Vitamínová bomba v podobe čierneho granátu – černice!

Vitamínová bomba v podobe čierneho granátu – černice!

Je to čierne, pichá to a vyzerá to ako maliny, no nie sú to maliny! Správne, je to šťavnatá vitamínová bomba – ostružina černicová (Rubus fruticosus L.). Černica je rozšírená na území celej Európy, Ázie a v Severnej Amerike.

Z pôvodných plazivých foriem boli vyšľachtené krovité formy. Tvoria husté vzpriamené, ale aj poloplazivé kry. Rastú predovšetkým na okrajoch lesa, starších rúbanísk a pri plotoch. No pozor pri oberaní! Ich kríky sú obsiate tŕňmi! Aké vitamíny a živiny obsahujú černice? Aké účinky černíc treba poznať? Ako podporujú zdravie?

Liečivé černice – konzumujete ich čerstvé alebo mrazené?

O černiciach môžeme hovoriť ako o plodoch končiaceho leta. Plody sa zbierajú už v auguste až do októbra, čo záleží od klimatických podmienok (na Orave dozrievajú až začiatkom októbra). Plody sa konzumujú čerstvé, ako súčasť šalátov, ale taktiež sa môžu uchovávať zmrazené alebo sa spracúvať na kompóty, džemy, marmelády, nápoje.

Aj mrazené plody, ktoré môžeme mať poruke celoročne, sú z hľadiska živín a zdravotných prínosov veľmi prospešné. Černicové kríky môžu dosahovať rôzne veľkosti, od nízkych podôb do výšky až niekoľko metrov, v závislosti od druhu. Majú charakteristické tŕnité stonky(niekedy bez) aj výhony, ktoré môžu byť buď drevnaté, alebo polodrevnaté.

Listy černíc sú zvyčajne zložené, z tri až päť alebo viac listov na jednom stonke, s jemným zúbkovaním po okrajoch. Farba listov môže byť od svetlozelenej po tmavozelenú. Kvet černice je typicky biely alebo ružový, s piatimi okvetnými lístkami a mnohými tyčinkami. Kvety sa objavujú na jar a sú dôležité pre opelenie včelami a inými opelovačmi.

Plod černice je botanicky považovaný za súplodie, čo znamená, že je tvorený mnohými malými jednotlivými plodmi nazývanými drobné plody, ktoré sú spojené dohromady okolo centrálneho jadra.

Odporúčame: 11 prekvapujúcich spôsobov ako využiť kuchynskú soľ: Už si o nich počula?

Zber černíc

Vo Veľkej Británii sa hovorí, že černice by nemali byť zberané po Michalovi, lebo diabol na listoch zanecháva značku, čo spôsobuje u maškrtníka močenie. No existuje i vedecké vysvetlenie povery. Po tomto dátume je počasie vlhkejšie a chladnejšie. Ovocie sa infikuje napr. hubami ako Botryotinia. Černica získa nepríjemný vzhľad a môže byť aj toxická! 

Nutričné hodnoty černíc – čo obsahujú?

  • Antioxidanty – čerstvé černice sú bohaté na rôzne flavonoidy a antokyány
  • Vláknina
  • Vitamíny – najmä vitamín C, vitamíny skupiny B
  • Minerály a stopové prvky – napr. mangán, draslík,
  • Rôzne bioaktívne zlúčeniny

Černice a zdravie – aké sú ich zdravotné účinky?

Černice majú množstvo pozitívnych účinkov na zdravie, vďaka ktorým sú cennou súčasťou vyváženej stravy. Prvým významným účinkom je ich schopnosť podporovať zdravie srdca vďaka vysokému obsahu antokyánov, ktoré pomáhajú znižovať zápal a chránia srdcové cievy.

Okrem toho, antioxidanty obsiahnuté v černiciach, ako je vitamín C a vitamín E, bojujú proti voľným radikálom, čím znižujú riziko chronických a civilizačných ochorení (aj rakovina) a podporujú celkovú imunitu. Fungujú tiež ako prevencia nádorov.

Vysoký obsah diétnej vlákniny v černiciach podporuje zdravie tráviaci systém a prispieva k regulácii hladiny cukru v krvi, čo je obzvlášť prospešné pre ľudí s diabetom alebo pre tých, kto sa snažia o kontrolu svojej hmotnosti.

Ďalšie účinky ostružiny černicovej:

  • vysoký obsah vitamínu C a antioxidačné vlastnosti černíc pomáhajú pri tvorbe kolagénu, čo môže zlepšiť elasticitu kože a spomaliť známky starnutia,
  • antokyány v černiciach môžu chrániť oči pred škodlivými účinkami modrého svetla a zlepšiť nočné videnie, podporujú zrak,
  • známy aj aj priaznivý vplyv černíc na zdravie kostí,
  • zdravotné benefity černíc zahŕňajú a zmiernenie tráviacich problémov (napr. zápchy),
  • podporujú imunitný systém,
  • prispievajú k zdraviu mozgu a môžu zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť vďaka bioaktívnym zlúčeninám, ktoré zabraňujú oxidačnému stresu a zápalu v mozgovom tkanive,
  • nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny v černiciach môže prispieť k pocitu sýtosti, čo pomáha pri regulácii hmotnosti,
  • vďaka tomu, že majú protizápalové vlastnosti, môžu pomáhať pri zmiernení symptómov artritídy a iných zápalových stavov.

Odporúčame: Maliny – ako ich využiť nielen pre zdravie, ale aj krásu?

Tipy, ako černice spotrebovať a ako zaradiť černice do jedálnička:

  • Ako čerstvé snacky: Jednoducho umyté černice môžu slúžiť ako zdravá a osviežujúca maškrta kedykoľvek počas dňa.
  • V smoothies: Pridajte černice do svojich obľúbených smoothie receptov pre zvýšenie nutričnej hodnoty a príjemnú sladko-kyslú chuť. Černice sa dobre kombinujú s iným ovocím, ako sú banány, jablká alebo mango. Použiť možno aj mrazené černice.
  • V ovocných šalátoch: Černice môžu byť skvelým doplnkom k rôznym ovocným šalátom, kde ich môžete kombinovať s melónom, jahodami alebo kivi pre rôznorodú chuť a farbu.
  • Ako prídavok do müsli alebo ovsenej kaše: Na raňajky môžete černice pridať do svojej obľúbenej müsli, granoly alebo ovsenej kaše pre sladký a nutričný začiatok dňa.
  • V pečených výrobkoch: Černice môžu byť skvelým prídavkom do muffinov, koláčov alebo palaciniek, kde pridajú sladkosť a vlhkosť.
  • Ako prídavok do zeleninových šalátov: Čerstvé alebo mierne podusené černice môžu pridať zaujímavú chuť a textúru do zeleninových šalátov, najmä v kombinácii s kozím syrom alebo feta syrom.
  • V domácich džemoch alebo omáčkach: Černice môžete použiť na výrobu domácich džemov, omáčok alebo sirupov, ktoré sú skvelým doplnkom k dezertom, jogurtom alebo zmrzline.
  • Ako prídavok do nápojov: Černicový sirup alebo šťava môže byť použitý na ochutenie limonád, kokteilov alebo nealkoholických nápojov, čím im dodáte jedinečnú chuť a farbu.

Černicový čaj z listov

Čaj z listov černice je tradičný bylinný nápoj, ktorý sa pripravuje z listov černicového kríka. Tento čaj je známy svojimi potenciálnymi zdravotnými prínosmi, vrátane podpory trávenia a zmierňovania hrdlových a ústnych podráždení. Ak si chcete pripraviť černicový čaj doma, tu je jednoduchý postup: Na jednu šálku čaju budete potrebovať približne jednu až dve čajové lyžičky sušených listov alebo dvojnásobok, ak používate čerstvé listy.

Zohrejte vodu, kým takmer nezačne vrieť. Bylinnú drogu zalejte a nechajte lúhovať 10 minút. Potom sceďte a oslaďte nápoj medom a citrónom. Čaj zo sušených listov vám pomôže pri hnačke, pri vnútornom krvácaní, pri cukrovke a taktiež sa odporúča pri zväčšenej štítnej žľaze.

Tipy na černicové recepty:

Článok aktualizovaný 31.1.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 23.01.14 14:44

MZ
karma
109.00

černice sú moje obľúbené ovocie pred dvoma rokmi sme si pár kríčkov zasadili ale minulý rok sme mali iba zopár plodov a tak sa teším že sa budú rozrastať a každý rok ich bude stále viac aby sme si mohli pochutnať

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 09.02.14 21:10

DS
karma
-1.00

Černice milujem, všetky druhy ovocia zbožnujem neviem im odolať :))

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní