Praktické rady pre cestovateľov: Na čo pri cestovaní nezabúdať?

Praktické rady pre cestovateľov: Na čo pri cestovaní nezabúdať?
 • 11.03.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Patrí cestovanie k vášmu životnému štýlu? Alebo ste naopak sviatočnými cestovateľkami, ktoré si zbalia kufre maximálne dvakrát do roka? Či už sa za hranice vášho domova dostanete len počas letnej či zimnej dovolenky, alebo naopak odchádzate niekam viackrát do roka, praktické rady si nezaškodí oprášiť. Cestovanie je skvelým zážitkom, ak sa vám však vymkne spod kontroly, môže sa zmeniť na horor. Rešpekt netreba mať len na horách, ale v akejkoľvek destinácii. Čím exotickejšia krajina, tým viac ostražitosti treba. Na druhej strane, ani u susedov sa nemusíme hrať na hrdinov. A mali by sme mať na pamäti rady, ktorými sa riadi každý správny cestovateľ.

Odporúčame prečítať: Lacná exotika - dovolenka v Thajsku 

cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Na čo dať pri cestovaní pozor?

Doklady, doklady a ešte raz doklady! A peniaze, samozrejme. S týmto naozaj opatrne. Okradnúť vás môžu aj doma, avšak doma je to jednoduchšie. Materinský jazyk, priatelia, rodina – na nich sa za hranicami veľmi spoľahnúť nebudete môcť. Majte preto tieto cennosti vždy pri sebe tak, aby tam nedosiahla ani šikovná ruka zlodeja. V zahraničí radšej plaťte kartou, nenoste pri sebe vysokú hotovosť a pre prípad majte na účte aj nejakú rezervu. Na PIN pri karte rovno zabudnete.

Najmä v rozvojovejších krajinách sa na seba nesnažte upútať množstvom šperkov na sebe. Je super, že máte obdobie, kedy sa cítite byť „za vodou“. Avšak, prejavy vašej hojnosti môžu u domácich vyvolať nielen závisť, ale aj chúťky vaše peniaze si privlastniť. Pre dámy platí aj ďalšie pravidlo, a to hlavne v moslimských krajinách (ale aj inde), neobliekať sa vyzývavo. Jednak môžete niektorých pobúriť, ale tiež stať sa ľahkou korisťou.

Odporúčame prečítať: Ako prebieha poznávací zájazd?

cestovateľské rady

Zdroj: Shutterstock®

Opatrné buďte aj pri cestovaní. V niektorých krajinách majú „premakané“ triky. Jednej známej sa pri cestovaní miestnym mini autobusom kdesi v ďalekom Thajsku mimo turistických trás udialo, že im „dopriali“ omamný vzduch cez kúrenie, zaspali, prebudili sa až na mieste, vystúpili, autobus odišiel a oni zistili, že aj s ich peniazmi a dokladmi.

Voda. Pitný režim je, samozrejme, podstatný. Ak si však nie ste isté čistotou vody, pite len balené vody. V podnikoch odmietajte ľad – v krajinách Európy je to v pohode, avšak taká India, či Afrika, radšej neriskujte. S niektorými ochoreniami vám nepomôže ani očkovanie. Apropo, keď už sme pri nápojoch, neznámi cudzinci dokážu byť okúzľujúci a v istom veku aj romantická dovolenková láska na jednu noc padne dobre. Ale buďte radšej obozretné. Ktovie, čo vám mohli vsypať do vášho nápoja. Ktovie, prečo vás ten neznámy tak neoblomne ťahá na osamelú pláž. Myslite na všetko. I keď nezastávame názor, že treba za každých okolností vidieť hneď všetko čierne, opatrnosti nikdy nie je dosť!

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri

na čo myslieť pri cestovaní

Zdroj: Shutterstock®

Nenavštevujte riskantné miesta. Je super, keď chcete spoznať kultúru miestnych. Keď zažijete trochu dobrodružstva prechádzaním cez neturistické miesta, cez tamojšie štvrte a v bezpečí dorazíte na hotel, až potom vám možno dôjde, čo všetko sa mohlo stať. 

Odporúčame prečítať: Adrenalínová dovolenka - najstrašidelnejšie miesta na svete


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Miriama Rusinová 26.09.15 14:07

MR
karma
-1.00

na doklady naozaj netreba zabudnúť :)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 02.01.21 15:54

KS
karma
133.00

Všetko sú to veľmi praktické a užitočné rady, každá krajina je iná, preto si treba dávať veľký pozor.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

 6 typov kabátov, ktoré potrebuje každá žena v šatníku! Máš aspoň jeden z nich?
Módne inšpirácie

6 typov kabátov, ktoré potrebuje každá žena v šatníku! Máš aspoň jeden z nich?

 • 1
 • 26.01.2023
Módna prehliadka MIKLOSKO DRAMA sa niesla v duchu sugestívnej drámy, vášne, túžby, aj veľkolepej oslavy života
Módni návrhári

Módna prehliadka MIKLOSKO DRAMA sa niesla v duchu sugestívnej drámy, vášne, túžby, aj veľkolepej oslavy života

 • 2
 • 17.02.2023
Prešívaná bunda ako základ zimného šatníka: Vieš ju nosiť štýlovo?
Módne inšpirácie

Prešívaná bunda ako základ zimného šatníka: Vieš ju nosiť štýlovo?

 • 2
 • 13.12.2022