Návod, ako cestovať lacnejšie: Osvoj si 5 praktických rád! (I. časť)

Návod, ako cestovať lacnejšie: Osvoj si 5 praktických rád! (I. časť)

Cestovanie po celom svete už v dnešnej dobe nie je nič neobvyklé. Zatiaľ čo v minulosti bolo cestovanie skôr obmedzené a pre vyvolených, dnes si môže dovoliť navštíviť zahraničie v podstate ktokoľvek. Niektorí cestujú za veľké peniaze, niektorí sa snažia ušetriť a pátrajú po tom, ako cestovať lacnejšie. Návodov je mnoho a my vám prinášame päť dobrých rád, ktoré vám dopomôžu ušetriť na dovolenke.

Mimo sezóny, mimo davu

Je to celkom prosté. Populárne destinácie, aj keď možno v menej ekonomicky zdatných krajinách, bývajú oveľa drahšie. Ubytovanie, jedlo, doprava – všetko má prirážku na cene. Je to úplne logické, preto je zásadou lacného cestovania vhodný výber destinácie samotnej. Vyberte sa na miesto, kam toľko turistov nechodí a uvidíte, že sa to odrazí aj na celkovej kalkulácii vášho výletu. Okrem toho si vyberte obdobie, kedy v danej destinácii práve nie je tá najväčšia sezóna. Mimo sezóny sa oplatí cestovať podstatne viac.

Inšpirácia pre teba: Hľadáš neobyčajné miesta na dovolenku? Objav krásy Slovinska!

efektívnejšie cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Byť flexibilní sa oplatí

Možno ste si všimli, že ak zháňate letenku, oplatí sa nemať stanovený pevný dátum vašej cesty. Ak sa dokážete prispôsobiť čo i len o deň dva hore-dole, ihneď sa to odrazí aj na cene. Experimentujte a nefixujte sa na presné dátumy, teda v prípade, že vám to práca či iné okolnosti dovolia. Veľmi praktické je využitie portálov, ktoré hľadajú dostupné letenky vo všetkých leteckých spoločnostiach. Nemusíte sa tak upínať nielen na dátum, ale ani na leteckú spoločnosť, čo tiež dokáže ušetriť.

Risknite to s ubytovaním

Podobne ako pri letenkách, tak ani pri hľadaní ubytovania by ste nemali zostať na stránke jedného hotela. Zablúďte aj na portály združujúce všetky hotely alebo byty bežných ľudí, kde sa tiež dá ubytovať za výhodné ceny a niekedy dokonca ešte lepšie ako v hoteloch. Ak ste dobrodružné duše, skúste sa nasťahovať k niekomu domov, zatiaľ čo dotyčný vás bude sprevádzať vašou cestou po jeho domácom meste. Takto v nejednom prípade ušetríte aj na sprievodcovi.

preprava na dovolenke

Zdroj: Shutterstock®

Využite miestnu prepravu

Ak sa vo svojej destinácii chystáte presúvať, vynechajte drahé taxíky či prepravné služby. Tak ako doma, využite aj tam miestnu prepravu v podobe autobusov a vlakov. Obzvlášť v exotických destináciách to môže vyzerať zložito, ba dokonca riskantne. Keď sa však vopred pripravíte, užijete si to. V prostriedkoch hromadnej prepravy často mnoho zažijete, stretnete miestnych a uvidíte, čo by ste z taxíka na diaľnici rozhodne nevideli.

Splyňte s prírodou

Ušetriť sa dá aj celkom jednoduchým spôsobom – vymeňte hotel za stan, a to najmä vtedy, ak sa chystáte na dovolenku do prírody. Tu môžete ušetriť naozaj veľa peňazí, ktoré môžete použiť napríklad na objavovanie úplne novej destinácie. Pozor, aj na stanovanie v tej-ktorej krajine by ste sa mali vopred pripraviť a zistiť si, či sa môže stanovať len tak „nadivoko“, alebo potrebujete zakotviť v lokalitách na to určených.

Vyskúšaj: Domáce triky proti alergii: Pomôž si od jej príznakov netradične


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Komadová 21.04.19 06:50

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 21.04.19 07:31

ĽŠ
karma
100.00

Praktické a užitočné rady!

  • 0
Odpovedať

Martin Benetin 25.04.19 18:38

MB
karma
-1.00

Treba vedieť byť flexibilný nielen čo sa týka dátumov, ale aj čo sa týka destinácie, človek sa tak dostane aj na miesta, o ktorých by sa mu predtým ani nesnívalo. Na miesta, o ktorých sa ľudom, ktorých bežne stretáva v každodennom živote ani nikdy snívať nebude...

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 27.04.19 21:24

MM
karma
107.00

Praktické rady. Milujem cestovanie.

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 15:00

AM
karma
-1.00

skvelé rady ako ušetriť

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:45

KS
karma
133.00

Súhlasím s tým, že mimo sezóny sa oplatí cestovať oveľa viac, chodím na dovolenky iba tak, pričom okrem toho že je to lacnejšie je všade aj menej ľudí a teploty sú príjemné :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní