Zahraničné faux pas v Indii: Čo vedieť pred cestovaním do Indie?

Zahraničné faux pas v Indii: Čo vedieť pred cestovaním do Indie?
 • 23.04.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Čím ďalej od svojej domoviny budete, tým väčší pozor by ste si mali dávať na svoje správanie. Niekde je nevhodné nosiť krátke šaty a odhaľovať nahé časti tela, inde vám hrozia prísne tresty aj za nevinné fotografie. Bozkávanie či iné prejavy intimity na verejnosti, pitie alkoholu, výchovná po zadku, zvýšený hlas, prepitné, dokonca aj humor – na to, aj na ďalšie, pre mnohých úplne bežné veci, majú všade svoj vlastný názor. Etika správania v danej krajine vám preto pomôže dovolenku stráviť jednoduchšie a bez komplikácií. 

Čo treba vedieť pred cestovaním do Indie?

Ak sa rozhodnete navštíviť druhú najľudnatejšiu krajinu sveta – Indiu, mali by ste počúvať minimálne rady o tom, že pite iba balenú pitnú vodu. Ako ste už určite počuli, v Indii to s hygienou nie je vždy celkom v poriadku. Obyčajná voda z vodovodu vám môže spôsobiť minimálne tráviace ťažkosti. Preto v Indii pite iba balenú vodu, do nápojov nechcite žiaden ľad a keď si objednáte vodu v reštaurácii alebo bare, uistite sa, že vám ju prinesú v zatvorenej fľaši.

Odporúčame prečítať: Ako sa správať v Thajsku?

cestovanie po Indii

Zdroj: Shutterstock®

Okrem vody si v Indii dávajte pozor aj na jedlo. Tí odvážnejší, samozrejme, môžu vyskúšať jesť aj z tamojších stánkov, radšej však vždy na odporúčanie niekoho, ideálne svojho miestneho hostiteľa, ktorému dôverujete. Na hovädzie v Indii zabudnite, mnoho Indov vyznáva vegetariánsku stravu, preto nebuďte prekvapené. Podobne je to aj s alkoholom, ktorému v krajine zďaleka neholduje väčšina. Ak sa chystáte spoznať väčšinu stránok tejto krajiny, radšej sa nespoliehajte len samy na seba. Nepúšťajte sa do dobrodružných výletov a bez niekoho, kto sa v Indii vyzná, nechoďte do zapadnutejších štvrtí. 

Odporúčame prečítať: Na nákupy do Milána

indické oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

indické tradície

Zdroj: Shutterstock®

Keď po Indii cestujete, zapožičajte si auto, alebo zvoľte (pre nás lacnú) jazdu taxíkom. Pri pešej chôdzi sa vám môže na každom kroku stať, že vás budú pristavovať autá aj rikše a presviedčať, aby ste si k nim nasadli. Pri obliekaní dbajte na skromnosť a ležérnosť. V Indii nedávajte najavo svoje bohatstvo, aj keď dajme tomu svoju jedinú sadu zo zlata vy za bohatstvo nepovažujete. Ženy by sa v Indii nemali obliekať vyzývavo, miestne dámy chodia oblečené v pestrofarebnom sarí, ktoré voľne splýva s ich telom.  S výnimkou niektorých miest na západný štýl, nezvyknú nosiť nič obtiahnuté, nechodia „polonahé“ a nenájdete u nich ani hlboké výstrihy. Muži by si taktiež mali dávať pozor na svoj outfit. Voliť by mali radšej čosi elegantné, no praktické a pohodlné zároveň. Indovia v meste nezvyknú nosiť šortky, ani sandále, ani keď je naozaj veľmi horúco. 

dovolenka v Indii

Zdroj: Shutterstock®

V Indii síce môžete vidieť ženy či mužov držiac sa za ruky, nikdy však nie medzi opačným pohlavím. Takéto náklonnosti tu veľmi nie sú žiadané a vy by ste to mali akceptovať. Nebojte sa s miestnymi rozprávať. Ak sa ocitnete v ich spoločnosti, snažte sa o nich zapamätať všetko, s čím sa vám zdôveria. V Indii obzvlášť ocenia, ak si zapamätáte ich meno a budete ho pri oslovovaní používať – nič netypické však? Akceptujte meškanie, a to tak miestnych, ako aj dopravy. Na všetko si práve kvôli takejto nepredvídateľnosti dávajte časovú rezervu 30 až 90 minút.

Chráňte si doklady. To platí aj doma, nielen v zahraničí. Čím ďalej však ste od svojej krajiny, tým viac by vám malo záležať na kúskoch papiera, ktoré hovoria o vašej identite a občianskej príslušnosti. Pas, OP, ale aj peniaze, kartičku poistenca, či bankomatovú kartu – toto všetko majte vždy dobre ukryté. Pri sebe radšej noste len fotokópiu. Najmä cena zahraničných pasov je v Indii na čiernom trhu vskutku lákavá.

Odporúčame prečítať: Spoznávame Veľkonočné ostrovy


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Miriama Rusinová 26.09.15 13:24

MR
karma
-1.00

skvelé rady dakujem, predovšetkým tá o tej vode

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 02.01.21 16:09

KS
karma
133.00

India ma veľmi neláka :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

 6 typov kabátov, ktoré potrebuje každá žena v šatníku! Máš aspoň jeden z nich?
Módne inšpirácie

6 typov kabátov, ktoré potrebuje každá žena v šatníku! Máš aspoň jeden z nich?

 • 1
 • 26.01.2023
Módna prehliadka MIKLOSKO DRAMA sa niesla v duchu sugestívnej drámy, vášne, túžby, aj veľkolepej oslavy života
Módni návrhári

Módna prehliadka MIKLOSKO DRAMA sa niesla v duchu sugestívnej drámy, vášne, túžby, aj veľkolepej oslavy života

 • 2
 • 17.02.2023
Prešívaná bunda ako základ zimného šatníka: Vieš ju nosiť štýlovo?
Módne inšpirácie

Prešívaná bunda ako základ zimného šatníka: Vieš ju nosiť štýlovo?

 • 2
 • 13.12.2022