Tip na výlet na Slovensku: Pozri sa, aké krásy ponúka Bardejov!

Tip na výlet na Slovensku: Pozri sa, aké krásy ponúka Bardejov!

Slovensko je bezpochyby plné krásnych miest. Ak máte radi mestskú turistiku, túlanie sa po uliciach a nádych histórie, máme pre vás jeden tip. Bardejov, ktorý leží na severovýchode Slovenska, patrí medzi najočarujúcejšie skvosty našej krajiny. Historické centrum tohto mesta je už niekoľko rokov zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Prezradíme vám, čo všetko vám toto mesto ponúka a prečo sa ho oplatí navštíviť.

Čo vieme o Bardejove?

Okresné mesto Bardejov, nachádzajúce sa v Prešovskom kraji, je často považované za jedno z najkrajších miest na Slovensku. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza ešte z roku 1241. V minulosti bol Bardejov charakteristický remeselnou a obchodnou činnosťou. Bezpečnosť a nezávislosť mesta zaručovalo mestské opevnenie, ktoré pochádza z druhej polovice 14. storočia. Tento jedinečný súbor múrov, brán a bášt je do dnešnej doby veľmi dobre zachovaný.

Spomedzi opevnení stredovekých miest na Slovenku je práve tento pevnostný systém jedným z najkomplexnejších. V Bardejove sa tiež nachádza množstvo ďalších stredovekých stavieb, ktoré v súčasnosti patria medzi významné národné pamiatky. V meste nájdete rozsiahle námestie, mestské domy v gotickom štýle, radnicu či majestátny kostol, ktorý v roku 2001 získal titul bazilica minor. Zachovalé historické centrum Bardejova je dokonca od roku 2000 zapísané v zozname UNESCO. 

Pozri aj: Nízkokalorická večera: Tieto šaláty musíš jednoznačne ochutnať!

Radničné námestie v Bardejove

Zdroj: Shutterstock®

Námestie v Bardejove je jednoducho čarovné

Srdcom Bardejova je bezpochyby Radničné námestie, ktoré je typické svojím obdĺžnikovým tvarom. Táto historická mestská zóna je navyše vydláždená riečnymi kameňmi, čo dotvára celkový starobylý nádych tohto očarujúceho miesta. Až tri strany námestia lemuje radová zástavba domov, ktorých je dokopy viac, ako štyridsať. Ide o meštianske a remeselnícke domy, na ktorých je možno badať znaky gotickej či renesančnej architektúry.

Zo severnej strany ukončuje ohraničenie námestia majestátna bazilika svätého Egídia. Túto dominantu Bardejova si môžete obzrieť i zvnútra. Určite nezabudnite vyšliapať na jej vežu, z ktorej dostanete výhľad na celé námestie i vzdialenejšie kúty mesta. Pristavte sa aj pri dvoch chrámových zvonoch, nesúcich mená Urban a Jozef a soche sv. Floriána, ktoré sú umiestnené hneď pri bazilike.

Charakteristickou črtou námestia je tiež historická budova niekdajšej mestskej radnice, v ktorej sa v súčasnosti nachádza expozícia Šarišského múzea. Budovu zdobí niekoľko kamenných sôch, pričom známou a najmä netradičnou, je soška chlapca, ktorý má hlavu medzi nohami a zadok vytŕča smerom do námestia. Pomerne novou atrakciou v Bardejove je vysoká bronzová socha kata, nachádzajúca sa obďaleč radnice.

bardejovské ulice

Zdroj: Shutterstock®

Kam sa ešte pozrieť?

Okrem historických pamiatok sa na Radničnom námestí nachádza i veľké množstvo reštaurácií či kaviarní. Priamo v historickom centre Bardejova si tak môžete atmosféru tohto čarovného mesta vychutnať ešte viac. Ak ho navštívite koncom augusta, užijete si navyše tradičný Bardejovský jarmok. Z námestia ďalej vedie množstvo ulíc, ktorými sa môžete vydať preskúmavať ďalšie časti mesta. Takmer na skok sa nachádza Ulička Johna Lennona, ktorá svoj názov nesie len neoficiálne.

Predstavuje však milú spomienku na speváka i skupinu The Beatles. Na múroch miestneho domu si môžete obzrieť trojrozmerné grafiky a v malom parčíku kamene s názvami albumov a menami členov kapely. O kúsok ďalej sa nachádza promenádový park, ktorý predstavuje perfektné miesto na oddych. Následne sa môžete vybrať k pamätníku, ktorý je venovaný obetiam holokaustu.

Vynechať nemôžete ani drevenú plastiku, nazvanú Ruky Bardejova. Má pripomínať a najmä oceňovať úsilie mesta, ktoré sa snaží o zveľaďovanie svojho kultúrneho dedičstva. Očarujúca je i miestna kalvária s Kostolom sv. Kríža. Nachádza sa kúsok za mestom.

Odporúčame: Toto je recept na najlepší cuketový šalát so šošovicou a paradajkami!

bašty v Bardejove

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite prejsť všetky bašty!

Ak navštívite Bardejov, nezabudnite sa pozrieť i na pozostatky mestského opevnenia, ktoré bolo kedysi tvorené múrmi, bránami a množstvom bášt. Celý tento komplex je totiž veľmi dobre zachovaný. Pre turistov sú dozaista zaujímavé najmä stredoveké bašty, z ktorých sa až deväť zachovalo v takmer pôvodnej podobe. Nesú rozličné názvy, často sú pomenované podľa svojej výzdoby, tvaru, farby či umiestnenia.

Hrubá bašta je z týchto stavieb najmohutnejšia a tvorí jeden celok s Malou baštou. Za zmienku stojí i Červená bašta, ktorá dostala pomenovanie podľa svojho červeného kvádrovania. Tieto časti opevnenia kedysi slúžili napríklad ako strieľne či výrobne a skladiská zbraní i pušného prachu.

Bardejovské Kúpele

Zdroj: Shutterstock®

Poprechádzajte sa i v Bardejovských Kúpeľoch!

Keď sa povie Bardejov, mnohým tiež prídu na um i Bardejovské Kúpele. Táto mestská časť je od Bardejova vzdialená asi 5 kilometrov. Nachádza sa tu množstvo kúpeľných domov i hotelov. Na rozličné liečebné pobyty sem mieri množstvo Slovákov, no výnimkou nie sú ani zahraniční návštevníci. Aby ste sa nadýchali miestnej atmosféry, nemusíte tu byť ubytovaní. Stačí sa len poprechádzať po upravenom areáli, plnom zelene.

Môžete si tu nabrať liečivú vodu z vyvierajúcich prameňov alebo pochutnať na pravých kúpeľných oblátkach. Bardejovské Kúpele sú známe aj tým, že ich kedysi navštívila cisárovná Sissi. V jednom z hotelov sa dokonca nachádza aj jej muzeálny apartmán, ktorý je prístupný verejnosti. Toto miesto rozhodne neopúšťajte bez návštevy Múzea ľudovej architektúry. Ide totiž o najstarší skanzen na Slovensku. Nachádzajú sa v ňom obytné domy so stodolami, sušiareň ovocia i jedinečné drevené chrámy.  

Pozri aj: Ako acylpyrín využiť v oblasti krásy?

Zdroj foto: autorka článku


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Liščinská 29.07.18 00:17

karma
132.00

Nikol, kráááááááááásny článok. Narodila som sa v tomto mestečku a som na to hrdá... Aj na Vás, že ste napísala taký úžasný článok! Ďakujem za všetkých Bardejovčanov (aj tých čo žijú v okrese Bardejov a okolí..) :) Plus, úplne krásne obrázky ste vybrali! NÁDHERA!

  • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 29.07.18 11:54

JP
karma
100.00

Bardejov je krásne mesto ... bola som ho navštíviť u 2x, a rada sa tam zase vrátim. Mala som toto mesto na zozname miest, ktoré som chcela navštíviť ... a ešte sa tam určite vrátim

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.07.18 22:22

karma
115.00

Priznám sa,že v Bardejove som ešte nebola.Často chodíme do Vysokých Tatier,tak pri najbližšej príležitosti si do Bardejova odskočíme.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 15:03

karma
127.00

To námestie je nádherné.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 08:20

KS
karma
133.00

V Bardejove som ešte nebola, aj keď som z východu a ďaleko ho teda nemám :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní