Čo dokáže mučenka opletavá? Spoznaj túto bylinu s nádhernými kvetmi!

Čo dokáže mučenka opletavá? Spoznaj túto bylinu s nádhernými kvetmi!

Niektoré bylinky, ktoré môžeme nájsť v záhrade, na lúke či pri ceste nás dokážu prekvapiť úžasnými liečivými účinkami, a pritom sú na pohľad úplne nenápadné. To však rozhodne nie je prípad rastliny, ktorú vám predstavíme v nasledujúcom článku. Reč je o mučenke, ktorú len tak ľahko neprehliadnete, pretože vás očarí vskutku nádherným kvetom. Ako sa však hovorí, krása nie je všetko a dôležité je to, čo je vo vnútri. A táto rastlina má skutočne čo ponúknuť. V článku vám prezradíme, aké má mučenka opletavá účinky a ako ju používať! 

Poznáte mučenku?

Mučenka opletavá je trváca rastlina z čeľade mučenkovité, ktorá môže dosahovať dĺžku pokojne niekoľkých metrov. Táto bylina je tiež známa pod mnohými ľudovými menami, napríklad aj ako Kristova koruna. Jej domovinou je údajne Južná Amerika. Rovnako bola značne rozšírená aj v Indii. Nájdeme ju však i na juhu Severnej Ameriky či na teplejších európskych územiach. Rastie vo voľnej prírode, prípadne je i priamo pestovaná. Celý rod mučeniek však v sebe zahŕňa niečo cez 500 druhov, ktoré sú roztrúsené po celej zemi. Známa je napríklad mučenka jedlá. Tá je pestovaná pre svoje plody, ktoré poznáme ako ovocie zvané marakuja.

Mučenka opletavá pomerne rýchlo rastie a je charakteristická dlhou popínavou byľou s mnohými vedľajšími úponkami. Jej listy sú dlaňovito zložené a dorastajú do dĺžky až 15 centimetrov. Mučenka je však ľahko rozpoznateľná vďaka jej netradičným kvetom. Tie majú biele až bledomodré okvetné lístky a akúsi korunu zvyčajne bielej alebo fialovej farby. Dosahujú priemer až 8 centimetrov. Na liečebné účely sa zberá najmä v letných a jesenných mesiacoch nadzemná časť rastliny, čiže vňať, ktorá sa následne suší.    

Odporúčame: Už žiadne ponocovanie! Tu sú tipy, ako uspať deti účinným spôsobom

účinky mučenky

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa ju oplatí vyskúšať?

Kvitnúca vňať mučenky obsahuje množstvo cenných látok, najmä rozličné flavonoidy, glykozidy, silice či minerálne látky. Táto bylina je v prvom rade známa svojím blahodarným vplyvom na nervový systém človeka. Pôsobí totižto ako silné prírodné antidepresívum a má výrazne relaxačné a sedatívne účinky. Jej výhodou však je, že negatívne neovplyvňuje pozornosť. Mučenku opletavú by mali rozhodne poznať osoby, ktoré trápi stála nervozita, pocity úzkosti a podráždenia alebo ktoré sú opakovane vystavované stresu. Táto bylina tak preventívne pôsobí proti mnohým ochoreniam, ktorých spúšťačom môže byť práve nadmerný stres.

Ten má totiž v mnohých prípadoch na ľudský organizmus takmer ničivý dopad. Mučenka je okrem toho skvelým pomocníkom na zlepšenie kvality spánku. Napomáha odstraňovať spánkové poruchy a nespavosť. Rovnako má táto bylina schopnosť tlmiť niektoré druhy bolesti. Účinná je pri migrénach aj menštruačných bolestiach a kŕčoch. Dokonca môže prispieť k pocitu pohodlia počas menopauzy. Mučenka má nakoniec pozitívny vplyv aj na činnosť srdca a hladinu krvného tlaku.     

čaj z mučenky

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si čaj alebo vyskúšajte tinktúru!

Ak chcete vyskúšať liečivé účinky mučenky opletavej na vlastnej koži, budete potrebovať jej sušenú vňať. Zoženiete ju na internete či v predajniach so zdravými potravinami alebo sypanými čajmi. Rovnako sa po nej môžete popýtať napríklad v lekárni. Na prípravu chutného čaju sa zvyčajne používa jedna čajová lyžička sušenej mučenky. Zalejte ju v šálke 2,5 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať okolo 10 minút a sceďte. Pri stavoch úzkosti, napätí, depresii či nadmernom strese si pokojne doprajte až 3 šálky mučenkového čaju denne. Rovnako ho môžete vyskúšať pri bolestiach hlavy či pred spánkom na upokojenie.

Mučenku môžete navyše pri príprave čaju kombinovať aj s ďalšími bylinami, a to napríklad valeriánou či medovkou, ktoré majú podobný vplyv na nervový systém človeka. Okrem toho sa však z mučenky opletavej pripravuje i tinktúra. Tento bylinný extrakt plný účinných látok môžete rovnako použiť pri vyššie spomínaných ťažkostiach. Prispieva k správnej funkcii nervovej sústavy a je nápomocný pri poruchách spánku. Pri jeho užívaní vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, ktoré je uvedené na etikete výrobku. Taktiež je nutné zmieniť, že používanie mučenky sa tehotným a dojčiacim ženám skôr neodporúča.  

Pozri aj: Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 06.01.19 06:29

ĽŠ
karma
100.00

Na pohľad očarujúca rastlinka, ešte som sa s ňou nestretla.

  • 0
Odpovedať

viktor labakann 06.01.19 13:43

karma
85.00

či ju poznáme, jasne, bežne chodíme na juh severnej ameriky a v Indii sme ako doma.

Pani Nikol, ak už prekladáte, tak máličko prispôsobte k našej mentalite a nepíšte tak ehm.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.01.19 17:53

MM
karma
100.00

pestovala som mučenku viac-menej ako okrasnú rastlinu, ale v malom byte nemala dostatok priestoru

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 06.01.19 22:52

karma
109.00

Mučenku by som skôr zaradila medzi okrasné rastliny,kedže má taký krásny kvet a nie medzi tie,z ktorých sa dá pripraviť zdravý čaj.A dokonca,že z mučenky jedlej je marakuja,tak to ma dostalo.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 07.01.19 10:04

DB
karma
114.00

túto rastlinku som videla v chorvátsku,ale aj tam ju pestovali v kvetináči.v prírode som sa s ňou nestretla a podľa opisu výskytu sa ani nestretnem.

  • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 08.01.19 14:00

SH
karma
123.00

múčenka je krásny kvet, nikdy som zatiaľ nečítala, že by mala liečivé účinky..... poznám iný druh, nie taký, či je na obrázku...

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 08.01.19 22:16

IM
karma
100.00

zasa som sa dozvedela niečo nové o tejto bylinke

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.01.19 00:00

JK
karma
100.00

Nepoznám túto rastlinku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní