Elektronické cigarety: škodia nášmu telu menej?

Elektronické cigarety: škodia nášmu telu menej?

Patríte medzi ľudí, ktorí si nevedia deň bez cigarety predstaviť alebo naopak medzi tých, ktorí nevedia cigarety ani vystáť?

Hitom posledných rokov sa stáva takzvaná elektronická cigareta.

Niektorí tvrdia, že ide o zdravú a modernú alternatívu fajčenia. Je to však skutočne tak? 

Odporúčame prečítať: Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?

Myšlienka o elektronických cigaretách sa zrodila v Číne, a to ako snaha o vytvorenie modernej a ekologicky sa správajúcej krajiny. Počiatočným impulzom boli práve letné olympijské hry, ktoré sa konali v roku 2008. Od roku 2006 sa elektronické cigarety začali vyrábať a našli si spokojných užívateľov, ktorí prešli od fajčenia klasických cigariet k tým elektronickým.  

Odporúčame prečítať: Ako si zahriať studené ruky a nohy?

elektronicke cigarety

Zdroj: Shutterstock®

Ako vlastne elektronické cigarety fungujú?

Ide o batériou napájaný elektronický obvod, ktorý sa umiestňuje do malej ruličky. Tá svojím vzhľadom pripomína cigaretu. Pri potiahnutí cigarety sa aktivuje vykurovacie teliesko (atomizér), ktoré spustí inhaláciu dávky, pozostávajúcej z nikotínu. V momente, keď začne užívateľ cigaretu vdychovať, spustí sa aj LED dióda, ktorá simuluje ohorok a taktiež slúži aj ako indikátor pri fajčení. Elektronická cigareta je dostupná v mnohých príchutiach a vôňach. V niektorých krajinách sa elektronické cigarety neujali a ich predaj je dokonca zakázaný. 

Odporúčame prečítať: Urinoterapia - terapia močom

cigareta

Zdroj: Shutterstock®

Je elektronická cigareta škodlivá?

Bolo objektívne preukázané, že aj elektronická cigareta ľudskému organizmu škodí, avšak nie v takej miere ako práve klasická cigareta. Elektronická alternatíva klasickej cigarety síce neobsahuje typické produkty horenia ako napríklad decht, kysličník uhoľnatý a iné zlúčeniny, obsahuje však nikotín, ktorý môže pôsobiť na náš organizmus karcinogénne.

Výhodou elektronických cigariet je možné dávkovanie nikotínu v rôznych koncentráciách. Pri silnej vôli je teda možné dávky nikotínu postupne znižovať a prestať fajčiť úplne. Veď zdravie máme iba jedno, preto si ho chráňme, ako najlepšie vieme. 

Odporúčame prečítať: Prechod - strašiak dospelých žien

cigareta

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS:

Patríte medzi fajčiarov?

Vyskúšali ste už niekedy elektronickú cigaretu?

Ktorú uprednostňujete? 

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 24.05.20 12:50

KS
karma
133.00

Všetky cigarety podľa mňa škodia telu rovnako, pretože je to telu neprirodzené a nepotrebuje to. Fuj, hnusný zlozvyk, som rada že mu neholdujem.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní