Dovolenka v Banskobystrickom kraji - kam sa vybrať? (1. časť)

Dovolenka v Banskobystrickom kraji - kam sa vybrať? (1. časť)

Stredné Slovensko je známe krásnou prírodou, príjemným podnebím a svetoznámou baníckou históriou. Mestá, ktoré sa oplatí navštíviť sú Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica a Zvolen. Každé z nich má svoje nenahraditeľné postavenie. Tento región pohladí dušu hlavne milovníkom histórie. Objavte spolu s nami krásy tejto časti Slovenska a zažite nezabudnuteľnú dovolenku!

Kam sa ísť kúpať?

Možnosti kúpania sú bohaté. Keďže tu boli bane, tak tu vznikali umelo vybudované jazerá, ktoré pôvodne slúžilo banským potrebám. Do súčasnosti sa zachovalo 23 vodných nádrží, ktoré slúžia na rekreáciu a rybolov. Medzi najznámejšie patria: Počúvadlo, Veľká Richňavská, Klinger, Bakomi, Evička, Veľká Vindšachtská, Veľká Kolpašská, Veľká Vodárenská. Okrem oddychu si športové vyžitie užijete pri Jazere Tajch, kde sú trávnaté pláže, možnosti občerstvenia, ubytovania a opálenie bez pásikov Vám poskytne pláž pre nudistov.

V severnej časti okresu Lučenec je vyhľadávané miesto pre surfistov. Hovorím o Vodnej nádrži Ružiná, kde okrem možností surfovania je možnosť zapožičania člnov a vodných bicyklov. Po osviežení je možnosť zaskákať si na volejbalových ihriskách alebo ostrieľať svoj postreh na stolnotenisových kurtoch. Jazerá sú verejné. Takže ak ste ľadovými medveďmi, tak pokojne môžete k vode aj v zime. Početnejšími a príjemnejšími na rodinné vyžitie pri vode poskytujú letné, plážové, termálne kúpaliská.

Pozri aj: Dovolenka na Severe – v krajinách najšťastnejších ľudí na svete

Sklené Teplice

Zdroj: Shutterstock®

Najvyhľadávanejším je Holiday Park Kováčová. Miesto, kde si prídu na svoje návštevníci všetkých vekových kategórií. Plavci využijú plavecký bazén a zo 100 metrového tobogánu sa zošmyknete do rekreačného bazénu. Najmenším je určený detský bazén a pre osoby s problémami pohybového a nervového ústrojenstva je zriadený bazén s liečivou 38 stupňovou vodou. V areáli sú dostupné upravené športové plochy pre minigolf, plážový volejbal, mini futbal, atď..

Vodný raj Vyhne je naozaj rajom, ktorý odporúčam! Presvedčí vás o tom veľký bazén s tromi 50 metrovými dráhami, tromi 25 metrovými dráhami, potápačská komora a veľký oddychový relaxačný bazén s vodnými atrakciami, detský bazén v tvare lode, dojazdový bazén s tobogánom a vonkajší výplavový bazén s masážnymi ležadlami. Okrem tenisových a volejbalových kurtov sú v blízkosti tohto raja cyklistické trasy a areál pre akčných hráčov paintballu.

Aj v centre Banskej Bystrice máte možnosť oddychu na plážovom kúpalisku. Areál je tvorený 2 plaveckými a 2 detskými bazénmi. Neodmysliteľnou súčasťou plážového kúpaliska je plážový volejbal, vodné bicykle a člny, hojdačky pre deti. V roku 2013 bude otvorený po kompletnej rekonštrukcii. Podobné možnosti poskytuje i kúpalisko Neresnica, letné kúpalisko Revúca a Dudinka. A na záver termálne kúpaliska môžeme spomenúť termálne kúpaliská, napríklad Termálne kúpalisko Katarína, Termálne kúpalisko Sklené Teplice.

Odporúčame: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Spiši?

turistika v Banskobystrickom kraji

Zdroj: Shutterstock®

A čo turistika?

S určitosťou môžem povedať, že banskobystrický kraj je ako stvorený pre vášnivých turistov. Do územia kraja zasahujú všetky celky Slovenského stredohoria - Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Žiarska kotlina, Pohronský Inovec, Zvolenská kotlina, Pliešovská kotlina, Krupinská planina, Poľana, Javorie, Ostrôžky, Vtáčnik. Okrajovo sem zasahujú aj celky Slovenského Rudohoria, Veporských vrchov, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Volovské vrchy a tiež celky fatransko-tatranskej oblasti, Starohorské vrchy, Horehronské Podolie, Nízke Tatry a Cerová vrchovina.

Teraz si už len vybrať tú správnu trasu! Široký kruhový výhľad z kolísky európskej turistiky môžete vychutnávať z najvyššieho bodu Štiavnických vrchov- zo Sitna. Zabrať dá výstup na najvyšší bod územia Ďumbier v Nízkych Tatrách (nadm. výška 2043 m). Pohoria majú chladnejšie a vlhkejšie podnebie, čo však uľahčuje dýchanie. Nezabudnuteľný zážitok si určite vychutnáte, keď sa rozhodnete splaviť rieku Hron. Nechajte sa zlákať na splav rieky Hron a neoľutujete!

Odporúčame: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Honte?

jaskyne v Banskobystrickom kraji

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na jaskyne!

Pohoria v Banskobystrickom kraji v sebe ukrývajú mnohá krásne jaskyne. Ide napríklad o:

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Gombasecká jaskyňa

Jaskyňa Domica.

V pokračovaní Vám prinesieme ešte typy na najnavštevovanejšie hrady, zámky a zrúcaniny. Priblížime život našich predkov v Banskej Štiavnici a okolí. A čo to Vám prezradíme o Donovaloch... bude sa na čo tešiť :)

Pozri aj: ZOO Praha: Jedinečné miesto, ktoré musíš navštíviť. Zisti, prečo!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Blažena Sádovská 17.01.14 17:54

BS
karma
100.00

Ešte zo školy sme tam boli na výlete, jaskyňu, to sme museli vidieť, krásne...

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 07.03.14 15:49

DS
karma
-1.00

Krásne termálne kúpaliska :)

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 10.09.14 16:20

MR
karma
-1.00

krásna stredného slovenska je jedinečná :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 31.12.20 07:17

KS
karma
133.00

Z môjho pohľadu odporúčam navštíviť Kremnicu :-)

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní