Na čo si dať pozor pred odchodom na dovolenku a počas nej?

Na čo si dať pozor pred odchodom na dovolenku a počas nej?
  • 21.05.2019
  • Michaela Kožáková

Poznáte ten pocit, keď si kúpite letenku do Peru alebo dovolenku na Malorku? To šteklenie v žalúdku? Pravdepodobne všetci milujeme cestovanie. Ak máme na mysli pieskové pláže, teplé more a prechádzky historickými centrami. Cestovanie sa stalo súčasťou našich životov, či už cestujeme do práce, na služobnú cestu alebo vypnúť na pár týždňov niekde do teplých krajín. Počas rokov sa cestovanie zmenilo. Od otvorenia hraníc a prvých autobusových zájazdov Karosou až po dnešné all inclusive dovolenky a luxusné pobyty v krajinách a hoteloch od výmyslu sveta.

Dovolenkový mód. Nové plavky, krátka minisukňa, ktorú by ste si inak neobliekli, tancovanie na bare do skorých ranných hodín, dvadsať denne pridaných fotiek na Instagrame, vychutnanie si večere v drahej reštaurácii v prístave. Počas dovolenky sa z nás stávajú divoké dračice, módne ikony a z mužov neodolateľní lovci. Pravdaže, každý z nás si aspoň raz za rok zaslúži vyhodiť z kopýtka a oddýchnuť si. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že možno počas cestovania na dovolenku a počas nej robíme niektoré veci nesprávne? Nie? Tak pokračujte v čítaní. 

Pozri aj: Tipy, ako ušetriť na cestovaní: Spoznaj svet „za babku“ (II. časť)

Cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Dokumenty a peniaze

Vypršaná platnosť pasu? Na čo mi bude cestovné poistenie? Aha, tam potrebujem víza? Vybil sa mi telefón, rezerváciu som si nevytlačila. Tieto „maličkosti“ sa nám stávajú často.

Päťsto eur mi bude stačiť. Idete ich hneď do banky premeniť na menu krajiny, kam cestujete. Počkajte, neberte si so sebou zbytočne veľa peňazí. Bankomaty po celom svete akceptujú aj cudzie platobné karty, takže si pokojne môžete vybrať peniaze na mieste. V mnohých reštauráciach a obchodoch môžete takisto platiť kartou. Pravdaže, noste so sebou nejakú hotovosť. 

Čo ak to budem potrebovať?

Balenie na dovolenku. Niekto sa zo samej radosti balí už dva týždne dopredu a pre niekoho je táto činnosť nočnou morou. Bude tam pršať? Čo ak sa mi tie tenisky roztrhnú? Vezmem si ešte dvoje. A aspoň šesť šiat. Nakoniec sa prichytíte pri tom, ako kľačíte na kufri a snažíte sa ho zapnúť po tom, čo ste si zbalili celý šatník. A na letisku vám skoro oči vypadnú z jamiek, keď vám odvážia batožinu. 

balenie na dovolenku

Zdroj: Shutterstock®

Lietadlá

Slováci veľmi nerozhadzujú. Povedzme si úprimne, keď letíme z dovolenky s plnými kuframi nových kabeliek, oblečenia a suvenírov, ani náhodou nemienime priplácať za kilá navyše. Radšej sa ovešiame dvadsiatimi taškami a pri kontrole pred nástupom do lietadla zdržujeme a za nami sa vytvára nekonečná kolóna. Máme toľko príručnej batožiny, že zmätené letušky pobehujú po lietadle v snahe nájsť miesto pre naše preplnené tašky.

Niekedy to naozaj nie je s nami ľahké. Nadšenie z dovolenky, stres, vzrušenie. Zdržujeme vzlietnutie, lebo ešte musíme zavolať mame a oznámiť, že sedíme pri okne. Pýtame si tretiu šálku kávy, nie sme zabezpečení pásom vtedy, keď máme byť. Vstaneme a začneme vyberať batožinu hneď po tom, ako pilot oznámi, že o pätnásť minút pristávame. Hrnieme sa k východu a stojíme nachystaní v uličke, ako keď v autobuse už nie je miesto na sedenie. A tí, ktorí sa boja lietadla a posmelia sa pred cestou alkoholom, vedia poriadne zabaviť celé lietadlo a dať letuškám zabrať.  

Vybrali sme: Najnebezpečnejšie miesta planéty: Budeš mať zimomriavky po tele!

v lietadle

Zdroj: Shutterstock®

Vysoké očakávania

Kúpime si letenku za pár eur a čakáme trojchodové menu, veľký priestor na nohy a letušky bývalé Miss World. Takisto sa pri dovolenkách zakúpených na poslednú chvíľu za polovicu pôvodnej ceny nevieme zmieriť s izbou bez výhľadu na more alebo ubytovaním vo vedľajšej budove. Niekedy stepujeme pred recepciou hotela a čakáme kompenzáciu za teplú vodu, ktorá netiekla v skorých ranných hodinách, za komáre v izbe alebo nevymenené uteráky. Každý z nás je iný a má iné očakávania. Treba sa však zamyslieť nad pomerom ceny a kvality.

Bez práce nie (sú) koláče

Mnohí z nás sa nevedia dočkať, kedy zaklapnú v práci počítač, umyjú si šálku na kávu, zavezú deti svokre a nechajú sestre inštrukcie, ako sa starať o mačku. Keď už konečne príde tá vytúžená dovolenka a ležíte na pláži, premýšľate nad tým, či ste poslali šéfovi týždenný report alebo koľko mítingov vás čaká po príchode. Veľa z nás jednoducho nevie oddychovať a vypnúť. Neustále kontrolovanie mailov a zmeškaných hovorov niektorých z nás zamestnáva natoľko, že si zabúdame užiť čas s partnerom alebo rodinou. A preto sme sa vlastne na dovolenku vybrali. 

Zaujme ťa: Toto sú tie najzbytočnejšie funkcie auta! Uhádneš, ktoré sú to?

Práca počas dovolenky

Zdroj: Shutterstock®

„Must see“

Pred dovolenkou alebo zájazdom si veľa z nás čo-to naštuduje o krajine, kultúre a pamiatkach, ktoré treba navštíviť. Na internete čítame o tom, aká je Hagia Sofia obrovská a Jadranské more čisté. Keď zaplatíme vysoké vstupné a drahý celodenný výlet, vlastne zistíme, že polovica pamiatky je zaprataná lešením, pretože práve prebieha rekonštrukcia alebo expozícia múzea, kvôli ktorej sme prišli, je dočasne zatvorená. Toto sú, bohužiaľ, veci, ktoré ovplyvniť nemôžeme. Nájazdy tisícok turistov sú často dôvodom uzatvorenia či rekonštrukcie pamiatok. Čo tak pozrieť si niečo iné? Miesto, o ktorom vie málo ľudí, je krásne, nezaplnené turistami a dlhými radmi. Napríklad namiesto pyramíd navštíviť antické mesto Abydos, kde bolo pochovaných niekoľko faraónov. Alebo miesto drahej gréckej reštaurácie v centre zájsť do miestneho rodinného pohostinstva?

Ešte jednu

V dnešnom veku technológií, keď si telefón berieme aj na toaletu, navigácia nám spoľahlivo nájde miesto pohovoru alebo program vyhľadá najbližšiu reštauráciu, by bolo neslýchané, ak by sme si svoje smartfóny, tablety, ipady nevzali so sebou na dovolenku. Ako by to bolo, keby sme sa na sociálnych sieťach nepochválili, že sme práve sedeli na slonovi a kúpali sa v Mŕtvom mori. Veď by nám predsa nikto neuveril! Ešte jednu fotku tu, pri tej palme takúto pózu, ešte jednu selfi s ťavou vyplazujúcou jazyk. Tu mám privreté oči, tam mám veľké boky, odfoť ma znova. Čo tak vychutnať si ten moment priamo na mieste? Poobzerať sa naokolo a kochať sa krásnou scenériou?

selfie

Zdroj: Shutterstock®

Dajte si aj do druhej nohy

Veľakrát sa na dovolenke stane, že strácame nad sebou kontrolu. Alkohol, zábava, veci, ktoré by sme doma normálne nerobili a neskúsili. Veď sme si predsa prišli užiť a konečne si oddýchnuť od skorého ranného vstávania a otravných kolegov. Áno, na jednej strane máme pravdu. Všetko má však svoje hranice. Nemusíme byť za každú cenu stredobodom pozornosti. Užívajme si, zabávajme sa, ale tak, aby sme sa neocitli na policajnej stanici s prekladateľom alebo na recepcii pýtajúc si náhradný kľúč od izby. 

dovolenka a alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Prvý deň, druhý deň...

Je pekné, že si pred dovolenkou všetko naplánujete. Pripravíte si program na každý deň, zoznam miest, ktoré chcete vidieť, pamiatok, ktoré chcete navštíviť. Pozor však, aby ste na konci dovolenky nezistili, že ste síce videli všetko, čo ste chceli, ale ste unavení, ulietaní a máte pľuzgiere na oboch pätách. Buďte spontánni a dajte priestor náhode. Nemusíte splniť program do bodky a ani nemusíte od siedmej rána až do polnoci behať s vyplazeným jazykom. Je to predsa dovolenka! 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 21.05.19 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 21.05.19 11:27

karma
104.00

Asi sa v tom nájde veľa ľudí, áno tak to prevažne prebieha ,ale takí sme my ľudia...všetci sa tešíme na dovolenku

  • 0
Odpovedať

Mária Lipčejová 21.05.19 21:06

ML
karma
-1.00

Tak tento článok je fakt super, na dovolenku sa každý teší, na nej by mal človek hlavne vypnúť od každodenných starostí a práce a tráviť čas s rodinou alebo si riadne užiť voľné chvíle a odniesť si pekné spomienky. Ja sa už tiež neviem dočkať, ach jaj ...

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 22.05.19 05:12

karma
108.00

Tak to som sa pobavila.Takto to bohužiaľ vyzerá,keď ide niekto dovolenkovať.Obraz dnešnej doby...

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:49

AM
karma
-1.00

skvelé tipy

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:01

KS
karma
133.00

Nástrahy s ktorými treba rátať na každej dovolenke a super rady ako sa im vyhnúť :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní