Dávaj si pozor – toto sú najčastejšie príznaky schizofrénie!

Dávaj si pozor – toto sú najčastejšie príznaky schizofrénie!

Možno sa vám javí ako zriedkavé ochorenie, no čísla ukazujú pravý opak. Schizofrénia je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jednou z najrozšírenejších psychických ochorení, ktoré trápi viac, ako 21 miliónov ľudí na svete.

Preto je celkom možné, že postihuje aj niekoho, koho poznáte. Naučte sa preto rozpoznať strašidelné príznaky schizofrénie a ak je to potrebné, upozornite na ňu! Neliečená schizofrénia je totiž veľmi nebezpečná, najmä pre samotného pacienta.

U koho sa môže rozvinúť schizofrénia?

Schizofrénia môže postihnúť každého bez ohľadu na pohlavie či etnickú príslušnosť. Väčšinou postihuje ľudí vo veku 16 až 30 rokov, pričom je štatisticky veľmi zriedkavé, že sa príznaky ochorenia prejavia po 45. roku života či v útlom veku do 16 rokov. Príznaky ochorenia sa zväčša u mužov prejavia skôr ako u žien.

Čo presne schizofréniu spôsobuje, nie je doposiaľ známe. Môže to byť zmes mnohých faktorov, napríklad rodinná história, genetická predispozícia, určitá štruktúra mozgu, rôzne traumy (napr. strata blízkej osoby, či zamestnania, neúspech, týranie, šikana).

Pozri aj: Uhas svoj smäd vodou! Poradíme ti, ktorá voda je najzdravšia

fakty o schizofrénii

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky schizofrénie ​

Ako sa teda schizofrénia prejavuje?

  • Halucinácie sú jedným z najznámejších prejavov schizofrénie vôbec. Schizofrenik teda často vidí a počuje to, čo iní ľudia nie.
  • Sebaklam je ďalší častý príznak schizofrénie. Schizofrenici často sami seba presviedčajú o skutočnostiach, ktoré nie sú ani zďaleka pravdivé.
  • Paranoja je posledným základným prejavom tohto duševného ochorenia. Schizofrenici naozaj veria, že iní ľudia sú proti nim sprisahaní, čo ich až doslova desí.

Okrem týchto najčastejších a zároveň najznámejších príznakov schizofrénie, poznáme aj ďalšie sprievodné, ktoré sa často môžu zameniť za prejavy depresie či iných, oveľa ľahších ochorení. Ani tie však netreba podceniť a ignorovať. 

Patrí medzi ne napríklad:

  • strata chuti do života, prípadne zanechanie obľúbených aktivít,
  • zanedbanosť výzoru, obydlia,
  • neschopnosť nadväzovať logické spojitosti,
  • vymýšľanie slov (schizofrenici často nedávajú zmysel),
  • neustále opakovanie určitých pohybov,​
  • nálada kolíše medzi dvoma pólmi – dobrá a zlá,
  • veľké lipnutie na veciach,

  • vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi,

  • zábudlivosť, popletenosť,

  • rýchly nástup hnevu alebo rozrušenia.

Bude sa ti páčiť: Mávaš problémy s ranným vstávaním? Tento ranný rituál ti zmení život!

mýty o schizofrénii

Zdroj: Shutterstock®

Liečba schizofrénie

Schizofrénia, podobne ako iné psychické ochorenia, nie je spravidla úplne vyliečiteľná. Avšak správna liečba je dôležitá. Dostupné sú viaceré postupy, ktoré ju síce nedokážu úplne eliminovať, ale pomôžu zmierniť prejavy a dostať ju pod kontrolu.

Pred nasadením liečby je nevyhnutná dôsledná diagnostika, ktorá ale býva v prípade duševných ochorení obvykle náročná. Pacient, takpovediac, musí spĺňať viacero oficiálnych diagnostických kritérií, aby lekár mohol vysloviť finálnu diagnózu. 

V rámci liečby sa uplatňujú medikamenty, pacientovi sú teda podávané lieky. Využívajú sa rôzne druhy psychoterapií, vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie. Význam majú rôzne režimové opatrenia, podpora okolia a v prípade potreby môže byť nevyhnutná aj hospitalizácia. Liečba schizofrénie musí byť komplexná a dlhodobá. 

Mýty o schizofrénii ​

Schizofrénia je nepochybne závažné ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu na to, aby mohol postihnutý človek žiť plnohodnotný život. Niekedy sú pre schizofrenikov najťažšie bežné životné situácie, ako práca či rodinné vzťahy. Existuje však niekoľko mýtov o schizofrénii, ktorým by ste nemali veriť.

  1. Schizofrenik je rozdvojená osobnosť. Ide azda o jeden z najväčších mýtov o tejto chorobe. Schizofrenici majú skôr zlé vnímanie sveta alebo dokonca strácajú zmysel pre realitu, netrpia však poruchou rozdvojenej osobnosti.
  2. Schizofrenik je nebezpečný. Mnoho ľudí si myslí, že schizofrenici sú agresívni a násilní. Aj keď tento fakt navodzuje mnoho hollywoodskych filmov, väčšina schizofrenikov nie je násilných ani nebezpečných. Ak niektorý z nich niečo nebezpečné vykoná, býva to často kvôli iným psychickým problémom, napríklad traumám z detstva.
  3. Ak je rodič schizofrenik, bude schizofrenikom aj dieťa. Posledný najväčší mýtus je práve toto. Ak má schizofréniu váš rodič, je istá malá šanca, že ňou budete neskôr trpieť aj vy. Ak malo schizofréniu viac členov vašej rodiny, riziko sa logicky zvyšuje.

Aktualizovaný článok: 30.6.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Marta Bujdošová 27.06.18 08:49

MB
karma
98.00

toto je strasna choroba a strasne to je aj pre blizkych

  • 12
Odpovedať

Peter Ďurkovský 27.06.18 17:31

karma
50.00

Ty asi študuješ diaľkovo sociálnu prácu. Práve takýto ľudia sú najnebezpečnejší na rozširovanie bludov pseudo vedy - psychiatrie, ktorej šarlatáni žijú akurát pre kongresovú turistiku podporovanú farmaceutickými kongresmi a aj takto napomáhajú zhubnej scientológii. Psychiatria nedisponuje relevantnými postupmi a ani diagnózami a morálno - etické hľadisko používa na tzv. diagnózu a šokmi a chémiou skracuje život obete. Mohla by si si vyskúšať postavenie týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa, ktorého chce rodina blázincom navyše zabiť, a ktoré šarlatáni dorazia diagnózou schizofrénie a legálnymi drogami.

  • 4
Odpovedať

Peter Ďurkovský 27.06.18 19:53

karma
50.00

Zdravím všetkých malomeštiakov a pokrytcov, ktorých som úspešne oslovil. Ak mi niekto moje slová vedecky vyvráti, bude na Nobelovku. Schiza je pojem čisto relatívny a vedia to všetci odborníci. Ale nahlas nepovedia. Ide o milardový biznis s ľudským mäsom. Rovnako ako všetky ženy vedia, že stačí si zobrať obtiahnutú sukňu, výstrih a lodičky a hneď získajú záujem takmer každého koreňa. A tiež to nahlas nepovedia, lebo tiež ide o prachy.

  • 2
Odpovedať

Anna Bútorová 27.06.18 11:28

AB
karma
76.00

chorá duša je podľa mňa závažnejší problém ako choré telo...

  • 4
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.06.18 18:39

DB
karma
117.00

je to závažná diagnóza :-(

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.06.18 19:04

karma
108.00

To je veľmi zlá choroba,musí to byť ťažké..

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.06.18 19:04

karma
108.00

To je veľmi zlá choroba,musí to byť ťažké..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.06.18 19:13

MM
karma
100.00

ešte som sa nestretla s touto diagnózou v blízkom okolí

  • 0
Odpovedať

Helena Povalova 27.06.18 20:54

HP
karma
107.00

Je to ťažké.....

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.06.18 12:37

karma
110.00

Schizofréniu si prenášame osobnosťou z minulého života, tam je veľa traumat, ktorými osobnosť prechádzala, bola trýznená, alebo venovala sa mágii, či temným silám. Zväčša sú to senzitívny jedinci, ktorý vnímajú energie z inej sféry a tie im nahovárajú do mysle. Človek sa pomaly utápa vo svete hlasov, ktoré ho ničia, deprimujú a človek takto upadá, odmieta vonkajší svet. Len ten, kto vníma vyžarovanie z duše(sila, ktorá ho vedie to nevzdávať) to zvládne a dokáže sa tomuto ochoreniu postaviť a zvládať ho. Preniesť pozornosť z vnútra navonok. Nesúhlasím s tvrdením, že ak je matka schyzofrenička, musí byť aj dieťa...iné je stavy úzkosti, ktoré dokáže matka programami prenášať na svoje deti, ale aj to je ako súčasť rodovej karmy. Takýto ľudia to majú už v horoskope(postavenie hviezd pri narodení), že môžu podľahnúť schizofrénii.

Treba si uvedomiť, k čomu nás každé ochorenie vedie....duša trpí a telo to dáva najavo.

  • 4
Odpovedať

Peter Ďurkovský 28.06.18 23:55

karma
50.00

To máš z nejakej ezoteriky, alebo to píšeš opitá? Schiza je stav, keď sa komplexy, ktoré má každý, stanú viditeľnými a počuteľnými. Čiže ide o extrémnu podobu postraumatického stresového syndrómu. Psychiatrickí šarlatáni kvôli vysokým ziskom za symptóm tejto psychózy považujú všetko, (cestovanie, samota, single, promiskuita, učenie, nezáujem o učenie)lebo to vynáša. Všetko ostatné je nemiestne romantizovanie.

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 29.06.18 12:19

karma
110.00

Len som si tým prešlo a naučila sa s tým žiť. Píšem z vlastnej skúsenosti..tiež som bola na dne a preživala to...viem že je to stav a zmenou stavu vnímania seba samého sa človek z toho vie dostať. Ak by som šla k lekárovi nadopuje ma lieky a nič by sa nevyriešilo.



  • 4
Odpovedať

Peter Ďurkovský 29.06.18 19:46

karma
50.00

Píšeš múdro, že u nás v podstate nie sú terapeuti, ale len dávkovači chemických svinstiev a manipulátori. Ponorenie človeka do seba však nie je schiza, ale nevyhnutnosť. No práve šarlatáni to nazvú schizou.

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 02.07.18 09:17

karma
110.00

Každé ochorenie a stav potrebujú nálepku...svet je plný nálepiek a je na nás , akú silu im dávame.

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 10.07.18 07:03

karma
110.00


  • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.07.18 19:02

karma
100.00

Poznám ľudí s týmto ochorením. Je to veľmi poučný článok. Ďakujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní