ZAKOPANÉ – zázrak za humnami

ZAKOPANÉ – zázrak za humnami

Do Zakopaného sa dá odskočiť kedykoľvek - aj na pár hodín - z Oravy či zo Spiša. Hoci to máme tak blízko, zostáva pre nás toto mesto neznáme. Nepripravený návštevník zväčša býva poriadne zaskočený, keď ho víta rozsiahle mesto na úpätí poľských Tatier.


Zakopané má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. A to po celý rok, nielen v zime. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch. Má to viac dôvodov - takmer 40 000 000 Poliakov nemá veľa iných možností pri výbere miesta na trávenie zimnej dovolenky doma. Ponuka služieb a zábavy je v Zakopanom takmer nekonečná. Poloha mesta je vzhľadom na Tatry ideálna, turistické tradície sú tam stále živé.


ZAKOPANÉ – zázrak za humnamiObľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. storočí - už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Každý, kto už mal v branži nejaké meno, alebo si ho chcel vybudovať, musel sa ukázať v Zakopanom - prírodnom a vidieckom protipóle mestského prostredia Krakova či Varšavy. Spisovatelia, básnici, herci, žurnalisti, národní buditelia, horolezci. Možnosť kvalitnej turistiky, módneho športovania a vôbec pobytu v krásnom prostredí dreveníc pod strmými štítmi Tatier, na dobrom vzduchu, bola vždy veľmi lákavá. Významný podiel na tom má aj nezameniteľne typický podhorský - goralský - charakter Zakopaného.
Krupówki - centrum turistov


ZAKOPANÉ – zázrak za humnamiJe málo turistických stredísk, na ktorých život by mala taký výrazný vplyv jedna ulica, ako je to v Zakopanom. Takmer celý turistický ruch sa tu koncentruje na slávnu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Kilometer dlhá, mierne sa zvažujúca ulica, si dlhodobo udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza. Nedávna rekonštrukcia iba zvýraznila jej príťažlivosť. Turisti z celého sveta ju vyhľadávajú hlavne pre zaujímavý mix nákupných možností a pôvodnej zástavby. Krupówki boli vždy plné turistov, v ostatnom období sa návštevnosť už podobá tokijskému metru v rannej špičke.


Na “krupuvkach“ nájde turista všetko - stravovacie a občerstvovacie možnosti od amerických fast foodov po kaviarničky so storočnou tradíciou, tradičnými receptami, špičkovou obsluhou a umeleckými originálmi na stenách či inde v interiéri (napríklad U wnuka, Kmicic). Ďalej fotopredajne, internetové kaviarne, svetoznáme značky butikov vedľa obchodov s typickou poľskou ponukou - kožou vo všetkých podobách, výrobkami z vlny, suvenírov z dreva. Dá sa tu však navštíviť aj kino a divadlo, Tatranské múzeum, niekoľko galérií, nechať sa portrétovať alebo sa previezť po Zakopanom na koňmi ťahanom voze či saniach.

 

               ZAKOPANÉ – zázrak za humnami      ZAKOPANÉ – zázrak za humnami  

                     ZAKOPANÉ – zázrak za humnami               ZAKOPANÉ – zázrak za humnami

 


Okolie
Nenáročne sa dá lyžovať na Gubalówke - takmer v centre mesta a na mnohých ďalších miestach tesne za mestom, ale aj v neďalekej Bukowine Tatrzaňskej, lepší lyžiari chodia na “kasprák“ - takmer dvojtisícový Kasprowy Wierch. Turisti majú desiatky možností na kvalitné túry - jedna lepšia ako druhá (Dolina Bialego, Chocholowska, Pieciu Stawów Polskich, Košcieliska, povestný vrch Gievont s obrovským krížom, Hala Gasienicowa, Morskie Oko…).
Každý isto zájde aj pod areál skokanských mostíkov Krokwa alebo na “predmestia“ Zakopaného s vynikajúcimi motívmi pre objektív fotoaparátu a kamery. Napríklad Koliba - prvá vila propagátora takzvaného zakopianskeho slohu Stanislawa Witkiewicza alebo vila Pod Jedlami. Pri troche šťastia môžete zažiť veľké cirkevné a ľudové sviatky alebo veselice s krojmi a tradičnými zvykmi. A ak sa vám zacnie po meste, o hodinku môžete byť v Krakove. Ešte menej času potrebujete na dosiahnutie hraníc so Slovenskom.

 

    ZAKOPANÉ – zázrak za humnami        ZAKOPANÉ – zázrak za humnami

 

Čítajte viac:

http://cestovanie.sme.sk/c/71351/zakopane-zazrak-za-humnami.html#ixzz25hyKWqqS


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Blažena Sádovská 03.06.13 18:38

BS
karma
100.00

Je čo obdivovať, ale lyžovačka ma neláka, mám oveľa radšej teplo, more.

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 07.03.14 16:11

DS
karma
-1.00

Tak na lyžovačku možno ;)

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 10.09.14 16:07

MR
karma
-1.00

ešte som tam nebola a presne ako píše za humnami... :)

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 07.05.18 17:37

karma
132.00

Či v zime či v lete. Zakopané je destináciou, ktorú som zažila zatiaľ len raz (koncom novembra).. ale rozhodne tam rada opäť zavítam. Skvelá atmosféra, krása prírody, úžasné jedlo, neopakovateľné momenty, príjemné ubytovanie za fajn cenu, milí ľudia a čo je super, donesiete si odtiaľ tie najoriginálnejšie darčeky pre seba a blízkych. Suvenírov je habadej! A je z čoho vyberať. Či už sú to šperky, alebo oblečenie s aktuálnym folklórnym motívom. Je to jedna báseň. :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 31.12.20 07:26

KS
karma
133.00

Stále o tom počúvam, ale ešte som nemala možnosť navštíviť. Keď sa raz vyberiem na návštevu, tak asi skôr v lete :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní