Turistika po Slovenku: Sivý vrch

Turistika po Slovenku: Sivý vrch
  • 25.07.2015
  • Danka Šindléryová

Sivý vrch sa nachádza na hlavnom hrebeni na západnom okraji Západných Tatier. V Západných Tatrách je to najvyšší vrch, ktorý je aj vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Na jeho západnom hrebeni sa nachádzajú Radové skaly s množstvom skalných útvarov. 

Z vrcholu je kruhový rozhľad. Sivý vrch sa radí medzi náročnú celodennú turistiku, vhodnú len za dobrého počasia, pretože trasa je zabezpečená fixnými reťazami. 

Nadmorská výška: 1805 m.n.m.

Poloha: Západné Tatry

Trasa: Bobrovecká Vápenica – Chata pod Náružím – Predúvratie – Sivý vrch – Pálenica – Bobrovecká dolina – Jalovecká dolina – Bobrovecká vápenica

Časový plán výstupu: 4 až 5 hodín, zostup je spravidla kratší, než výstup. Všetko však záleží od kondície a množstva prestávok

Prevýšenie: 1062 m 

Tak a takto sa na vrch dostanete...

tura sivy vrch

Zdroj: Shutterstock®

Trasu začíname na parkovisku (najlepšie je pokiaľ máte auto alebo prídete taxíkom, pretože hoci chodí aj autobus, ten vysadí turistov cca 2 km od parkoviska) v Bobroveckej Vápenici 743 m.n.m. Podľa smerovej tabule sa vyberieme po modro značenej trase asfaltovou cestou na malú vyvýšeninu. Uvidíme zo zadnej strany Kaplnku Matky Božej, okolo ktorej sú drevené stĺpiky, symbolizujúce krížovú cestu. Dostaneme sa na poľanu a pokračujeme smerom hore. Po ľavej a pravej strane vidíme chatky a kolibu. 

tura sivy vrch

Zdroj: Shutterstock®

Vojdeme do  lesa a strmím stúpaním sa dostaneme na zvážnicu, na ktorej sa napojíme na zelenú trasu. Pokračujeme smerom hore. Cesta je široká a dostatočne spevnená. Počas cesty máme možnosť vidieť už prvé výhľady. 

tura sivy vrch

Zdroj: Shutterstock®

* neskúseným turistom rozhodne neodporúčam mať ako obuv tenisky ;)

razcestie pod babkami

Zdroj: Shutterstock®

Vyjdeme z lesa a cesta nás privedie k prístrešku so stolom, vedľa ktorého je smerovník rázcestie pod Babkami 1250 m.n.m.. 

vyhlady

Zdroj: Shutterstock®

Počas nasledujúceho stúpania môžeme vidieť nasledovné výhľady.

chata pd naruzim

Zdroj: Shutterstock®

Pokračujeme modro značeným chodníkom a dostaneme sa na lúku, na ktorej je lesnícka chata. Cesta vedie mierne nahor, ale potom znovu začneme strmo stúpať a dostaneme sa k Chate pod Náružím 1420 m.n.m.. Pre turistov je tu možnosť  ubytovania a občerstvenia sa teplým čajom, kávičkou či niečím pod zub. 

sedlo preduvratie

Zdroj: Shutterstock®

*panoráma - kliknutím na fotku sa zväčší                                                                           Z chaty prejdeme cez malý porast, z ktorého začneme strmo stúpať po lúke nahor. Chodník nás privedie do sedla Predúvratie 1585 m.n.m.. Toto miesto nám ponúka už výhľad na náš cieľ (skalnatý vrch na pravej strane fotky), ku ktorému ale ešte vedie neľahká cesta. Taktiež sa ponúka výhľad na časť Liptovskej Mary a vrch Brestová, Salatín, Spálená, Pachoľa a Roháčske plesá.

na sivy vrch

Zdroj: Shutterstock®

Pokračujeme ďalej chodníkom cez trávnatú časť hrebeňa. Pokiaľ vás neláka rovná cestička, trasu si môžete predĺžiť a prejsť tak aj vrchy na ľavej strane fotografie - Veľká kopa 1648m.n.m., Ostrá 1764 m.n.m. a Priehyba 1650m.n.m.. Pokiaľ však nemáte kondičku, odporúčam zvoliť rovnú cestu popod hrebene, nakoľko veľa síl budete ešte potrebovať na  výstup nášho cieľa a zostup celou dolinou.

sivy vrch

Zdroj: Shutterstock®

Cesta schádza medzi kosodrevinu a z východnej strany obchádzame vrchy Veľká kopa 1648m.n.m. a Ostrá 1764 m.n.m..

radove skaly

Zdroj: Shutterstock®

Na západnom hrebeni Sivého vrchu sa nachádzajú Radové skaly s množstvom skalných útvarov. 

sivy vrch stupanie

Zdroj: Shutterstock®

Popod hrebeň vedie veľmi strmá skalnatá cesta. Pokračujeme strmým stúpaním cez skaly na Sivý vrch 1805 m.n.m.. 

vyhlad

Zdroj: Shutterstock®

Z vrcholu máme možnosť vidieť z každej strany výhľad. 

zostup

Zdroj: Shutterstock®

Z vrcholu zostupujeme po červenej trase. Zostup je veľmi strmý a náročný, na dvoch miestach je zostup vybavený pomocou reťazí. Neskôr chodník vedie mierne klesajúcou až rovnou cestou do sedla Pálenica 1573 m.n.m.. Zmeníme červenú trasu za žltú. Dlhým zostupom sa dostaneme do Bobroveckej doliny. 

jalovecka dolina

Zdroj: Shutterstock®

Pokračujeme mierne zalesneným lesom, ktorý je prelínaný malým potokom k ústiu Bobroveckej doliny 1005 m.n.m..  Pokračujeme v zostupe a dostaneme sa do ústia Jaloveckej doliny 800 m.n.m.. V tejto doline je hustý lesný porast. Je v nej zakázané ťaženie dreva a teda všetko čo pováľa vietor zhnije prírodným procesom. Cestou natrafíme na tabuľu s upozornením na medvedie územie. Stále pokračujeme dlhou dolinou až ku Bobroveckej Vápenici od ktorej sme začínali.  :)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Zahoranová 27.07.15 09:09

MZ
karma
92.00

krásna túra no ja by som to asi nedala :-) a tá tabuľa čo upozorňuje na medveďov ma už odradila úplne :-)

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 27.07.15 13:56

karma
93.00

veľmi pekné fotky :) naša krajina je úžasná

  • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 27.07.15 23:08

karma
97.00

Milujem Tatry a zvlášť západné.Táto túra je náročnejšia,ale nádherná.Odporúčam všetkým,ktorí majú radi turistiku.

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 23.09.15 08:49

MR
karma
-1.00

krásna príroda....krásny výhľad :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.01.21 16:52

KS
karma
133.00

Na takúto túru by som si možno aj trúfla, výhľad určite stojí za to :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní