Čím je zaujímavé Poľsko? Tieto miesta rozhodne neobíď!

Čím je zaujímavé Poľsko? Tieto miesta rozhodne neobíď!
 • 20.06.2019
 • Michaela Kožáková

Čo vám napadne ako prvé? Krásna Varšava, poľské trhy, krovky, goralské centrum kultúry a zimné stredisko Zakopane? Naši severní susedia sú smutne preslávení koncentračnými tábormi, v ktorých zahynuli tisíce Židov. Dnes sú tieto pozostatky nemilosrdných činov nacistov veľkou atrakciou a lákajú turistov z celého sveta. Poľsko však nie sú len lacné nákupy, krutý Hitler a pekné poľské dievčatá. Poľsko je zaujímavou destináciou aj pre tých, ktorí si myslia, že najlepšia dovolenka je v Španielsku alebo v Chorvátsku. Krakow, Wroclaw, Treblinka, Poznan či Lublin – my sme si pre vás pripravili kombináciu niekoľkých obľúbených a menej známych miest Poľska. Zvedaví?

Pozri aj:  Dark Tourism: Necháš sa zlákať destináciami s temnou históriou?

Poloostrov_Hel

Zdroj: Shutterstock®

Poloostrov Hel

Tridsaťpäť kilometrov dlhý poloostrov vyčnievajúci do Baltského mora, kedysi veľmi významný zo strategického hľadiska, dnes ponúka nepreplnené pieskové pláže, perfektnú cyklotrasu a gurmánske zážitky v letovisku Jurata. Ďalšou atrakciou je záchranná stanica vo Fokariu. Veľkým zážitkom je verejné kŕmenie tuleňov. Ochutnať môžete slede, pečenáče a haringy v miestnych pohostinstvách, vyliezť na maják a z výšky sa pokochať okolím či zaplávať si v sviežom mori.

Gdansk

Zdroj: Shutterstock®

Gdansk

Farebná fasáda domov ulice Dlugi Targ, Neptúnova fontána, hlavná radnica Ratusz Glownego Miasta s gotickou hodinou vežou a nádherným výhľadom, Ulica Mariacka so starou architektúrou – toto je obľúbené mesto na pobreží Baltského mora. Prejdite sa uličkami mesta a nábrežím rieky Motlawa, zastavte sa v známom Mliečnom bare Neptun, navštívte kostol sv. Márie alebo Európske múzeum solidarity. Toto nádherné mesto určite stojí za návštevu.

Kudowa-Zdrój

Zdroj: Shutterstock®

Kudowa-Zdrój

Kúpeľné mesto ukryté v objatí hôr zaujme nielen svojou prírodou a horúcimi prameňmi. V okrese Czerma sa nachádza unikátna kaplnka preplnená tisíckami ľudských kostí a lebiek. Kaplnku dal v roku 1776 postaviť miestny kňaz Václav Tomášek na znak úcty a pocty všetkým pozostalým obetiam epidémie cholery, syfilisu a hladomoru. Zaujímavosťou sú i Bledne Skaly – akási kreatívna hra prírody a labyrint kameňov. Za návštevu stojí i miestne múzeum hračiek a minerálov, skanzen, lesná kaplnka Panny Márie. 

Wieliczka soľná baňa

Zdroj: Shutterstock®

Wieliczka soľná baňa

Úchvatná jaskyňa ležiaca v mestečku Wieliczka je jednou z najcennejších pamiatok poľského materiálneho a duchovného kultúrneho dedičstva. Od roku 1978 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi sedem divov Poľska. Baňa má deväť úrovní, z ktorých najhlbšia je 327 metrov pod zemským povrchom. Najkrajšími úsekmi bane je kaplnka sv. Kinga, ktorej vytesanie trvalo 67 rokov, Kaplnka sv. Jána, podzemné jazero. Časť bane je sprístupnená prehliadkam. Vstupuje sa do nej po 378 schodoch.  V roku 1843 doktor Felix Boczkowski zistil, že prítomnosť vzduchu v soľných baniach nasýtených časticami suchej soli pozitívne pôsobí na ľudí s dýchacími problémami. Dnes je táto poľská baňa svetovým lídrom v poskytovaní inovatívnej rehabilitácie a liečby ochorení dýchacích ciest kombináciou prirodzenej mikroklímy podzemných priestorov a osvedčených postupov súčasnej medicíny a haloterapie. Pobyt v najväčšom podzemnom liečebnom a rehabilitačnom centre na svete je vhodný pre ľudí trpiacich astmou, chorobou horných a dolných dýchacích ciest, alergiami, ale aj pre ľudí, ktorí si chcú len oddýchnuť a zlepšiť svoju kondíciu, zregenerovať organizmus.

Toruń

Zdroj: Shutterstock®

Toruń

Tehlové mesto preslávené matematikom a astronómom Mikulášom Kopernikom láka návštevníkov z celého sveta. Toruń je tiež preslávený perníkmi. Nachádza sa tu múzeum, kde môžete vidieť tradičný spôsob výroby tohto chutného pečiva. Ak do tohto mesta zavítate, nezabudnite sa prejsť starým námestím, navštíviť jednu z toruńských sýpok a planetárium, prezrieť si zaujímavú architektúru.

Solec-Zdrój

Zdroj: Shutterstock®

Solec-Zdrój

Ak preferujete skôr oddych ako spoznávanie histórie a kultúry, tak v Poľsku určite zájdite do dedinky Solec-Zdrój, ktorá má najlepšiu sírnu vodu na našej zemi. Ľudia z celého sveta si sem chodia liečiť svoje kožné ochorenia. Neverili by ste, ale Solec je známy viac v zahraničí ako v Poľsku. Niekoľko hotelov a veľký bazénový komplex s miestami na relaxáciu vo vnútri i vonku vám zaručia zaslúžený oddych.

Malbork

Zdroj: Shutterstock®

Malbork

Mesto ležiace v severnej časti krajiny je známe najmä najväčším tehlovým hradom na svete. Hrad ležiaci na brehu rieky Nogat bol postavený v trinástom storočí rytiermi nemeckého rádu a trvalo dvesto tridsať rokov, kým bol úplne dokončený. Väčšina hradu bola zničená počas druhej svetovej vojny. Dnes sa v hrade nachádza múzeum, ktoré je otvorené počas letnej i zimnej sezóny. Môžete sa poprechádzať po zámku, prejsť cez niekoľko mostov, nazrieť do kráľovských miestností paláca, kochať sa pohľadom z veže na nádvorie, dozvedieť sa o histórii jantáru. Hrad je pod ochranou UNESCO. Keď počas prehliadky vyhladnete, môžete si pochutiť na poľských špecialitách v neďalekých tradičných reštauráciách.

Zalipie

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa predsa len rozhodne pre dovolenku u našich susedov, nezabudnite navštíviť aj Masuriu –rekreačné stredisko s jazerami, piknikmi, vodnými športmi, zámok Ksiaz, kde Hitler úradoval počas druhej svetovej vojny, maľovanú dedinku Zalipie, Chochołów s tradičnými drevenými domami.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 20.06.19 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Poľsko je tiež naozaj zaujímavou destináciou.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 20.06.19 08:01

MS
karma
118.00

Práve sa chystáme na víkendový pobyt do Krakowa.Poľsko dýcha historiou.

 • 0
Odpovedať

Michal Damaška 22.06.19 00:11

MD
karma
-1.00

Mám to za rohom a ešte som tam nebol. Treba napraviť.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 22.06.19 21:13

KK
karma
105.00

v Poľsku som ešte nebola a asi by som to mala čo najskôr napraviť

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 15.07.19 08:21

NL
karma
105.00

Poľsko som navštívila viac krát a rada sa tam vraciam. Najviac ma zaujala návšteva vo Wieliczkej soľnej bani :-)

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:32

AM
karma
-1.00

nádherná architektúra

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:12

KS
karma
133.00

V Poľsku som zatiaľ bola iba v Krakove na vianočných trhoch, ale ako vidím ešte v ňom je čo objavovať :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní