Za dobrodružstvom do Kanady - 2. časť

Za dobrodružstvom do Kanady - 2. časť
 • 27.08.2015
 • Eva Čavojcová

  • Zdieľaj:
 • 3

Je to zvláštna chvíľa, keď si uvedomíte, že všetko, čo ste si niekoľko týždňov prezerali na fotkách a videách odrazu vidíte pred sebou. Na vlastné oči! Nadýchnete sa čerstvého vzduchu, započujete sa do vravu cudzej reči, s obdivom si obzeráte každého človeka, ktorý prejde okolo vás, so zvedavosťou skúmate každé miesto a objavujete jeho osobité čaro.

V tej sekunde vám ani len nenapadne, že ste na inom kontinente, na druhom konci sveta a vzdialený od domova cez 10 000 kilometrov. Všetky dôkladne pripravené pózy na fotky, všetky aktivity, gastronomické zážitky a obchody vyznačené na mape či všetky dopredu nacvičené frázy strácajú na chvíľku zmysel. A vy len uprene hľadíte vpred. Hoci stojíte pár minút v tichu, vaše srdce nadšene kričí, pretože až TERAZ si naplno uvedomujete fakt, že stojíte na kanadskej zemi!

Odporúčame prečítať: Za dobrodružstvom do Kanady – časť 1.

vylet v Kanade

Zdroj: Shutterstock®

Ulica Commercial Drive je známa veľkým počtom obchodíkov, skvelých gastronomických zážitkov (od japonského sushi, talianskeho pôžitku v pizzerii Marcello cez karibskú reštauráciu The Reef až po typicky americké kráľovstvo hamburgerov v Cannibal café), chutnej kávy Starbucks, voňavých trhov s ovocím a samozrejme veľkým počtom zvláštnych ľudí. Ako sme sa tak s Aďom prechádzali po tejto ulici (je nesmierne dlhá), mali sme možnosť stretnúť sa s podomovými predajcami vysadávajúcimi na zemi, hlasnou hudbou a s úsmevmi z každej strany. Rôzne životné príbehy, pohľady na svet, kultúra a zvyky ako potkan za krkom pána vykračujúceho si veselo po chodníku, jemné brnkanie kučeravého muža na ukulele, ktorý značne žil vo vlastnom svete alebo staršieho uplakaného pána s ventilátorom a plyšovými medvedíkmi ovešanými okolo krku...Po prečítaní týchto pár riadkov by si človek povedal, že kam sme sa to preboha dostali. Avšak táto ulica mi veľmi prirástla k srdcu. 

vylet do kanady

Zdroj: Shutterstock®

výlet do Kanady

Zdroj: Shutterstock®

Rozdiel medzi Slovenskom a Kanadou je ten, že aj keď ste v spoločnosti zvláštnych a iných ľudí, než na akých ste doma zvyknutí, táto zmena vás tu v Kanade nijako neohrozuje. Absolútne necítite strach, nezažijete nepríjemné situácie a nestýskate si kabelku s peňaženkou blízko k sebe, len aby vás niekto z nich neokradol. Netvrdím, že v Kanade kriminalita neexistuje, no ľudia sú tu veľmi milí, priateľskí a hoci na oko vyzerajú odlišne, vy cítite, že držia spolu. A tak sa len pousmejeme, hodíme pár pobavených výrazov a spoznávame ďalej. Tu skrátka životný štýl, oblečenie alebo momentálnu náladu medzi sebou až tak veľmi ľudia neriešia. Po pár dňoch si zvyknete natoľko, že podobných ľudí prestávate vnímať.

Ako si tak kráčame ďalej, obdivujeme staré americké autá, žasneme nad ohľaduplnosťou vodičov a vychutnávame si výklady originálnych obchodíkov, nedokážeme sa zbaviť jednej sladkastej vône, ktorá sa šíri po celej ulici. Nestretnete tu opitého ležiaceho človeka s fľašou, nestretnete tu človeka s cigaretou, no stretnete tu ľudí vychutnávajúcich si marihuanu, ktorá je tu povolená na „liečebné“ účely. Pobavene si obzeráte „ordinácie“, ktoré sa pýšia vtipnými sloganmi, čakárne praskajúce vo švíkoch a už z časti chápete tú nekonečne dobrú náladu väčšiny naokolo. Neodsudzujeme, neskúšame a s úsmevom pokračujeme v ceste.

Odporúčame prečítať :Zážitková turistika v Prahe láka na nepreberné množstvo akcií

vylet do kanady

Zdroj: Shutterstock®

vylet do kanady

Zdroj: Shutterstock®

Kanada je krajina všetkého. Je to krajina možností. A výnimkou nie je ani spomínaná ulica Commercial Drive. Ak práve nemáte chuť na pochúťky z celého sveta, netúžite sa zvŕtať na parkete či v obchodíkoch medzi regálmi, toto miesto je ideálne aj na zábavu iného typu. V jeden večer sa vyberáme hrať bowling, v ktorom niesom žiadny expert, no užívam si šnurovanie bowlingových topánok, vyberanie si ružovej gule a tancovanie víťazných tancov, pri každom striku, ktorým Aďom nabijem (nebolo ich však veľa). Vedľa nás hrajú bowling celé rodiny a celé generácie. Zastavuje sa tu čas, všetky starosti a problémy necháte za dverami a užívate si smiech, príjemne vychladený jablkový džús a zvuk padajúcich kolkov.

vylet do kanady

Zdroj: Shutterstock®

Samozrejme, neexistuje ideálna dovolenka a ani dovolenka bez trapasov, momentov hnevu či neželaného prekvapenia a tak si celí nažhavení  s myšlienkou okamžitého spoznávania okolitého sveta hneď v druhý deň o siedmej ráno v pyžamách vymkneme izbu (a tŕpneme aby Robin alebo Peter ešte boli doma), v ten istý deň sa nám pokazí nová kamera GoPro špeciálne kúpená na tento výlet (tento deň bol vskutku „podarený“), zúfalo hľadáme v miestnych obchodoch tehličku masla a máme pocit ako by sme hľadali tehličku zlata alebo prekvapene predkladáme tisíc dokladov totožnosti pri kúpe dvoch obyčajných plechoviek piva.

Rovnako ako po Commercial Drive si užívame túlanie aj po neznámych uličkách, kráčanie po širokých chodníkoch, obdivovanie majestátnych domčekov s bohatou históriou a strácanie sa v korunách stromov, hoci sa v tej chvíli nachádzate na obyčajných uliciach. Tento pohľad je ako vystrihnutý z amerického filmu.V jedno poobedie si kráčame ďalej k úžasnému parku s obrovským jazerom, ktorý je rajom pre psíčkarov a samozrejme aj pre psov. Ako si tak sedíme na jednej z lavičiek a pozorujeme západ slnka odrážajúci sa v jazere, pribehne k nám milý psík , ktorý k nám púšťa svoju loptičku a svojim typickým výrazom nás prosí, aby sme sa mu venovali a pár krát mu ju hodili do jazera. Neskôr si všimneme, že takéto „ kulehy“ skúša na každého okoloidúceho a pobavene ho sledujeme a milujeme.

Odporúčame prečítať :Zážitková turistika v Prahe láka na nepreberné množstvo akcií

výlet do Kanady

Zdroj: Shutterstock®

Už len v tejto lokalite by sme vedeli byť naveky. Príjemné počasie, príjemné prostredie, príjemní ľudia (či už v reštauráciách, obchodíkoch alebo len tak v parku). Keď si pomyslíme, že sme ešte nezažili „to pravé orechové“ a nachádzame sa na neďaleko Downtownu (centra mesta) , nevieme sa dočkať. V diaľke vidíme siluety mrakodrapov a dostávame zimomriavky. Čo sa týka dopravy, funguje tu na jednotku. Zakúpený cestovný lístok vám tu funguje na všetky možnosti dopravy – autobus, seabus (mini trajekt) a SkyTrain (nadzemka). My bývame vo výbornej lokalite, pretože síce sme ďalej od centra mesta, stanicu nadzemky máme neďaleko a vďaka nej sme v meste za pár minút. Ak sa vám stane, že zmeškáte spoj, nestačíte si ani porazene sadnúť ani si zanadávať, pretože do dvoch minút tu máte svoj spoj opäť. Taktiež na stanici neustále stoja pracovníci , ktorí vám ochotne vysvetlia na ktorý smer sa máte postaviť, ako a kde si máte označiť lístok (označuje sa v búdkach na začiatku stanice) alebo sa len usmejú a poprajú vám pekný deň. Ako bonus máte z tejto nadzemky krásny výhľad, takže každú jazdu so SkyTrain môžno považovať za turistickú atrakciu.

vylet do kanady

Zdroj: Shutterstock®

Ako správna nákupná maniačka a milovníčka kníh sa vám musím verejne priznať k mojej láske k miestnym antikvariátom, ktoré ukrývajú neskutočné skvosty. V jednom takom som našla poklad od obľúbeného Vogue, ktorý mi je v mojom vzdelávaní a objavovaní módneho sveta veľmi nápomocný. Aďo sa ako správny chlap zamiloval do obchodu s armádnym oblečením a doplnkami, do ktorého som sa ja ako správna žena zamilovala tiež a tak si spoločne skúšame prilby z Druhej svetovej vojny alebo sa kocháme výberom nášiviek od Top Gunu po Navy Seals.

Kanada výlet

Zdroj: Shutterstock®

O Commercial Drive a jeho okolí by som vám vedela básniť hodiny. Toto miesto však treba skutočne zažiť. My sa musíme pohnúť v našom spoznávaní ďalej, pretože nám práve prišiel náš „ SkyTrain“ , ktorý nás vysadí v srdci Vancouveru –  v Downtowne...

vylet v Kanade

Zdroj: Shutterstock®

Pokračovanie nabudúce...

Viac od Evky si prečítate na jej blogu: www.magnifique-brunette.blogspot.sk


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Erika Špacírová 09.09.15 11:19

karma
93.00

hneď by som tam šla :)

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 22.09.15 15:55

MR
karma
-1.00

krásne zážitky :)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 10.01.21 06:00

KS
karma
133.00

Super, úplne iný svet :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní