Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Orave?

Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Orave?

Na Orave dobre, na Orave zdravo... nemusíme si ani spievať tento slovenský „evergreen“ na to, aby sme v nose pocítili tú čerstvosť čistého oravského vzduchu. No dobre, nebude to asi až také ružové a idylické, ako to opisujeme, ale aj vám sa vynorí obraz zelených lesov, kopcov s ovcami a takmer neporušenej prírody, keď sa povie Orava? Čo by to boli preto za potulky našou krajinou, keby sme obišli práve tento unikátny región? Poďte sa s nami nadýchnuť čistého oravského vzduchu! 

Oravský región je jednoznačne jeden z najobľúbenejších, pokiaľ hovoríme o cestovnom ruchu. Nachádza sa na severozápade krajiny, v Žilinskom kraji a najznámejším oravským mestom je Dolný Kubín. Okrem toho tu nájdete aj okresné mestá Tvrdošín a Námestovo, no za zmienku stoja aj mestá Nižná a Trstená. Nakoľko ide o hraničný región, Oravci si môžu, vďaka blízkosti, podávať ruky s Poliakmi, pričom hraničným bodom je Oravská Polhora. Orava sa delí na Hornú a Dolnú a regiónom preteká rovnomenná rieka.

Bude sa ti páčiť: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Kysuciach?

Dolný Kubín

Zdroj: Shutterstock®

Nakoľko je Orava najsevernejším slovenským regiónom, býva tu zároveň aj najchladnejšie. Najsevernejší bod, Babiu horu, určite poznajú všetci turisti. Lyžiari sem zase radi chodia do Zuberca či na Kubínsku hoľu alebo Zverovku. Hojne navštevovaná býva aj Oravská priehrada a Slanický ostrov a ak má niekto chuť na tie najlepšie syrové korbáčiky, tak jeho kroky vedú do Zázrivej. Koho láka ľudová architektúra, ten si nenechá ujsť návštevu pamiatkovej rezervácie v Podbieli a skanzena v Zuberci.

Delené vody v Oravských Beskydách

V Oravských Beskydách, v katastri obce Novoť, sa nachádza unikátne miesto, ktoré v rámci Slovenska nemá žiadnu konkurenciu. Nebudeme vás dlhšie napínať a prezradíme, že ide o miesto s názvom Delené vody, odkiaľ vyteká voda tak do Baltického ako aj Čierneho mora. Že ako je to možné? Nuž, príroda to takto zariadila – z jedinej mláčky vytekajú dva potoky a každý úplne iným smerom. Možno to neznie marketingovo príliš očarujúco, ale kto sa vyzná v tom, ako funguje príroda, musí uznať, že ide skutočne o jedinečný úkaz.

kostol v Tvrdošíne

Zdroj: Shutterstock®

Drevený kostol v Leštinách

Oficiálne sa nazýva dreveným artikulárnym kostolom a právom patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Túto cennú kultúrnu pamiatku nájdete v malej obci Leštiny a zaujímavosťou je, že tu bol pokrstený aj P.O. Hviezdoslav. Kostol pochádza z konca 17. storočia a hoci vôbec nejde o majestátny chrám, pripomínajúci Dóm v Miláne, ale skôr drobnú a nenápadnú drevenú chalúpku, jeho čaro sa mu nedá odoprieť. Samotný interiér kostola je naozaj bohato vyzdobený, veď už len barokový oltár či renesančná kazateľnica hovoria za všetko.

Neprehliadni: Vedela si, že aj potraviny spôsobujú chronický zápal? Zisti, ktoré!

kostol v Leštinách

Zdroj: Shutterstock®

Oravský hrad v Oravskom Podzámku

Že návšteva hradov je výlučne letná záležitosť? Omyl! Naše krásne slovenské hrady majú svoje čaro v každom ročnom období. A ak sa rozhodnete navštíviť práve ten Oravský, od novembra do marca si jeho návštevu naplánujte medzi 9:30 a 15:00, kedy je prístupný verejnosti spolu s lektorom. Zrejme nám dáte za pravdu, že ide o jeden z najkrajších hradov na Slovensku a kto by ho mal určite navštíviť, to sú milovníci etnografie, histórie a prírodných vied. Práve tieto oblasti tu totiž majú svoje stále expozície.

- Anketa

POZNÁTE SLOVENSKÝ REGIÓN ORAVA?

Odpovedalo 72 ľudí  

Áno, žijem tu
38%
Áno, z výletov
50%
Nie, ale láka ma ho spoznať
11%
Nie, ani ma neláka
1%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 17.11.18 07:55

ĽŠ
karma
100.00

Krásny región, navštevujeme každoročne!

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 17.11.18 13:51

SK
karma
114.00

o 2 týždne ideme, už sa tešííím

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.11.18 18:35

AS
karma
108.00

rada by som tam aj ja zašla niekedy

 • 1
Odpovedať

Marika Michálková 20.11.18 21:14

MM
karma
107.00

Oravský hrad je krásny

 • 1
Odpovedať

Vladimír Ťahún 21.11.18 14:41

karma
106.00

Orava je krásna...

 • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 21.11.18 16:15

ŽM
karma
115.00

pochádzam z oravy. zabudl ste na jasenovú - rodisko martina kukučína a 1 613 m vysoký choč

 • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 21.11.18 19:16

karma
100.00

Ani nie tak zabudli, ako skôr nemali dostatočný priestor spomenúť úplne všetko, čo za návštevu naozaj stojí. Bolo by to na niekoľkozväzkovú knihu - všetko pekné, čo na Slovensku máme, žiaľ, pár krátkych článkov nepokryje. ;-)

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 21.11.18 17:49

ĽU
karma
100.00

pekný kraj

 • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 01.12.18 18:53

karma
113.00

krásná dovolena v Oravském Podzámku moc se nám tam líbilo, jak pohostinní lidé, tak celá krajina

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 12:25

karma
127.00

Vyzerá to nádherne, určite stojí za návštevu.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 10:01

KS
karma
133.00

Oravský hrad ma láka najviac a dúfam, že ho toto leto už aj konečne navštívim :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní