My Slováci sme síce neboli obdarení morom a plážami, no zato máme k dispozícii aspoň malé moria, v podobe jazier a priehrad, kde sa môžeme osviežiť počas horúcich dní. Výhodou je, že na výlet k takémuto jazeru si nemusíme brať úver v banke, naopak, môže to byť pre nás výborná alternatíva k dovolenke pri mori, navyše dostupná tak cenovo, ako aj pokiaľ ide o blízkosť. Pozrite sa s nami preto na tie najkrajšie jazerá na kúpanie na Slovensku a vyberte si, ktoré z nich otestujete najbližšie!
- Beňatinské jazero (okres Sobrance): Jazierko ako z rozprávky. Tyrkysovo modrá voda si vás skutočne podmaní, obzvlášť, ak vám neprekáža ani mierne chladnejšia voda. Výhodou je, alebo aspoň doposiaľ bolo, že toto miesto nie je také známe a navštevované, ako iné, preto sa tu budete cítiť „ako doma“. Za zmienku určite stojí aj fakt, že práve na tomto mieste sa našla skamenelina až päť metrov dlhej ryby, a to ešte v čase, keď Beňatina fungovala ako kameňolom, neskôr zatopený spodnou vodou.
Pozri aj: Dovolenka v tehotenstve alebo s novorodencom: Áno alebo radšej nie?
Bude ťa zaujímať
- Palcmanská Maša (okres Rožňava): Toto jazero doslova pre otužilcov nájdete v jednom z najkrajších národných parkov, v Slovenskom raji. Ide o vodnú nádrž, ktorá vám poskytne dokonalé osvieženie, avšak naozaj len tým, ktorí zvládnu kúpanie v chladnejšej vode.
- Richňavský tajch (okres Banská Štiavnica): Tajchy sú tajchy – tie si jednoducho musí človek zažiť na vlastné oči. V tomto prenádhernom prostredí sa môžete nielen kúpať, ale aj romanticky člnkovať.
- Šútovské jazero (okres Martin): Nazývané je aj slovenským Plitvickým jazerom a nie náhodou. Jeho scenéria je naozaj ako z filmu. Ak vás láka opaľovanie a kúpanie v Evinom rúchu, nachádza sa tu aj ohradená nudistická pláž. A v prípade, že budete mať chuť nielen na kúpanie, ale tiež na prechádzku, v blízkosti jazera nájdete aj takmer 40-metrový vodopád.
- Vojčianske jazero (okres Bratislava): Je síce o čosi horšie dostupné (nedostanete sa sem autom), avšak stojí za kúsok námahy. Jeho jedinečnú scenériu dotvárajú Lužné lesy.
Zaujme ťa: Tip na letnú dovolenku: Toto sú najkrajšie pláže Chorvátska!
Máte chuť zaplávať si v prírodnom jazere alebo vodnej priehrade, no tie, ktoré sme pre vás vybrali, máte odruky? Nezúfajte, pretože vodných plôch, vhodných na kúpanie, máme na Slovensku skutočne neúrekom. Toto je aspoň niekoľko z nich:
- Brestovec (okres Myjava)
- Buková (okres Senica)
- Byšta (okres Trebišov)
- Diakovce (okres Šaľa)
- Domaša (okresy Stropkov a Vranov nad Topľou)
- Dubník (okres Nové Zámky)
- Gazárka (okres Senica)
- Horné Saliby (okresy Galanta a Šaľa)
- Horný Hodrušský tajch (okres Banská Štiavnica)
- Ivanka pri Dunaji (okres Senec)
- Izra (okres Košice)
- Jelka (okres Galanta)
- Kalameny (okres Ružomberok)
- Klinger (okres Banská Štiavnica)
- Kolpašské jazerá (okres Banská Štiavnica)
- Kuchajda (okres Bratislava)
Bude ťa zaujímať
- Lipovec (okres Martin)
- Liptovská Mara (okres Liptovský Mikuláš)
- Nové Košariská (okres Bratislava)
- Pieskovňa (okres Malacky)
- Počúvadlo (okres Banská Štiavnica)
- Rudava (okres Malacky)
- Ružiná (okres Lučenec)
- Ružín (okres Gelnica)
- Slnečné jazerá (okres Senec)
- Sĺňava (okres Piešťany)
- Šulianske jazero (okres Dunajská Streda)
- Teplý vrch (okres Rimavská Sobota)
- Tomky (okres Senica)
- Veľký Draždiak (okres Bratislava)
- Veľký Zemník (okres Bratislava)
- Vincov les (okres Galanta)
- Vinianske jazero (okres Michalovce)
- Zelená voda (okres Nové Mesto nad Váhom)
- Zemplínska Šírava (okres Michalovce)
- Zlaté piesky (okres Bratislava)
Odporúčame vidieť: Čičmany ako slovenský unikát: Prečo ich treba vidieť?
A ešte pár dobrých rád na záver:
- Keďže prírodné vodné plochy bývajú oveľa studenšie, ako voda v umelých kúpaliskách, nevystavujte svoj organizmus prudkým teplotným šokom tým, že budete do vody skákať rozhorúčené. Naopak, vstupujte do vody postupne a pomaly.
- Pozor na hĺbku vody! Tá je totiž v prírodných jazerách nevyspytateľná – z polmetrovej môže byť len jediný krok k niekoľkometrovej hĺbke.
- Snažte sa vyhnúť prehltnutiu vody, dvojnásobne to platí u detí, nakoľko vo vode sa môžu vyskytovať rôzne sinice, organizmy a baktérie, no napríklad aj výlučky hlodavcov. Z toho môžu následne vzniknúť tak alergické reakcie, hnačky a zvracanie, ako aj ochorenia pečene alebo obličiek.
- Vyhýbajte sa vodám, ktoré vám nie sú známe, a to bez ohľadu na to, či sú stojate alebo tečúce. Rozhodne nevstupujte do zakalených vôd alebo tých so zeleným či riasovitým povrchom. To isté platí aj pre vodné plochy, ktoré sú označené zákazom kúpania.
- Anketa
KÚPETE SA V SLOVENSKÝCH PRÍRODNÝCH JAZERÁCH?
Odpovedalo 50 ľudí