Najfarebnejšie miesta sveta: Tieto ťa zaručene nadchnú!

Najfarebnejšie miesta sveta: Tieto ťa zaručene nadchnú!
 • 28.04.2019
 • Michaela Kožáková

Aký by to bol svet bez farieb? Predstavte si jednofarebnú dúhu. Nudné, však? Alebo jednotvárne budovy bez kúska farby, ktorá by rozjasnila upršaný deň alebo zlú náladu. Teraz vám predstavíme najfarebnejšie miesta z celého sveta, ktoré sú živým príkladom toho, ako ľudia svojimi šikovnými rukami pretvárajú obyčajné miesta na umelecké diela, oživujú svoje prostredie nástennými maľbami a každému múru vdýchnu jedinečnosť. Tak čo, ste zvedaví? 

Pozri aj: Telos – tajné prístrešky rozkoše: Aké tajomstvá skrýva Argentína?

schody_selaron

Zdroj: Shutterstock®

Schody Selarón, Rio de Janeiro, Brazília

Nádherné schodisko sa nachádza v štvrti s názvom Lapa. Jedinečné umelecké dielo je výsledkom dvadsaťročnej práce Jorga Selaróna, lásky k umeniu, kombinácie rôznych materiálov a dlaždíc darovaných ľuďmi z celého sveta, ktorí boli očarení krásou tohto miesta. Pouličnému umeniu tento dar mestu dáva úplne iný význam a dnes je aj pamätníkom oslavujúcim šikovného umelca. 

duhova_dedina

Zdroj: Shutterstock®

Dúhova dedina v Taichungu, Taiwan

Pôvodná Dúhová dedina je dielom bývalého vojaka Huang Yung-Fu, ktorý začal maľovať domy v dedine, aby ich zachránil pred demoláciou. Skvelý nápad, ako predísť zničeniu svojho domova. Myšlienku regenerácie a zachovania dediny ocenili študenti, ktorí v jeho práci pokračovali. Dnes sa z Dúhovej dediny stala kultúrna destinácia pre všetkých milovníkov umenia. Dedina si právom zaslúži pomenovanie dúhová. Čo poviete?

Vybrali sme: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!

Chefchaouen Maroko

Zdroj: Shutterstock®

Chefchaouen, Maroko

Modrá. Existuje niekoľko teórií, prečo je toto marocké mesto pomaľované v rôznych odtieňoch tejto farby. Skutočným dôvodom je, že mesto bolo domovom rozsiahlej populácie Židov, ktorí sem ušli zo Španielska v roku 1492. Tí sem priniesli tradíciu maľovania na modro. Táto farba im pripomína nebesá, oblohu a prítomnosť Boha. Ak zavítate do Chefchaouenu, naozaj sa budete cítiť ako v nebi. 

Templeman Street

Zdroj: Shutterstock®

Templeman Street vo Valparaíso, Čile

Okrem víťaza Nobelovej ceny, spisovateľa Pabla Nerudu, je Valpo, ako ho volajú miestni, známe svojím nezameniteľným pouličným umením. Prístavné mesto, ktoré bolo v roku 2003 pridané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, vytvára v kopci akúsi farebnú rozprávkovú krajinu s obrovským množstvom nástenných malieb. 

Hosier lane

Zdroj: Shutterstock®

Hosier Lane, Melbourne, Austrália

Práve táto štvrť prispela k tomu, že sa mesto dostalo na mapu pouličného umenia. Nielen miestni, ale aj medzinárodní umelci svojimi výtvormi pozakrývali nepekné murivo budov. Žiarivé, vibrujúce nástenné maľby premenili miesto na neustále meniacu sa mestskú krajinu, ktorá láka nielen nadšencov umenia.

Inšpiruj sa: Čo prezradí farba očí o tvojej osobnosti? Neuveriteľné, ale sedí to!

East side v Berlíne

Zdroj: Shutterstock®

Galéria East Side, Berlín

Najdlhšia, dvadsaťštyri hodín otvorená a bezplatná galéria v Európe je súčasťou posledného zostávajúceho segmentu Berlínskeho múru. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia niekoľko umelcov – vrátane Thierryho Noira a Jima Avignona, zanechali na tomto dôležitom bode histórie znak svojej slobody. V priebehu rokov musel múr prejsť rekonštrukciou. Dnes je táto outdoorová galéria jednou z najviac fotografovaných atrakcií v Berlíne. 

Calle 28 de Julio v Barranco, Lima, Peru

Ak máte chuť a trochu talentu, nasadnite na lietadlo a príďte sa vyblázniť na pouličných múroch. Inciatíva „Walls Speak” (v preklade Steny hovoria) fungujúca od roku 2015 pozýva do Barranca grafiti a pouličných umelcov prispieť svojou tvorbou hlavnému mestu. 

Balat

Zdroj: Shutterstock®

Balat, Istanbul, Turecko

Odbočte z rušných ulíc centra Istanbulu a zamierte do Balatu, aby ste zhliadli pozoruhodné farebné domy a starožitné obchody, ktoré majú nádych osmanskej histórie. Balat je takisto jedným z miest v Istanbule, ktoré vám prichystá skutočný zážitok. Môžete tu vidieť mužov sediacich v čajovniach, deti hrajúce sa s loptou na uliciach, lenivé mačky ležiace pri dverách maľovaných domov. Malé pekárne a kaviarne predávajú tradičné turecké jedlá. Takisto môžete navštíviť niektorý z kostolov, mešít a synagóg alebo slávne múzeum Chóra. Je to naozaj magické miesto s farebnými domami, závanom histórie a tureckej kultúry. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 28.04.19 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Ľudia svojimi šikovnými rukami dokážu vytvoriť z obyčajných miest nádherné umelecké diela.

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 28.04.19 13:48

karma
104.00

Dúhova dedina v Taichungu, - nádhera...svet je krásny , v každej krajine sa nájdu nádherné miesta, aj v tej našej

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 28.04.19 18:58

MM
karma
100.00

mňa lákajú skôr kľudnejšie a zelenšie destinácie

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.05.19 22:05

JK
karma
100.00

Waú hotové umelecké diela

 • 0
Odpovedať

Tomáš Holubík 14.05.19 10:34

TH
karma
-1.00

pekná inšpirácia, vďaka!

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 21.05.19 18:13

MM
karma
107.00

úžasné miesta

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:54

AM
karma
-1.00

vyzerá to tam veselo

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:49

KS
karma
133.00

Niektoré mi prídu až trošku gýčové :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní