Registrácia Prihlásenie

Existuje Ježiško? Kedy a ako povedať deťom, kto nosí darčeky?!


Čaká to každého rodiča. Zistenie ich ratolesti, že Ježiško vlastne neexistuje. Pre rodičov potom býva náročné celú situáciu zvládnuť tak, aby dieťa nebolo z Vianoc sklamané. Kedy a ako povedať deťom pravdu? K zisteniu pravdy o Ježiškovi dochádza zvyčajne medzi prvou a druhou triedou.

Asi nie je dieťa, ktoré by sa netešilo na Vianoce. Tie dychtivé oči a prekvapivé pohľady, keď rozbaľuje darčeky a zistí, že mu Ježiško priniesol presne to, čo si prialo, by asi nemenil žiadny rodič. O to horšie potom býva to, keď dieťa zistí, že je to v skutočnosti vlastne úplne inak. Kedy ísť s pravdou von, aby ste potom v očiach toho malého nevyzerali ako najväčší klamári?

Neprehliadni: Najväčšia chyba rodičov vo výchove: Takto sa deťom len a len škodí!

kedy povedať deťom o ježiškovi

Zdroj: Shutterstock®

Vydržte to čo najdlhšie

Zistenie pravdy o Ježiškovi býva zvyčajne medzi prvou a druhou triedou. V tom čase už dieťa ľahko rozlíši, čo je fantázia a čo už nie. Práve v tomto období sa veľmi často vypytuje rodičov, ako to vlastne ten Ježiško môže stihnúť a začína mu to vŕtať v hlave. Avšak to neznamená, že hneď musíte ísť s pravdou von. Snažte sa tajomno okolo Vianoc vytvárať čo najdlhšie. Školákovi tým rozvíjate fantáziu. Pokojne ďalej píšte Ježiškovi listy, klaďte ich za okno a ráno skontrolujte, či tam list stále je.

Buďte tajuplní

Ak sa vás dieťa začne vypytovať, ako to s tým Ježiškom je, odpovedajte tajuplne a nejasne. Často to býva aj v súvislosti s reklamami, ktoré dieťa počuje alebo vidí v televízii. V takejto situácii mu vysvetlite, že Ježiško nosí darčeky len tým deťom, ktoré na neho veria. Ostatní si musia darčeky kupovať sami.

Ako povedať deťom o Ježiskovi

Zdroj: Shutterstock®

Keď už to inak nejde

Vo chvíli, keď dieťa zistí pravdu, situáciu nepreceňujte a nezveličujte. Dieťa uistite, že ani naďalej o darčeky nepríde a pod stromčekom nájde vždy nejaké prekvapenie. Rozprávajte sa na tému, prečo sa oslavujú Vianoce a ako to naozaj s tým Ježiškom bolo. Pokojne dieťaťu vysvetlite, že niektorí ľudia na Ježiška skrátka neveria, ale zase veria veciam iným. Vážte slová, ale v podstate sa držte toho, že Ježiško tu vždy bude pre tých, ktorí na neho veria. Tak mu rozhodne Vianoce nepokazíte. Ešte pred tým však príde na rad Mikuláš s čertom a anjelom.

Prečítaj si: Ako zistíš, že si vyhorená mamička? Dôkladne sleduj tieto príznaky!


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 23.11.19 06:10

ĽŠ
karma
113.00

Dobré rady!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šintálová 23.11.19 22:28

karma
100.00

Som rada, že moje deti na Ježiška ešte veria, tá radosť a iskra v očiach je na nezaplatenie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jarischov roztok (voda): Obyčajná lacná voda z Ruska?!
Tvár

Jarischov roztok (voda): Obyčajná lacná voda z Ruska?!

 • 90
 • 6
 • 14.10.2019
Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?
Zdravie

Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?

 • 77
 • 9
 • 10.12.2019
Ako pripraviť pleť na zimu: 5 jednoduchých krokov, ktoré zaberajú
Tvár

Ako pripraviť pleť na zimu: 5 jednoduchých krokov, ktoré zaberajú

 • 73
 • 0
 • 09.11.2019
TOPlist