Najfarebnejšie miesta z celého sveta: Necháš sa zlákať? (II. časť)

Najfarebnejšie miesta z celého sveta: Necháš sa zlákať? (II. časť)
  • 30.04.2019
  • Michaela Kožáková

Dnes budeme pokračovať v našej spoločnej pestrofarebnej ceste po svete, ktorú sme začali v prvej časti článku. Mali ste možnosť vidieť miesta pôsobiace ako umelecké výtvory. V centre pozornosti budú opätovne diela šikovných ľudí, ktoré možno vidieť v uliciach rôznorodých miest. O jednotvárnosti nemôže byť ani reč, pozrite sa na tú záplavu farieb, ktorá v niektorých prípadoch pôsobí až rozprávkovo neskutočne.

Odporúčame: Návod, ako poraziť jet lag: Takto sa spamätáš z časového posunu! ​

Burano

Zdroj: Shutterstock®

Burano, Taliansko

Ostrov Burano v Taliansku je podmanivý svojimi radmi malých domov, ktoré sú vymaľované v rôznych svetlých farbách. „Benátsku” atmosféru dotvára kanál, ktorý sa tiahne priamo uprostred týchto malebných domčekov. Vlastníkmi domov sú rybári a môžete tu nájsť tiež príležitostné reštaurácie, ktoré podávajú čerstvé a chutné plody mora. Burano je skôr známejšie svojou čipkou, ktorá sa tu vyrába od šestnásteho storočia, ale je priam nemožné neobdivovať tieto krásne pestrofarebné domy. Hovorí sa, že rybári začali tradíciu maľovania svojich domov, aby im pomohli identifikovať, ktorým smerom sa majú vydať, keď sú ďaleko v lagúne. 

Pozri aj: Najkrajšie čerešňové stromy v plnom kvete: Tieto parky stoja za to!

Bo kaap

Zdroj: Shutterstock®

Bo-Kaap, Kapské mesto, Južná Afrika

Bo-Kaap má možno najsvetlejšie farebné domy na planéte. Táto časť je jednou z najobľúbenejších atrakcií Kapského mesta spolu s miestnym historickým múzeom, ktoré zobrazuje tradičný domov moslimskej rodiny. Oblasť má bohatú históriu, korene siahajú až do malajskej, africkej, indickej a srílanskej kultúry. Ak sa niekedy vydáte do Južnej Afriky, nevynechajte tieto krásne živé domy, ktoré sa obyvatelia rozhodli maľovať týmito úžasnými pastelovými odtieňmi po skončení apartheidu v roku 1994. 

Colmar

Zdroj: Shutterstock®

Staré mesto Colmar, Francúzsko

Toto mesto blízko hraníc s Nemeckom je ako vystrihnuté z rozprávky. Architektúra Colmaru je charakteristická domami s jasnými francúzskymi okenicami a nemeckými stavbami zdobenými drevom a lemujúcimi kanál, vďaka ktorému mesto prezývajú „Malé Benátky". Colmar sa nachádza na Alsaskej vínnej ceste, takže ak sem zavítate, môžete ochutnať aj miestne vína. 

Inšpiruj sa: Vínny cestovný ruch (enoturizmus): Necháš sa zlákať vínnymi cestami?

Pachuca

Zdroj: Shutterstock®

La Palmitas, Pachuca, Mexiko

Štvrť obývaná ľuďmi s nízkymi príjmami bola doslova premenená na umelecké dielo, keď okolo dvetisíc domov bolo vymaľovaných vo farbách dúhy. Nápad pochádza z hláv skupiny umelcov známych ako Nemecká posádka, ktorí za štrnásť mesiacov premenili toto kopcovité miesto Las Palmitas na obrovskú farebnú maľbu. Z diaľky domy vytvárajú nádherný dúhový obraz. Toto dielo je poctou vetru, pretože mesto je prezývané „la bella airosa", čo vo voľnom preklade znamená „krásne, veterné mesto". Maľovanie domov bolo tiež snahou zmeniť negatívny imidž tejto štvrte. 

Nyhavn

Zdroj: Shutterstock®

Nyhavn, Kodaň, Holandsko

Tieto farebné domy sú doslova kultové pre Európu a patria k najfotografovanejším miestam v krajine. Mestské domy zo sedemnásteho storočia na brehu dlhého kanála dnes slúžia ako reštaurácie a kaviarne. Táto časť bola kedysi rušným obchodným prístavom s najstaršou budovou z roku 1681, ale prešla rozsiahlou rekonštrukciou, aby sa stala atrakciou pre turistov. 

alicante

Zdroj: Shutterstock®

Villayojosa, Španielsko

Prístavné mestečko v provincii Alicante sa okrem krásnych pláží môže pochváliť radom farebných rybárskych domov, ktoré miestni pomaľovali, aby ich vracajúc sa z rybačky videli zdiaľky. Názov mesta v preklade znamená „Mesto radosti”. Neviem, či názov má niečo spoločné s tým, že sa tu servíruje veľmi chutné jedlo alebo s lahodnou čokoládou, ktorou je mesto známe a zásobuje ňou celé Španielsko.

El Caminito

Zdroj: Shutterstock®

El Caminito, Buesnos Aires, Argentína

El Caminito je pouličné múzeum nachádzajúce sa v štvrti La Boca. Ulice sú plné pestrofarebných domov v odtieňoch červenej, ružovej, modrej a žltej. Táto časť štvrte plná maľujúcich umelcov, kaviarní a zvedavých turistov hýri nekonečnými farbami. Inšpiroval sa ňou aj skladateľ Juan de Dios Filiberto, ktorý o nej napísal jednu z tango skladieb. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 30.04.19 07:31

ĽŠ
karma
100.00

Krásne a lákavé!

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 01.05.19 14:33

IO
karma
97.00

Krásne a lákavé, určite by som rada niekedy navštívila aspon jedno z miest.

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:54

AM
karma
-1.00

krásna hra farieb

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:51

KS
karma
133.00

Všetkého veľa škodí, aj farieb :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní