Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Liptove?

Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Liptove?

Keby ste sa známeho, žijúceho na Liptove, opýtali, čo si v tomto regióne rozhodne netreba nechať ujsť, pravdepodobne by vás doslova zasypal tipmi na miesta, ktoré tu stoja za pozornosť. To však nie je len doménou Liptova; každý jeden slovenský región zahŕňa miesta, významné z prírodného, historického a kultúrneho hľadiska a tak by musel človek v každom jednom kúte Slovenska stráviť minimálne mesiac, aby ho aspoň čiastočne spoznal.

Ale späť k Liptovu. Hoci sa väčšine ľudí spája prioritne so zimnými športami a prekrásnymi horami, má veru čo ponúknuť aj v iných smeroch. Ďalšiu zastávku, v našom putovaní Slovenskom, sme si preto spravili práve tu. Čo treba vidieť na Liptove?

Región Liptov sa nachádza v Žilinskom kraji a ako je každému dobre známe, ide o horský región s mestami, ako Liptovský Mikuláš, Ružomberok či Liptovský Hrádok. Liptáci môžu kývať susedom Poliakom a obkolesení sú Veľkou Fatrou, hrebeňom Západných Tatier a z juhu tiež hrebeňom Nízkych Tatier. Jedným z najviac navštevovaných miest Liptova je známe stredisko Jasná Nízke Tatry, kam chodia ľudia za bežeckým aj zjazdovým lyžovaním, v lete, samozrejme, za turistikou a cykloturistikou. Nie náhodou je preto naša úspešná športovkyňa Petra Vlhová liptovskou rodáčkou. :-)

Vyskúšaj: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Turci?

vodopád Lúčky

Zdroj: Shutterstock®

Hoci sa vás snažíme nalákať na jesenno-zimný výlet, treba spomenúť, že v horúcom lete sa turisti chodia schladiť do Demänovskej doliny s rovnomennou jaskyňou či k vodnej nádrži Liptovská Mara. Rodiny s deťmi zase najčastejšie navštevujú Tatralandiu v Liptovskom Mikuláši a za zábavou zvyknú chodiť aj do Bešeňovej s najväčším množstvom bazénov. Keď už zavítate na Liptov, nevynechajte ani prechádzku Vlkolíncom s jedinečnou ľudovou architektúrou či skanzenom v Pribyline. Nuž a nezabudnite sa zastaviť na „lokálny“ obed - poctivé liptovské halušky, ak si trúfate, aj so žinčicou.

obec Vlkolínec

Zdroj: Shutterstock®

Hrad Likava pri Likavke

Že je Slovensko doslova posiate prekrásnymi hradmi, dokazuje aj kráľovský strážny hrad Likava, na ktorý sa dostanete z obce Likavka. Hoci ide o zrúcaninu hradu, je ešte stále v pomerne dobrom stave a ide o najväčší hrad v regióne. Na Liptákov dohliada od začiatku 14. storočia a čaká vás tu aj stála expozícia dejín hradu, ktorú rozhodne nevynechajte. Hrad bol na začiatku 15. storočia významnou husitskou pevnosťou. Avšak pozor – aby ste predišli zbytočnému sklamaniu, o otvorení hradnej brány sa vopred informujte v Liptovskom múzeu.

Otestuj: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Honte?

hrad Likava

Zdroj: Shutterstock®

Kamenné gule pri Beňadikovej

Na Slovensku máme oveľa viac prírodných úkazov, než by ste si možno mysleli. Jedným z nich sú aj blatové či pelokarbonátové gule, ktoré sa, akoby nič, doslova voľne váľajú pri Beňadikovej. Lenže pozor, nie sú to len také obyčajné gule z kameňa! Ony sú totiž najväčšími skalnými sploštenými útvarmi na svete! Gúľ je dokopy sedem, pričom tá najväčšia meria takmer dva metre. Ak sa vyberiete z Beňadikovej do Liptovského Ondreja, určite ich neminiete. Údajne pochádzajú z obdobia, kedy bolo naše územie zaliate morom, čo dokazujú odtlačky prehistorických živočíchov a morských rias.

kúpele Lúčky

Zdroj: Shutterstock®

Kúpele Lúčky

No áno, chápeme – vyhnali sme vás na hrad a potom ešte aj za blatovými guľami a vy ste teraz premrznuté až na kosť. Ďalšou zastávkou by preto malo byť miesto, kde sa príjemne zohrejete a dokonalo si oddýchnete. A ak tu pobudnete pár dní, ešte si môžete aj výrazne zlepšiť zdravotný stav. Takým miestom sú totiž kúpele, na ktoré sú obyvatelia Lúčok právom hrdí. Patria k najstarším kúpeľom na Slovensku a o blahodarnom účinku liečivej minerálnej vody sa jednoducho treba presvedčiť na vlastnej koži. Na záver len dodáme, že sa tu liečia tak onkologické ochorenia, ako aj poruchy látkovej výmeny, nervové ochorenia či ženské ťažkosti.

- Anketa

POZNÁTE SLOVENSKÝ REGIÓN LIPTOV?

Odpovedalo 65 ľudí  

Áno, žijem tu
40%
Áno, z výletov
51%
Nie, ale láka ma ho spoznať
6%
Nie, ani ma neláka
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 21.11.18 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Krásny región, navštevujeme každoročne!

  • 1
Odpovedať

Ján Komada 21.11.18 09:18

JK
karma
103.00

slovensko je krásne je tu čo pozerať a aj Liptov boli sme na výlete

  • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 21.11.18 17:46

ĽU
karma
100.00

pekný kraj

  • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 24.11.18 18:53

ŽM
karma
115.00

Na Slovensku je všade čo pozerať

  • 1
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:31

MB
karma
108.00

sú to krásne miesta..

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 10:03

KS
karma
133.00

Ešte som toľko toho nevidela :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní