Tip na výlet na Slovensku: Čo návštevníkom ponúka mesto Košice?

Tip na výlet na Slovensku: Čo návštevníkom ponúka mesto Košice?

Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku. V roku 2013 sa stali Európskym hlavným mestom kultúry. Táto metropola východu má návštevníkom skutočne čo ponúknuť. Nachádza sa tu nielen množstvo kultúrnych pamiatok, ale aj skvelých miest na oddych. Na svoje si prídu mladí, dospelí i deti. V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov na miesta, ktoré by ste pri návšteve Košíc rozhodne nemali vynechať.

Čo vieme o Košiciach?

Košice sú metropolou východného Slovenska. S počtom obyvateľov okolo 240 000 ide o druhé najväčšie mesto našej krajiny. Mestom preteká rieka Hornád, Ida aj Torysa a v okolí sa nachádzajú napríklad Slanské vrchy. Prvá písomná zmienka o Košiciach pochádza z roku 1230. Kedysi patrilo toto mesto medzi významné obchodné križovatky v Európe. Košice zažili rýchly vzostup, a to vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe či mnohým privilégiám, ktoré získali. Okrem obchodu sa tu darilo i kultúre a remeslám. Až do 18. storočia bolo historické centrum mesta opevnené hradbami. 

V súčasnej dobe vytvára pôvodné stredoveké námestie najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Toto krajské mesto sa v roku 2013 stalo Európskym hlavným mestom kultúry a v roku 2016 získalo titul Európske mesto športu. Košice sú dnes dôležitým centrom politického, kultúrneho, hospodárskeho aj cirkevného života. Sídli tu Ústavný súd SR, Košická rímskokatolícka arcidiecéza a niekoľko významných univerzít. Mesto je tiež známe prestížnym medzinárodným filmovým festivalom, nazvaným Art Film Fest.  

Odporúčame: Vieš, čo škodí kostiam? Týmto hrozným nerestiam sa vyhni!

námestie v Košiciach

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžeme vidieť v centre mesta?

Historické centrum Košíc tvorí v súčasnosti dlhá pešia zóna, ktorá má šošovkovitý tvar a dĺžku okolo 1200 metrov. Z oboch strán je lemovaná historickými budovami, ktoré boli kedysi domovom grófov či predstaviteľov šľachty. Rovnako sa tu nachádzajú domy remeselníkov či kostolíky. Dominantou tohto miesta je bezpochyby dóm sv. Alžbety. Táto majestátna gotická katedrála má kapacitu vyše 5000 ľudí. Začala sa stavať na konci 14. storočia.

Po obhliadke dychberúceho interiéru katedrály nezabudnite vystúpiť na vrchol severnej veže, ktorá nesie názov Žigmundova. Dostanete nádherný výhľad na námestie i vzdialenejšie časti mesta. Po ľavej strane od vstupu do dómu sa nachádza Urbanova veža. Vedľa nej je umiestnený zvon Urban, ktorý bol poškodený pri požiari a neskôr pozliepaný z úlomkov. Ak budete pokračovať ďalej na sever, narazíte na park, plný zelene, s krásnou fontánou.

Za ňou sídli budova Štátneho divadla v Košiciach, ktorá bola postavená v klasicistickom slohu. Potom nasleduje park s Fontánou znamení a nakoniec sa môžete pristaviť pri morovom stĺpe. Ak sa vyberiete od vstupu do dómu sv. Alžbety na juh, čiže smerom k Námestiu osloboditeľov, narazíte na kaplnku sv. Michala. Okrem spomínaných pamiatok a budov sa v historickom centre Košíc nachádza aj arcibiskupský palác, župný dom či budova starej radnice.

fontány v Košiciach

Zdroj: Shutterstock®

Krásne fontány lahodia očiam i ušiam

Mesto Košice sa môže pýšiť i množstvom krásnych fontán. Snáď najznámejšou je Spievajúca fontána, na ktorú narazíte na námestí medzi dómom sv. Alžbety a budovou divadla. Na území Slovenska a Česka ide o najstaršiu fontánu svojho druhu. Postavená bola v roku 1986. Posaďte sa na najbližšiu lavičku a užite si dokonalú harmóniu vody a hudby! Fontána dokáže reagovať na vlastnú hudbu, živú hudbu z divadla a taktiež na blízku zvonkohru. Na základe hudobných tónov je regulované nielen striekanie vody, ale aj farebné osvetlenie fontány, čo vytvára nezabudnuteľný vizuálny zážitok najmä po zotmení.

Prehliadnuť nemôžete ani vyššie spomenutú Fontánu znamení, ktorá sa nachádza medzi divadlom a morovým stĺpom. Umiestnili ju sem koncom 20. storočia. Je kruhového tvaru, pričom po jej obvode sa nachádzajú zobrazenia všetkých dvanástich znamení zverokruhu. Pri návšteve tohto miesta si nezabudnite svoje znamenie pohladkať. Hovorí sa totiž, že sa vám splní tajné želanie. V tejto fontáne dokonca plávajú živé ryby.  

Pozri aj: Neprehliadni: Toto je overená a naozaj účinná ochrana pred kliešťami!

košický park a amfiteáter

Zdroj: Shutterstock®

Oddýchnite si v parku alebo amfiteátri!

Necelý kilometer od historického centra Košíc, na skok od železničnej a autobusovej stanice, sa nachádza rozľahlý mestský park. Dospelým ponúka miesto na oddych a deťom na zábavu. Nájdete tu preliezačky, množstvo lavičiek, hudobný altánok či jazierko. Charakteristickou črtou parku je i nádherná fontána. Voda z tridsiatich piatich trysiek, podsvietená červeným, bielym, modrým a zeleným svetlom, vytvára najmä po zotmení dokonalé divadlo.

V lete sa tu navyše usporadúva mnoho kultúrnych podujatí. Ak sa už poprechádzate po celom parku a dostatočne si oddýchnete, môžete prejsť smerom k historickému centru cez Most lásky. Ten vás privedie až k Jakabovmu palácu, ktorý stojí za povšimnutie. Táto neogotická budova, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky, je charakteristická najmä svojou tmavozelenou strechou.

Ak sa na návštevu Košíc vyberiete počas leta, vo večerných hodinách si môžete oddýchnuť aj v miestnom amfiteátri, kde sa niekoľkokrát týždenne realizuje filmové premietanie. Pokiaľ si však chcete užiť film bez drkotania zubov, nezabudnite si so sebou zobrať teplejšie oblečenie alebo deku. Letné noci totiž dokážu byť niekedy naozaj chladné.   

košická zoologická záhrada

Zdroj: Shutterstock®

Košice sa pýšia rozľahlou ZOO

Košická zoologická záhrada sa nachádza v mestskej časti s názvom Kavečany. Ide o najväčšiu ZOO na Slovensku. Poľahky sa sem dostanete i mestskou hromadnou dopravou priamo zo Staničného námestia. Cesta trvá približne 30 minút. Táto záhrada bola verejnosti sprístupnená v roku 1986 a v roku 2013 bol k nej pristavený aj park s dinosaurami. V súčasnosti si tu môžete prehliadnuť viac, ako 240 druhov zvierat. Okrem toho sa môže ZOO Košice pýšiť botanickým náučným chodníkom, ktorý tu bol vybudovaný v roku 2011.

Neskôr bol pridaný i vtáčí, geologický či včelársky chodník. Pri návšteve však nečakajte miesto s nekončiacim radom detských ihrísk či stánkov s občerstvením. Táto zoologická záhrada návštevníkom ponúka skôr ničím nerušenú prechádzku v prírode, počas ktorej sa môžete pokochať pohľadom na rozličné živočíšne druhy. Neďaleko sa tiež nachádza vyhliadková veža, ktorá stojí na vrchole kopca Hradová a ponúka dokonalý výhľad na mesto. Zo zastávky s názvom Vyhliadková veža k nej priamo vedie náučný chodník.

Pozri aj: Vyskúšaj recept na likér z Aloe vera: Jeho liečivú silu ocení každý!

Zdroj foto: autorka článku


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Elena Švachová 05.08.18 21:15

karma
115.00

V Košiciach som ešte nebola,ale už som počula,že je to pekné mesto a teraz ste ma úplne navnadili,aby som ho navštívila.Určite to napravím a s manželom si naplánujeme predĺžený víkend do tejto metropoly východu.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 10.08.18 13:38

MM
karma
107.00

V Košiciach som ešte nebola. Snáď sa mi to podarí čoskoro napraviť. Ďakujem za tipy čo sa oplatí pozrieť ;)

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 14:49

karma
127.00

Vidno, že aj na východe je toho veľa, čo stojí za to vidieť.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 08:31

KS
karma
133.00

Košice sú krásne, jeden deň na ich prehliadku ale stačiť určite nebude, pretože majú veľa toho čo ponúknuť :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní