strach, ale preto, aby ste sa mohli pripraviť skutočne na všetko a nemuseli byť nemilo prekvapené. Podobne ako more, aj hory napriek svojej kráse skrývajú nejaké tie nástrahy. Prv než vyrazíte na túru, by ste sa na ňu mali dôkladne pripraviť a, samozrejme, aj vybaviť. Na čo nezabudnúť?

Pozri aj: Tri recepty z ružičkového kelu: Aj príloha môže byť delikatesa!

počasie na horách

Zdroj: Shutterstock®

Sledujte počasie

Možno počasie nezvyknete sledovať, pred výletom do hôr by ste to ale mali zmeniť. Počasie na horách býva totiž často zradné a občas aj nevyspytateľné. Aspoň aký taký prehľad by ste o ňom mali mať. Kliknite si na web slovenského hydrometeorologického ústavu a pozrite si jeho vývoj na grafe (nájdete v časti Meteogram). Môžete tam vidieť prognózu zrážok, ale tiež silu vetra a, samozrejme, prípadné výstrahy. Do batohu si pribaľte teplé oblečenie, ale tiež pršiplášť, keby niečo. 

horská turistika

Zdroj: Shutterstock®

Možno si spomínate na nedávne víchrice, ktoré v našich slovenských horách narobili riadnu neplechu. Ak sa chystáte na návštevu lesa či hôr, držte sa zákazu vstupu. Na niektorých miestach môžu ešte odstraňovať kalamitné drevo, niektoré úseky môžu byť ohrozené zosuvmi pôdy, či popadanými stromami. Nepodceňujte tieto pravidlá! Podobne to platí aj pri značkovaných chodníkoch. Potlačte v sebe ducha dobrodruha a kráčajte len tam, kde je to povolené. Inak riskujete nielen vzrušujúcu noc v divočine, ale aj zranenie či úrazy, ktoré sa vôbec nemusia skončiť šťastne. 

výlet do hôr

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na ochranu pred hmyzom a slnkom

Ak patríte k tým osobám, ktoré vo veľkom priťahujú komáre či kliešťov, nezabudnite sa vybaviť repelentom. V horách by ste si mali dávať pozor aj na iné zvery, od medveďom cez diviakov, jeleňov, až po hady. Pamätajte si, že vy tam nie ste doma, nechoďte do húštin (ani za cenu jedinečného hubového úlovku!), a už vôbec nie hlboko do lesa. Vždy sa držte pri turistických chodníčkoch, v prípade potreby majte so sebou píšťalku (pri neočakávanom strete sa môžete pokúsiť dotyčného tvora vystrašiť jej zvukom), na nohách by nemali chýbať vysoké topánky (ak by vás niečo malé zatúžilo pohrýzť).

Podceňovať by ste nemali ani silu horského slniečka. Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom je tu na mieste. K slnku by ste mali aj na horách pristupovať tak, ako trebárs pri mori. Riziko úpalu hrozí aj tu. Preto by na hlave nemal chýbať klobúk. Dodržiavať by ste mali tiež pravidelný pitný režim.

Na čo ešte myslieť?

Zaznamenajte si čísla na horských záchranárov, ak ich predsa len zabudnete, ešte vždy je tu číslo 112. Na túry nikdy nechoďte osamote a pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, vráťte sa. Ohláste aspoň svojim známym cieľ svojej cesty. V prípade zlého počasia sa niekam ukryte. Búrka na horách môže mať zdrvujúce účinky, teplota môže poklesnúť až o 15 °C, ľadový vietor vás tak môže podchladiť behom pár minút. Opäť teda platí, sledujte pravidelný vývoj počasia a nepodceňujte svoje schopnosti. 

Odporúčame: Bezdetné celebrity, ktoré po deťoch vôbec netúžia: Ťažko tomu uveriť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Šutvajová 14.07.14 20:16

karma
-1.00

hory by sme si mali vychutnať pripravení, aby to stálo zato

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 27.09.15 14:18

MR
karma
-1.00

počasie je nevyspytateľné

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 10:44

KS
karma
133.00

Počasie v horách je veľmi nevyspytateľné a dokáže sa zmeniť z minúty na minútu, a netreba zabúdať ani na foťák, aby sme mohli zachytiť tú krásu a more zážitkov :-)

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:43

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 08:43

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní