Dovolenka na Slovensku: Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? (2. časť)

Dovolenka na Slovensku: Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? (2. časť)

V tomto kraji sme vám už ukázali, kde sa dá výborne leňošiť v lete pri vode, alebo si užívať vodné športy. Tiež kam si zájsť na túru a vychutnať si krásy našej prírody. Môžeme sa tu rovnako vybrať po stopách našich predkov. Zažiť tak kus histórie na vlastnej koži ! A rovnako sme nezabudli ani na našich najmenších, na ktorých tu čaká veľa zábavy. Čo vidieť v Banskobystrickom kraji sa dozviete v nasledujúcom článku!

Aké sú tu hrady, zámky či zrúcaniny?

V centre mesta Banská Bystrica sa nachádza Mestský Hrad, ktorý je tvorený viacerými budovami. Jeho úlohou bolo chráni výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu. Taktiež mestský hrad nájdeme v Kremnici. V Kremnici nezabudnite i na mincovňu. No na rozdiel od bansko-bystrického je obkolesený prírodou a je vyvýšený na návrší Krahuľovského vrchu. Hrad Ľupča sa nachádza v obci Slovenská Ľupča. Atraktívnejšie je však zámok vo Zvolene a v Banskej Štiavnici, kde sú pevné múry obkolesené prírodou. Veže zámkov sú sprístupnené iba počas leta.

Pozri aj: Jedinečné miesta: Navštív najvyšší vodopád na svete!

hrad Lupča

Zdroj: Shutterstock®

O živote v minulosti sa dozviete aj v kaštieľoch v Dolnej Mičinej, Dolnej Strehovej, vo Veľkom Blhu, v Hronseku, kde sa nachádza barokový i renesančný kaštieľ. Najznámejším kaštieľom je Svätý Anton, ktorý slúži ako múzeum. Každý poľovník ho musí navštíviť. Okrem nábytku tu môžete obdivovať expozície loveckých zbraní, vyše 2000 kusov trofejí a tiež zaujímavú zbierku abnormalít. Okolie kaštieľa tvorí historický park s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou nesúci prvky francúzskej záhradnej architektúry a anglického prírodného parku. Jeho súčasťou je i vzácna drevina - sekvoja obrovská.

ZRÚCANINY: Bzovík, Čabraď, Divín, Muráň, Pustý Hrad, Šomoška, Dobrá Niva, Fiľakovo, Hajnačka, Modrý Kameň, Revište, Šášov.

Odporúčame: Jedinečné miesta: Historické miesto Cappadocia plné teplovzdušných balónov

skanzen v Banskej Štiavnici

Zdroj: Shutterstock®

Spoznajte život našich predkov

Spoznať život v minulosti a uvedomiť si, aké to máme teraz jednoduché, máme možnosť v skanzenoch. Viac ako 30 rokov patrí skanzen v Banskej Štiavnici medzi najväčšie atrakcie vďaka možnosti fárania do bane, navštívenia podzemnej expozície banskej práce a techniky, navštívenia povrchovej expozície, ktorá prezentuje geologický vývoj Slovenska. Jedinečná pamiatková rezervácia ľudovej architektúry sa volá Stará Hora.

V posledných rokoch sa presadzuje tendencia využívať objekty na rekreačné účely a agroturistiku. Počas návštevy je možná prehliadka pôvodných vinohradníckych pivníc spojená s ochutnávkou vín a špecialít miestnej a slovenskej kuchyne. V každom starom banskom meste nájdete stopy baníckej minulosti v podobe zaujímavých pamiatok, nádhernej architektúry a múzeí. Oplatí sa obdivovať strednú oblasť Slovenska – teda jeho srdce.

Pozri aj: Jedinečné miesta: Tulipánové polia v Holandsku

Donovaly

Zdroj: Shutterstock®

Zaručená zábava na Donovaloch

Donovaly sa stali turistickým centrom pre návštevy v zime i v lete. Na pol ceste medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou sa určite nebudete mať čas nudiť! Rozprávkové prostredie, široký výber aktivít pre voľný čas zabezpečujú tú najlepšiu rodinnú dovolenku! Donovaly poskytujú rôzne možnosti ubytovania, od hotelov, cez apartmány až po chatky v súkromí. Krásy Donovalov môžu návštevníci, vynímajúc lyže, bicykle či vlastné nohy, obdivovať i z konského chrbta, sedla motorových štvorkoliek alebo vďaka ponúkam paraglidingového lietania i z vtáčej perspektívy. Vyskúšajte tandemové skoky, cykloturistiku, bobovú dráhu, lezecké steny, trampolíny, lanové centrum, lanovku. Všetky tieto atrakcie na vybláznenie sú tak pre tých najmenších ako tých starších.

A rozprávkové prostredie podčiarknú rozprávkové bytosti v rozprávkovom svete HABAKUKY! Tvoria ju domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb či obchodný dom Kúrnik šhopa senter. Okrem spomenutých nájdete v areáli ďalšie čarovné domčeky rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník, domček Proroka Raka ...


Návšteva rozprávkovej dediny Habakuky na Donovaloch vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu v dedinke, ako vystrihnutej z obalu detských knižiek a predstáv.

Rozprávková architektúra, interaktívne divadelné predstavenia, alebo ukážky ľudových remesiel- o program je postarané. V areáli sa pohybujú živé kačky, kozičky a v jazierkach sú nemé rybky. Každý deň môžu návštevníci obdivovať čaro domčekov, kde ožívajú príbehy Dobšinského rozprávok.

Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Dominika Sedliaková 07.03.14 16:00

DS
karma
-1.00

Krásne mesto

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 10.09.14 16:19

MR
karma
-1.00

tak tam som ešte nebola... a o tých habakuki som ani nepočula :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 31.12.20 07:18

KS
karma
133.00

Banskú Štiavnicu určite odporúčam navštíviť, nádherné mestečko v údolí :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní