Najdôležitejšie cestovateľské tipy: Na čo vždy myslieť pri cestovaní?

Najdôležitejšie cestovateľské tipy: Na čo vždy myslieť pri cestovaní?
  • 17.08.2014
  • Silvia Karasová

Znie to tak jednoducho. Vybrať si svoj cieľ, zabezpečiť cestu, zbaliť pár vecí a šup za dobrodružstvom, oddychom a relaxom. Cestovanie však neprináša len príjemné spomienky, ale neraz aj kadejaké komplikácie. Niektoré veci nanešťastie neovplyvníte. Dovolenku vám môže znepríjemniť počasie, podivné osoby či choroba alebo úraz. To ostatné však viete minimalizovať aspoň tým, že sa budete riadiť základnými pravidlami. Minule sme si predstavili užitočné cestovateľské tipy, dnes v nich budeme pokračovať.

Toto pomôže každému cestovateľovi!

1. Tenisky jednoducho musia byť! Aj v prípade, že ste nóbl dáma a tenisky nosíte len do fitka. Na vašej dovolenke, ceste či výlete určite dôjde k minimálne jednej situácii, kedy sa vám takáto pohodlná obuv viac než zíde. 

Pozri aj: Prečo navštíviť Rakúsko? Neuveríš, ale ponúka viac ako len možnosť nákupov

stravovanie na dovolenke

Zdroj: Shutterstock®

2. Vyhýbajte sa fast foodom. Zbytočne veľa zaplatíte a ešte k tomu do seba napcháte aj pomerne nezdravé veci. Ak nemáte dostatok peňazí na stravovanie v reštauráciách, prekonajte lenivosť, zájdite do obchodu, nakúpte pár surovín a stravu si pripravte samé. Ešte lepšou alternatívou je návšteva miestneho trhu, kde nájdete kopec čerstvej zeleniny, ovocia, možno aj rýb a syrov. Chutný šalát vám dodá zaručene viac energie ako taký hamburger a hranolky.

3. Zbavte sa všetkého, čo nenávidíte. A už dupľom to so sebou nevláčte na dovolenku. Keď niečo doma vyslovene nerady používate či nosíte, na dovolenke to bude platiť dvojnásobne. Neverte ani vnútorným myšlienkam, že ten top, ktorý ste na sebe mali až raz a kvôli drsnému materiálu vám doslova poškriabal pokožku, sa na dovolenke bude správať opačne. Nebude, to je jednoduchý fakt!

mapa

Zdroj: Shutterstock®

4. Mapa je základ. Darmo sa budete obhajovať svojou skvostnou intuíciou či GPS v mobile. Oboje môže zlyhať a vtedy budete za klasickú papierovú mapu viac než vďačné. Ak idete niekam, kde očakávate skvostný výhľad, alebo je potrebný orlí zrak a doma sa vám povaľuje ďalekohľad, pribaľte ho so sebou. Radšej z batožiny vyhoďte piaty pár topánok.

5. Nebojte sa opýtať. Predpokladáme, že pred cestou si určite vygooglite všetky pamiatky a miesta kam sa oplatí zájsť. Pre istotu si ale nechajte poradiť aj od miestnych, ideálne od pracovníkov vo vašom hoteli či penzióne.

6. Zaveďte si cestovateľský denník. Aj keď si myslíte, že si všetky tie krásne zážitky zapamätáte a zvyšok vám prezradia fotky, mýlite sa. Pod hŕbou spomienok na mnohé zabudnete. Ak si všetko chcete uchovať tak, ako to práve prebieha, robte si poznámky za čerstva. 

cestovateľský denník

Zdroj: Shutterstock®

7. Okrem denníka si urobte aj zoznam. A to nielen toho, čo chcete vidieť, ale aj toho, na ktorú pláž napríklad chcete zájsť, kde ste to vlastne ubytovaní, či aké číslo volať v núdzi. Podobne si urobte aj zoznam toho, čo si so sebou beriete a pre istotu si to ešte raz prekontrolujte. Môže sa totiž ľahko stať, že vaša polovička si bude myslieť, že plavky beriete vy, on si zase bude istý, že ste ich zbalili vy.

8. Naučte sa pár viet v jazyku krajiny, kam cestujete. Nielenže si tak získate sympatie miestnych, ale aj ľahšie dosiahnete to, čo budete chcieť. Komunikácia rukami nohami je síce zábavná, no nie vždy funguje. 

Odporúčame: Najkrajšie pláže Karibiku: Už si videla toľko odtieňov modrej?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Martina Zahoranová 17.08.14 09:56

MZ
karma
92.00

hlavne ten bod zbavte sa všetkého čo nenávidíte je naozaj pravdivý, zopárkrát som si so sebou zobrala vec ktorú nenosím a ani na dovolenke som ju potom veru nenosila , ale už som poučená

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 19.08.14 17:50

karma
-1.00

dobré tipy, ten denník sa mi páči

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 20.08.14 13:12

DS
karma
-1.00

Skvelé rady, ten zoznam určite si ho budem robiť

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 21.08.14 17:49

JK
karma
100.00

DOBRá RADA NAD ZLATO Už SA LEN NIEKAM VYBRAT

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 27.09.15 14:09

MR
karma
-1.00

bez mapy by som nešla a ten cestovateľský denník je super :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 11:01

KS
karma
133.00

Super užitočné rady, podľa ktorých sa budem určite pri ďalšej dovolenke riadiť :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní